REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy, Praca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca ratowników górniczych w szpitalach covidowych a emerytura

Emerytura górnicza ratowników górniczych będzie obejmowała także ich pracę w szpitalach covidowych. Dniówka w szpitalu równa się dniówce w kopalni.

Szczepienia w zakładach pracy – kiedy, zasady

Szczepienia w zakładach pracy coraz bliżej. Kiedy firmy będą mogły szczepić na COVID swoich pracowników? Jakie zasady przewidziano? Czy kryterium 500 osób dotyczy tylko pracowników? Czy rodziny pracowników będą szczepione?

Szczepienia na COVID-19 także w miejscach pracy

Szczepienia na COVID-19 będą przeprowadzane także w miejscach pracy. Kiedy pracodawca może uzyskać szczepionki dla swoich pracowników? Jakie warunki musi spełnić? Kto może kwalifikować i szczepić Polaków? Kto może zapisywać się na szczepienie?

Szczepienia w pracy?

Szczepienia w pracy to poważnie rozważane rozwiązanie. Rząd chce zwiększyć liczbę punktów kwalifikacji do szczepień, jak i samych miejsc szczepień. Jednym z pomysłów jest szczepienie w miejscach pracy.

REKLAMA

Ukraińcy w Polsce a pandemia COVID-19

Ukraińcy w Polsce w czasie pandemii COVID-19 zwykle przedłużali pobyt w kraju. Czy ich liczba spadła w porównaniu do poprzedniego roku? Gdzie mogą pracować w czasie epidemii? Dlaczego wybierają Polskę?

Praca a izolacja - kiedy przysługuje chorobowe?

Praca a izolacja - czy przysługuje chorobowe, gdy pracownik wykonywał pracę w czasie izolacji? Kiedy można pracować na izolacji? Jak to udokumentować? Jakie wynagrodzenie przysługuje za ten czas?

Hiszpania wprowadza 4 dni pracy w tygodniu

4 dni pracy w tygodniu wprowadza testowo Hiszpania. Nie zmniejszy przy tym wynagrodzenia ani etatu. Kiedy ruszy ten rewolucyjny pilotaż?

Inżynier na rynku pracy - prognoza na 2030 rok

Wzór inżyniera na rynku pracy. Cyfryzacja polskich przedsiębiorstw jest na alarmująco niskim poziomie. Jedną z przyczyn jest ograniczony dostęp do pracowników posiadających odpowiednie kompetencje. Inżynier przyszłości - czego nie ma, a co powinien mieć?

REKLAMA

Przymusowy urlop w czasie przestoju?

Urlop w czasie przestoju - czy pracodawca może zmusić? Czy trzeba zgodzić się na urlop we wskazanym przez pracodawcę terminie? Co w takiej sytuacji należy zrobić?

Rynek pracy - luty 2021

Rynek pracy w lutym 2021 roku został przebadany pod kątem nastrojów pracowników. Ponad połowa pracowników dobrze ocenia sytuację w zakładzie pracy. Kto ocenia ją najgorzej? Jakie są jej prognozy? Jaki wpływ na ocenę sytuacji ma lokalny rynek pracy?

Czy urlop wypoczynkowy może przepaść?

Urlop wypoczynkowy może przepaść. Kiedy tak się dzieje? Co na to Kodeks pracy?

Urlop wypoczynkowy 2021 - ile dni, zmiany

Urlop wypoczynkowy w 2021 roku przysługuje bez zmian w dotychczasowym wymiarze. Ile dni urlopu i do kiedy wykorzystać? Co to jest urlop wypoczynkowy zgodnie z Kodeksem pracy? Czy będzie wydłużony do 35 dni? Ile wynosi wynagrodzenie za czas urlopu netto?

Urlop w czasie przestoju - czy pracodawca może zmusić?

Urlop w czasie przestoju z pewnością jest możliwy za zgodą pracownika. Czy pracodawca może zmusić do wykorzystania urlopu wypoczynkowego na poczet postojowego? Co mówią przepisy covidowe?

Ile osób może być na spotkaniu służbowym?

Spotkanie służbowe w czasie epidemii COVID-19 może budzić wątpliwości pod względem liczby osób zgromadzonych w jednym miejscu. Czy takie zebranie zawodowe podlega pod zakaz zgromadzeń?

Urlop macierzyński - ile trwa i czy jest płatny

Urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Dlaczego więc mówi się o rocznym urlopie macierzyńskim? Ile więc trwa? Od kiedy się go liczy? Czy jest płatny? Ile czasu ma pracodawca na zgłoszenie urlopu macierzyńskiego? Czy na macierzyńskim można pracować? Co po urlopie macierzyńskim?

Współczynnik ekwiwalentu 2021

Współczynnik ekwiwalentu w 2021 r. służy do wyliczania kwoty ekwiwalentu za każdy dzień urlopu, którego pracownik nie wykorzystał. Ile wynosi ekwiwalent? Jak liczyć współczynnik dla niepełnego etatu?

Urlop zaległy i wyższe odprawy w 2021 r.

Urlop zaległy w 2021 r. to urlop niewykorzystany w 2020 r. Czy pracodawca może zmusić do wykorzystania zaległego urlopu z 2020 r. w wybranym przez siebie terminie? O ile wyższe są odprawy należne pracownikom z tytułu zwolnień?

Plan urlopów 2021

Plan urlopów na 2021 r. zawiera wszystkie urlopy wypoczynkowe u danego pracodawcy zaplanowane na cały rok kalendarzowy. Do kiedy trzeba go sporządzić? Czy to jest obowiązek? Co z wnioskiem urlopowym pracownika? Czy trzeba uwzględnić 14-dniowy urlop? Kiedy Kodeks pracy dopuszcza przesunięcie terminu urlopu? Czy można tworzyć plan na okres krótszy niż rok? Jak podać plan urlopów do wiadomości pracowników?

Jak robotyzacja zmieni rynek pracy w 2021 r.?

Robotyzacja pracy znacząco zmieni rynek pracy w 2021 r. Konsekwencją będą m.in. zwolnienia. Jak pandemia wpłynęła na automatyzację? Co się zmieni?

Covid w pracy a braki kadrowe

Covid w pracy - na takie niebezpieczeństwo narażeni są głównie pracownicy wykonujący pracę stacjonarnie. Tylko 20% pracowników w Polsce może pracować zdalnie. Liczba zakażeń w pracy utrzymuje się na wysokim poziomie. Jakie działania podejmują pracodawcy? Czym grozi firmom nieobecność pracowników? Jak uzupełniać braki kadrowe?

Świadczenie opiekuńcze nie powinno wykluczać pracy

Świadczenie opiekuńcze (świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek dla opiekuna lub specjalny zasiłek opiekuńczy) nie powinno wykluczać pracy. RPO stoi na stanowisku, że każde z tych świadczeń powinno dopuszczać możliwość pracy.

Ekwiwalent za urlop 2021

Ekwiwalent za urlop w 2021 r. oblicza się tak jak dotychczas za pomocą współczynnika urlopowego. Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy ustalany jest odrębnie dla każdego roku. Ile wyniesie w 2021 r.?

Jaka jest przyszłość polskiego rynku pracy?

Rynek pracy w Polsce w wyniku pandemii COVID-19 uległ znaczącym zmianom. Jaka jest jego przyszłość? Czy rekrutowano podczas epidemii? Na co pracodawcy postawią w kolejnych latach? Jakie umiejętności będą cenione? Jak będzie wyglądała praca przyszłości?

Wigilia firmowa nie w 2020 r.

Wigilia firmowa nie odbędzie się w 2020 r. Pracodawcy rezygnują z corocznych spotkań integracyjnych przed Świętami Bożego Narodzenia. Więcej z nich planuje jednak obdarować pracowników premiami i bonami podarunkowymi. Warto zastanowić się nad wirtualnym spotkaniem świątecznym.

Pracodawca sam zdecyduje o maseczkach w pracy

Maseczki w pracy miały być obowiązkowe w miejscu pracy wszędzie tam, gdzie w pomieszczeniu jest więcej niż 1 osoba. Nowe rozporządzenie zakłada, że to pracodawca sam zdecyduje, czy pracownicy muszą nosić maseczki.

Ułatwienia dla pracowników z Białorusi i medyków zza granicy

Zatrudnianie cudzoziemców będzie upraszczane. Kolejny projekt ustawy zakłada ułatwienia dla pracowników z Białorusi i medyków zza granicy. Kto będzie mógł pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę?

Obowiązkowe maseczki w pracy do 27 grudnia 2020 r.

Maseczki w pracy są obowiązkowe do 27 grudnia 2020 r. Obowiązek zakrywania ust i nosa funkcjonuje, gdy w pomieszczeniu jest więcej niż 1 osoba. Czy pracodawca musi zapewnić rękawiczki jednorazowe?

Praca zdalna na izolacji - projekt ustawy

Praca zdalna na izolacji będzie uregulowana prawnie. Powstał projekt ustawy dopuszczający możliwość wykonywania pracy w czasie izolacji, a więc chorym na COVID-19.

Maseczki w pracy - jakie są przepisy?

Maseczki w pracy to obowiązek? Jakie są przepisy? Praca to jedno z najczęstszych miejsc, w których dochodzi do zakażeń koronawirusem. Jakie kary za brak maseczki może nałożyć pracodawca? Jaka może być wysokość kary pieniężnej? Czy pracownik może odstąpić od wykonywania pracy, gdy jego współpracownik nie nosi maseczki? Co na to bhp?

Izolacja a praca zdalna

Izolacja domowa polega na odosobnieniu osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19. Czy osoby przebywające na izolacji mogą wykonywać pracę zdalną? Jak wypowiada się w tej kwestii ZUS i PIP? Co z pracą na kwarantannie? Jakie dokumenty potrzebne są do wypłaty świadczeń chorobowych domowników osób zakażonych koronawirusem?

Pandemia koronawirusa a polski rynek pracy

Rynek pracy w 2020 r. uległ drastycznym zmianom. Wszystko to za sprawą epidemii koronawirusa. Z czym pracodawcy sobie nie poradzili? Co z bezpieczeństwem pracy? Jak pandemia wpływa na zdrowie pracowników?

Studia wyższe w Polsce a zezwolenie na pracę cudzoziemca

Zezwolenie na pracę nie jest wymagane od cudzoziemca, który jest absolwentem studiów wyższych ukończonych w Polsce. Dotyczy to uczelni publicznych i prywatnych. A jak jest ze studiami zaocznymi? Czy studia niestacjonarne również zwalniają z obowiązku uzyskania zezwolenia? Kiedy jeszcze cudzoziemiec nie musi posiadać zezwolenia na pracę?

Czy praca zdalna podczas izolacji domowej jest dozwolona?

Izolacja a praca - coraz więcej osób chorych na COVID-19 zastanawia się, czy mogą pracować podczas izolacji domowej. Na izolacji przebywają osoby z pozytywnym wynikiem testu. Czy prawo zezwala zakażonym wirusem SARS-CoV-2 na pracę? A co z kwarantanną?

Tymczasowe szpitale potrzebują pracowników

Szpitale tymczasowe dla pacjentów chorych na COVID-19 potrzebują pracowników. Poszukiwany jest przede wszystkim personel medyczny, ale nie tylko. Warto zgłaszać się do pracy. Poszukiwani są przede wszystkim: ratownicy, fizjoterapeuci, personel pomocniczy, sprzątający, opiekunki, opiekunowie, lekarze, pielęgniarki. Gdzie i kiedy powstaną szpitale?

Kto może pracować 11 listopada?

Praca 11 listopada (Święto Niepodległości Polski) jest dozwolona tylko w kilku przypadkach. Jest to bowiem dzień ustawowo wolny od pracy w Polsce. Kto zatem może pracować 11 listopada?

Czy można pracować na kwarantannie?

Praca na kwarantannie mogłaby być wykonywana, jeśli pozwalałby na to stan zdrowia pracownika. Czy zawsze kwarantanna uprawnia do chorobowego? Czy praca zarobkowa pozbawia zasiłku? Czym w ogóle jest kwarantanna? Co na to wszystko nowe przepisy?

Roboty w księgowości i kadrach

Roboty zastąpią pracowników w księgowości i kadrach. Pierwszy proces, który ma być całkowicie zrobotyzowany, to naliczanie i zamykanie listy płac. W czym konkretnie pomogą algorytmy robotyzacyjne? Ludzie będą jednak niezbędni do kontroli robotów.

Urlop macierzyński a praca na umowę o dzieło i zlecenie

Czy umowa o dzieło i zlecenie w czasie urlopu macierzyńskiego są dozwolone? Nad pojęciem podejmowania dodatkowej pracy podczas urlopu macierzyńskiego zastanawia się coraz więcej osób. Czy jednak takie działania są zgodne z polskim prawem? Kwestię tę rozstrzyga Łukasz Dudzik, starszy specjalista ds. prawa pracy i zatrudnienia cudzoziemców.

Dlaczego pokolenie Z chce pracować w centrum?

Z badań wynika, że pokolenie Z chce pracować w ścisłym centrum miast. Dlaczego praca w takiej lokalizacji jest przez młodych pracowników najbardziej pożądana?

30 września 2020 r. upływa termin na wykorzystanie zaległych urlopów

30 września 2020 r. upływa termin na wykorzystanie zaległych urlopów wypoczynkowych. Urlop zaległy to urlop uzyskany w poprzednich latach. Czy Tarcza antykryzysowa zniosła ten termin?

Najmniej wolnych miejsc pracy od 4 lat!

W II kwartale 2020 r. było najmniej wolnych miejsc pracy od 4 lat. Po raz pierwszy od 2012 r. liczba likwidowanych miejsc pracy przekroczyła liczbę nowo utworzonych. Sytuacja jednak powoli się stabilizuje.

Mindful minimalism czyli jak czerpać więcej radości z pracy?

Stres nie pozwala na cieszenie się z życia i pracy. Jak się go pozbyć i czerpać przyjemność z wykonywanej pracy? Wystarczy wprowadzić mindful minimalism. Na czym polegają zasady minimalizmu uważnego?

Umowa zlecenie - zawarcie, składki, urlop, rozwiązanie

Wszystko, co trzeba wiedzieć o umowie zlecenia, znajduje się w poniższym artykule. Jak zawiera się taką umowę cywilnoprawną? Jakie składki odprowadza się od zlecenia? Czy zleceniobiorcy przysługuje urlop wypoczynkowy? Jak rozwiązuje się umowę zlecenia?

Zatrudnienie po odbyciu stażu z urzędu pracy - stypendium i urlop

Nie zawsze po odbyciu stażu z urzędu pracy można otrzymać zatrudnienie. Czasami jednak urząd pracy wymaga od pracodawcy późniejszego zatrudnienia stażysty. Ile wynosi stypendium stażowe? Czy stażysta może liczyć na urlop?

Czy pracodawca musi udzielić urlopu zaległego przed urlopem z roku bieżącego?

Często pracownik ma prawo do bieżącego urlopu wypoczynkowego oraz do urlopu zaległego, a więc tego, którego nie wykorzystał w poprzednim roku kalendarzowym. Czy pracodawca musi udzielić urlopu zaległego przed urlopem z roku bieżącego?

Czas pracy w 2021 – tabela wymiaru czasu pracy

Wymiar czasu pracy w 2021 r. wyniesie 2016 godzin. Dwa święta wypadają w sobotę, a więc każde z nich obniża czas pracy o 8 godzin. Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2021 r.?

Zawody deficytowe - jakich pracowników brakuje w 2020 r.?

Czym są zawdy deficytowe? Na jakich pracowników jest szczególne zapotrzebowanie w 2020 r.? Tego dowiadujemy się z raportu "Barometr zawodów 2020". Są to przede wszystkim zawody z branży budowlanej, usługowej i medycznej.

Czas pracy w 2020 r. – tabela wymiaru czasu pracy

Czas pracy w 2020 r. przedstawia poniższa tabela. Zgodnie z Kodeksem Pracy maksymalna liczba godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracującym wynosi 8 godzin – czyli 40 tygodniowo. Wymiar czasu pracy w 2020 r. różni się jednak od tego z lat poprzednich. Sprawdź, ile dni będzie trzeba przepracować w tym roku i kiedy najbardziej opłaca się wziąć urlop.

Jak złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy podczas pracy zdalnej?

Kodeks pracy nie precyzuje w jakiej formie należy złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy. Dopuszcza się więc wersję papierową i elektroniczną. Będąc na pracy zdalnej wystarczy więc wysłać wiadomość e-mail, która powinna zawierać 3 najważniejsze elementy: kto składa wniosek, termin rozpoczęcia i zakończenia urlopu oraz rodzaj urlopu.

Obniżenie wynagrodzenia i czasu pracy o 20% - jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego?

Wielu pracodawców w okresie ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii skorzystało z możliwości przewidzianych w tzw. Tarczy antykryzysowej. Taką możliwością jest zawarcie porozumienia z przedstawicielami pracowników o obniżenie wymiaru czasu pracy, a co za tym idzie także wynagrodzenia o 20%. W związku z tym pojawiło się wiele problemów w zakresie rozliczania płac, czasu pracy oraz urlopów wypoczynkowych.

REKLAMA