REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Użyteczny czas nauki w pracy - jak go zaplanować?

Użyteczny czas nauki w pracy - jak go zaplanować?
Użyteczny czas nauki w pracy - jak go zaplanować?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Użyteczny czas nauki w pracy - jak go dobrze zaplanować? Co powinien zawierać standardowy zapis w kalendarzu?

Użyteczny czas nauki (UCN) w pracy

Umieszczanie sesji w UCN nie wymaga żadnego specjalistycznego systemu ani dodatkowych rozwiązań IT. W ostateczności wystarczy zwykły kalendarz, nawet papierowy. Kluczowe znaczenie ma jednak nauczenie się samodzielnego zarządzania czasem przez uczącego się. „Użyteczny czas nauki” oznacza ostatecznie, że sesje CPL muszą być racjonalnie porozrzucane pomiędzy zadaniami wykonywanymi w ciągu dnia. Uczenie się wymaga koncentracji, uwagi i skupienia, a przede wszystkim konieczności i umiejętności realnego oderwania się od zadań zawodowych.

Autopromocja

Organizacje reprezentujące szczególnie silną kulturę rynkową lub hierarchiczną angażują swoich pracowników w określone rodzaje aktywności, limitując inne. Przejście pomiędzy pracą a uczeniem się może być początkowo dla pracowników wyjątkowo trudnym wyborem, dlatego w LEarNS zwracamy tak wiele uwagi na kwestie motywacji wewnętrznej (samomotywacji). Pracownicy mogą być stymulowani kulturowo do wykonywania pracy. Przejście do trybu uczenia się może być więc wyjątkowo trudne. Znaczenie może mieć również kwestia postaw i wsparcia, jakiego udziela przełożony i współpracownicy. Wrócimy jeszcze do kwestii współdziałania w realizacji sesji uczenia się – w kontekście UCN należy zwrócić uwagę, że pracownik może być formalnie zachęcany do uczenia się, a także nieformalnie poprzez kontakt z szefem i współpracownikami.

UCN - zasady umieszczania sesji

Szczególnie starannie powinny być umieszczane w kalendarzu pierwsze sesje, zwłaszcza kiedy uczenie się w miejscu pracy jest wdrażane po raz pierwszy. Wadliwe osadzenie sesji może skutkować brakiem przyrostu pozytywnych wyników, poczuciem przeciążenia i być może silnym poczuciem ambiwalencji pomiędzy koniecznością wykonywania pracy i chęcią uczenia się.

Staranność w planowaniu sesji z zachowaniem, mających wpływ na uczenie się, przerw jest również ważna ze względu na konieczność utrzymania równowagi pomiędzy formalną realizacją sesji, uzyskiwaniem wyników oraz stałym, wysokim poziomem motywacji.

Standardowy zapis w kalendarzu powinien zawierać informację o:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. dacie/datach sesji, co pozwala pracownikowi na rozważenie, w jaki sposób racjonalnie rozłożyć pracę i uczenie się,
 2. temacie merytorycznym sesji – zapis pomaga w przypomnieniu, przy dużej ilości pracy, na czym pracownik powinien skoncentrować się edukacyjnie,
 3. godzinach trwania (pełnej) sesji – pozwalając zaplanować dzień,
 4. typie sesji – nie jest to zapis konieczny, może działać jednak motywacyjnie, wyznaczając przy tym zakres zobowiązań dla uczącego się i facylitatora, przy założeniu, że niektóre sesje są realizowane samodzielnie,
 5. danych kontaktowych facylitatora – potrzebnych do potencjalnego potwierdzenia lub przełożenia sesji, czy też elektronicznego kontaktu.

Najlepsze godziny efektywnego działania w pracy

Z licznych badań nad efektywnością osobistą wiemy, że standardowo najlepsze godziny efektywnego działania mieszczą się zazwyczaj w przedziałach pomiędzy 9.00 a 13.00 i ewentualnie pomiędzy 15.00 a 18.00, chociaż nie wszyscy osiągają drugi pik. Ostatecznie przedział czasu wysokiej efektywności jest wąski, dlatego uczenie się należy starannie zaplanować. Dobrą praktyką może być planowanie uczenia się z dwutygodniowym wyprzedzeniem, przyjmując, że nauka powinna być preferowana. Dlatego w LEarNS proponujemy indywidualizację toku nauczania w miejscu pracy, co nie oznacza, że możliwe jest ustalenie terminu docelowego, w którym cała ucząca się grupa może uzyskać pożądane wyniki.

Rysunek 84. Założenia planowania sesji UCN w metodyce LEarNS 

Założenia planowania sesji UCN w metodyce LEarNS.

UCN w metodyce LEarNS.

"LEarNS. Stwórz efektywny system uczenia się w miejscu pracy"

Źródło: opracowanie własne.

Learns

Książka „LEarNS - stwórz efektywny system uczenia się w miejscu pracy”

Autor: Marcin Żółtak

Niniejszy artykuł stanowi fragment książki „LEarNS - stwórz efektywny system uczenia się w miejscu pracy”, w której Marcin Żółtak wskazuje rozwiązania umożliwiające skuteczne przeniesienie wiedzy ze szkolenia do codzienności w pracy, w taki sposób by połączyć kontynuację uczenia się z bieżącymi obowiązkami zawodowymi. Krok po kroku pokazuje jak zbudować efektywne środowisko uczenia się w firmie, uwzględniające specyfikę danej organizacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  REKLAMA

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA