Państwa pracownikowi nie przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego, ponieważ konieczność zapewnienia opieki nad chorym dzieckiem nie stanowi przyczyny powodującej przerwanie urlopu wypoczynkowego.
Ubezpieczonemu przysługuje zasiłek opiekuńczy, jeżeli został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy ze względu na konieczności sprawowania osobistej opieki m.in. nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat.
reklama
reklama
Za dziecko, na które przysługuje zasiłek opiekuńczy, uważa się dziecko własne ubezpieczonego, dziecko jego małżonka, przysposobione oraz dziecko obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie. Jednak prawo do zasiłku opiekuńczego nie przysługuje na dziecko partnera.
Podstawą do wypłaty zasiłku jest zaświadczenie lekarskie, które osoba uprawniona powinna dostarczyć płatnikowi zasiłku (pracodawcy lub ZUS) w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Konsekwencją przekroczenia wskazanego terminu jest obniżenie świadczenia o 25% wysokości za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia. Przekroczenie terminu nie spowoduje obniżenia wysokości zasiłku jedynie wówczas, gdy było ono następstwem przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej do zasiłku.