reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik na urlopie wypoczynkowym otrzyma zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą dziecka

Czy pracownik na urlopie wypoczynkowym otrzyma zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą dziecka

Udzieliliśmy pracownikowi urlopu wypoczynkowego na okres od 10 do 23 lutego br. Pracownik 27 lutego br. przedłożył nam zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad 7-letnim dzieckiem, które podczas pobytu pracownika na urlopie złamało nogę. Zwolnienie lekarskie zostało wystawione 15 lutego br. Czy w związku z chorobą dziecka urlop wypoczynkowy pracownika uległ przerwaniu? Czy w takim przypadku zasiłek opiekuńczy należy obniżyć o 25%?

Państwa pracownikowi nie przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego, ponieważ konieczność zapewnienia opieki nad chorym dzieckiem nie stanowi przyczyny powodującej przerwanie urlopu wypoczynkowego.

Ubezpieczonemu przysługuje zasiłek opiekuńczy, jeżeli został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy ze względu na konieczności sprawowania osobistej opieki m.in. nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat.

Za dziecko, na które przysługuje zasiłek opiekuńczy, uważa się dziecko własne ubezpieczonego, dziecko jego małżonka, przysposobione oraz dziecko obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie. Jednak prawo do zasiłku opiekuńczego nie przysługuje na dziecko partnera.

Podstawą do wypłaty zasiłku jest zaświadczenie lekarskie, które osoba uprawniona powinna dostarczyć płatnikowi zasiłku (pracodawcy lub ZUS) w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Konsekwencją przekroczenia wskazanego terminu jest obniżenie świadczenia o 25% wysokości za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia. Przekroczenie terminu nie spowoduje obniżenia wysokości zasiłku jedynie wówczas, gdy było ono następstwem przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej do zasiłku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama