REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop wypoczynkowy 2021 - ile dni, zmiana, do kiedy wykorzystać
Urlop wypoczynkowy 2021 - ile dni, zmiana, do kiedy wykorzystać
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy w 2021 roku przysługuje bez zmian w dotychczasowym wymiarze. Ile dni urlopu i do kiedy wykorzystać? Co to jest urlop wypoczynkowy zgodnie z Kodeksem pracy? Czy będzie wydłużony do 35 dni? Ile wynosi wynagrodzenie za czas urlopu netto?

Ile dni? (wymiar)

Urlop wypoczynkowy przysługuje w wymiarze 26 dni . Udziela się go oczywiście na dni robocze. Jest to wyższy wymiar przysługujący osobom z co najmniej 10-letnim stażem pracy. Wydaje się, ze to długi czas pracy, jednak do tego stażu pracy zalicza się także okresy nauki, co znacząco ułatwia nabycie prawa do 26-dniowego urlopu osobom po studiach. Po ukończeniu studiów kadry zaliczą pracownikowi aż 8 lat „pracy”, a więc zostaną mu do przepracowania 2 lata, po czym nabędzie prawo do wyższego wymiaru urlopu. Wcześniej pracownikom należy się niższy – 20-dniowy urlop.

Autopromocja

Więcej o okresach nauki zaliczanych do stażu pracy przy wyliczaniu długości urlopu wypoczynkowego znajdziesz tutaj: Zaliczanie okresu nauki do stażu pracy (art. 155)

Wymiar urlopu

Staż pracy

20 dni

Mniej niż 10 lat

26 dni

Co najmniej 10 lat

Dla niepełnoetatowca będzie to proporcjonalnie obniżona liczba dni, np. ½ etatu to 10 lub 13 dni (w zależności od stażu pracy).

Wymiar 20 lub 26-dniowy dotyczy roku kalendarzowego. Nowy urlop nabywa się z 1 dniem stycznia. Wyjątkiem jest pierwsza w życiu praca. Wówczas nabywa się prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 urlopu pełnego czyli przysługującego za cały rok kalendarzowy.

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do kiedy wykorzystać?

Zasadą jest wykorzystanie urlopu zaległego (czyli takiego, którego pracownik nie wykorzystał w roku nabycia do niego prawa) do dnia 30 września roku następnego. Urlop z 2020 r. powinien więc być maksymalnie wykorzystany do 30 września 2021 r.

Zmiany 2021

Jedyna zmiana dotycząca urlopu dotyczy urlopu wypoczynkowego zaległego czyli takiego, który nie został wykorzystany w roku poprzednim (w tym, w którym doszło z dniem 1 stycznia do jego nabycia). Została ona wprowadzona w 2020 r. w związku z pandemią koronawirusa i wciąż obowiązuje. Zgodnie z art. 15gc ustawy covidowej: w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.

Pracodawca może więc z pominięciem planu urlopów i bez zgody pracownika zadecydować o terminie wykorzystania przez niego urlopu zaległego. Maksymalnie w tym trybie może wysłać pracownika na 30-dniowy urlop, ale należy pamiętać, że chodzi wyłącznie o urlop niewykorzystany w 2020 r. Urlop bieżący wykorzystuje się zgodnie z planem urlopów i wnioskami pracownika. Ważne, aby pamiętać, że przepisy ustawy covidowej nie znoszą regulacji kodeksowych, a więc wciąż funkcjonuje obowiązek wykorzystania urlopu zaległego do końca września.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Urlop zaległy 2021

Kodeks pracy

Art. 14 Kodeksu pracy zapewnia pracownikom prawo do urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z art. 152 pracownikowi przysługuje coroczny, płatny i nieprzerwany urlop, którego nie można się zrzec. Zazwyczaj jednak nikt nie wykorzystuje urlopu nieprzerwanie, lecz dzieli go na części. Na taki zabieg pozwala art. 162 Kodeksu pracy. Wnioskując o udzielenie urlopu w podziale na części, należy pamiętać, aby jednak z nich trwała co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

35 dni?

Czy urlop wypoczynkowy będzie dłuższy? Otóż już w 2014 r. pojawiły się doniesienia o tym, że Unia Europejska planuje wprowadzić we wszystkich państwach członkowskich urlop w wymiarze 35 dni, a czasami nawet 37 dni. Jednak taka dyrektywa nie powstała. W Polsce trwa jednak dyskusja między pracodawcami i związkami zawodowymi na temat wydłużenia urlopu wypoczynkowego. OPZZ właśnie optuje za wydłużeniem urlopu do 35 dni, jednak strona pracodawców jest stanowczo przeciwna.

Ile netto?

Jakie wynagrodzenie otrzymuje się za czas urlopu? Tzw. wynagrodzenie urlopowe wynosi tyle, ile pracownik zarobiłby, gdyby w tym czasie pracował. W świetle art. 172 Kodeksu pracy zmienne składniki wynagrodzenia można obliczyć, biorąc pod uwagę przeciętne wynagrodzenie z 3 ostatnich miesięcy. Jeśli były znaczne wahania wysokości wynagrodzenia, dopuszcza się przedłużenie tego okresu nawet do 12 miesięcy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Od 1 lipca 2024 r. ustawowe zabezpieczenie pieniędzy dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

REKLAMA

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA