Kategorie

Użyteczny czas nauki w pracy - jak go zaplanować?

Użyteczny czas nauki w pracy - jak go zaplanować?
Użyteczny czas nauki w pracy - jak go zaplanować?
Shutterstock
Użyteczny czas nauki w pracy - jak go dobrze zaplanować? Co powinien zawierać standardowy zapis w kalendarzu?

Użyteczny czas nauki (UCN) w pracy

Umieszczanie sesji w UCN nie wymaga żadnego specjalistycznego systemu ani dodatkowych rozwiązań IT. W ostateczności wystarczy zwykły kalendarz, nawet papierowy. Kluczowe znaczenie ma jednak nauczenie się samodzielnego zarządzania czasem przez uczącego się. „Użyteczny czas nauki” oznacza ostatecznie, że sesje CPL muszą być racjonalnie porozrzucane pomiędzy zadaniami wykonywanymi w ciągu dnia. Uczenie się wymaga koncentracji, uwagi i skupienia, a przede wszystkim konieczności i umiejętności realnego oderwania się od zadań zawodowych.

Organizacje reprezentujące szczególnie silną kulturę rynkową lub hierarchiczną angażują swoich pracowników w określone rodzaje aktywności, limitując inne. Przejście pomiędzy pracą a uczeniem się może być początkowo dla pracowników wyjątkowo trudnym wyborem, dlatego w LEarNS zwracamy tak wiele uwagi na kwestie motywacji wewnętrznej (samomotywacji). Pracownicy mogą być stymulowani kulturowo do wykonywania pracy. Przejście do trybu uczenia się może być więc wyjątkowo trudne. Znaczenie może mieć również kwestia postaw i wsparcia, jakiego udziela przełożony i współpracownicy. Wrócimy jeszcze do kwestii współdziałania w realizacji sesji uczenia się – w kontekście UCN należy zwrócić uwagę, że pracownik może być formalnie zachęcany do uczenia się, a także nieformalnie poprzez kontakt z szefem i współpracownikami.

UCN - zasady umieszczania sesji

Szczególnie starannie powinny być umieszczane w kalendarzu pierwsze sesje, zwłaszcza kiedy uczenie się w miejscu pracy jest wdrażane po raz pierwszy. Wadliwe osadzenie sesji może skutkować brakiem przyrostu pozytywnych wyników, poczuciem przeciążenia i być może silnym poczuciem ambiwalencji pomiędzy koniecznością wykonywania pracy i chęcią uczenia się.

Staranność w planowaniu sesji z zachowaniem, mających wpływ na uczenie się, przerw jest również ważna ze względu na konieczność utrzymania równowagi pomiędzy formalną realizacją sesji, uzyskiwaniem wyników oraz stałym, wysokim poziomem motywacji.

Standardowy zapis w kalendarzu powinien zawierać informację o:

 1. dacie/datach sesji, co pozwala pracownikowi na rozważenie, w jaki sposób racjonalnie rozłożyć pracę i uczenie się,
 2. temacie merytorycznym sesji – zapis pomaga w przypomnieniu, przy dużej ilości pracy, na czym pracownik powinien skoncentrować się edukacyjnie,
 3. godzinach trwania (pełnej) sesji – pozwalając zaplanować dzień,
 4. typie sesji – nie jest to zapis konieczny, może działać jednak motywacyjnie, wyznaczając przy tym zakres zobowiązań dla uczącego się i facylitatora, przy założeniu, że niektóre sesje są realizowane samodzielnie,
 5. danych kontaktowych facylitatora – potrzebnych do potencjalnego potwierdzenia lub przełożenia sesji, czy też elektronicznego kontaktu.

Najlepsze godziny efektywnego działania w pracy

Z licznych badań nad efektywnością osobistą wiemy, że standardowo najlepsze godziny efektywnego działania mieszczą się zazwyczaj w przedziałach pomiędzy 9.00 a 13.00 i ewentualnie pomiędzy 15.00 a 18.00, chociaż nie wszyscy osiągają drugi pik. Ostatecznie przedział czasu wysokiej efektywności jest wąski, dlatego uczenie się należy starannie zaplanować. Dobrą praktyką może być planowanie uczenia się z dwutygodniowym wyprzedzeniem, przyjmując, że nauka powinna być preferowana. Dlatego w LEarNS proponujemy indywidualizację toku nauczania w miejscu pracy, co nie oznacza, że możliwe jest ustalenie terminu docelowego, w którym cała ucząca się grupa może uzyskać pożądane wyniki.

Rysunek 84. Założenia planowania sesji UCN w metodyce LEarNS 

UCN w metodyce LEarNS.

"LEarNS. Stwórz efektywny system uczenia się w miejscu pracy"

Źródło: opracowanie własne.

Książka „LEarNS - stwórz efektywny system uczenia się w miejscu pracy”

Autor: Marcin Żółtak

Niniejszy artykuł stanowi fragment książki „LEarNS - stwórz efektywny system uczenia się w miejscu pracy”, w której Marcin Żółtak wskazuje rozwiązania umożliwiające skuteczne przeniesienie wiedzy ze szkolenia do codzienności w pracy, w taki sposób by połączyć kontynuację uczenia się z bieżącymi obowiązkami zawodowymi. Krok po kroku pokazuje jak zbudować efektywne środowisko uczenia się w firmie, uwzględniające specyfikę danej organizacji.

Personel i Zarządzanie 9/2021
Personel i Zarządzanie 9/2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.