REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Użyteczny czas nauki w pracy - jak go zaplanować?

Użyteczny czas nauki w pracy - jak go zaplanować?
Użyteczny czas nauki w pracy - jak go zaplanować?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Użyteczny czas nauki w pracy - jak go dobrze zaplanować? Co powinien zawierać standardowy zapis w kalendarzu?

Użyteczny czas nauki (UCN) w pracy

Umieszczanie sesji w UCN nie wymaga żadnego specjalistycznego systemu ani dodatkowych rozwiązań IT. W ostateczności wystarczy zwykły kalendarz, nawet papierowy. Kluczowe znaczenie ma jednak nauczenie się samodzielnego zarządzania czasem przez uczącego się. „Użyteczny czas nauki” oznacza ostatecznie, że sesje CPL muszą być racjonalnie porozrzucane pomiędzy zadaniami wykonywanymi w ciągu dnia. Uczenie się wymaga koncentracji, uwagi i skupienia, a przede wszystkim konieczności i umiejętności realnego oderwania się od zadań zawodowych.

REKLAMA

Autopromocja

Organizacje reprezentujące szczególnie silną kulturę rynkową lub hierarchiczną angażują swoich pracowników w określone rodzaje aktywności, limitując inne. Przejście pomiędzy pracą a uczeniem się może być początkowo dla pracowników wyjątkowo trudnym wyborem, dlatego w LEarNS zwracamy tak wiele uwagi na kwestie motywacji wewnętrznej (samomotywacji). Pracownicy mogą być stymulowani kulturowo do wykonywania pracy. Przejście do trybu uczenia się może być więc wyjątkowo trudne. Znaczenie może mieć również kwestia postaw i wsparcia, jakiego udziela przełożony i współpracownicy. Wrócimy jeszcze do kwestii współdziałania w realizacji sesji uczenia się – w kontekście UCN należy zwrócić uwagę, że pracownik może być formalnie zachęcany do uczenia się, a także nieformalnie poprzez kontakt z szefem i współpracownikami.

UCN - zasady umieszczania sesji

Szczególnie starannie powinny być umieszczane w kalendarzu pierwsze sesje, zwłaszcza kiedy uczenie się w miejscu pracy jest wdrażane po raz pierwszy. Wadliwe osadzenie sesji może skutkować brakiem przyrostu pozytywnych wyników, poczuciem przeciążenia i być może silnym poczuciem ambiwalencji pomiędzy koniecznością wykonywania pracy i chęcią uczenia się.

Staranność w planowaniu sesji z zachowaniem, mających wpływ na uczenie się, przerw jest również ważna ze względu na konieczność utrzymania równowagi pomiędzy formalną realizacją sesji, uzyskiwaniem wyników oraz stałym, wysokim poziomem motywacji.

Standardowy zapis w kalendarzu powinien zawierać informację o:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. dacie/datach sesji, co pozwala pracownikowi na rozważenie, w jaki sposób racjonalnie rozłożyć pracę i uczenie się,
  2. temacie merytorycznym sesji – zapis pomaga w przypomnieniu, przy dużej ilości pracy, na czym pracownik powinien skoncentrować się edukacyjnie,
  3. godzinach trwania (pełnej) sesji – pozwalając zaplanować dzień,
  4. typie sesji – nie jest to zapis konieczny, może działać jednak motywacyjnie, wyznaczając przy tym zakres zobowiązań dla uczącego się i facylitatora, przy założeniu, że niektóre sesje są realizowane samodzielnie,
  5. danych kontaktowych facylitatora – potrzebnych do potencjalnego potwierdzenia lub przełożenia sesji, czy też elektronicznego kontaktu.

Najlepsze godziny efektywnego działania w pracy

Z licznych badań nad efektywnością osobistą wiemy, że standardowo najlepsze godziny efektywnego działania mieszczą się zazwyczaj w przedziałach pomiędzy 9.00 a 13.00 i ewentualnie pomiędzy 15.00 a 18.00, chociaż nie wszyscy osiągają drugi pik. Ostatecznie przedział czasu wysokiej efektywności jest wąski, dlatego uczenie się należy starannie zaplanować. Dobrą praktyką może być planowanie uczenia się z dwutygodniowym wyprzedzeniem, przyjmując, że nauka powinna być preferowana. Dlatego w LEarNS proponujemy indywidualizację toku nauczania w miejscu pracy, co nie oznacza, że możliwe jest ustalenie terminu docelowego, w którym cała ucząca się grupa może uzyskać pożądane wyniki.

Rysunek 84. Założenia planowania sesji UCN w metodyce LEarNS 

Założenia planowania sesji UCN w metodyce LEarNS.

UCN w metodyce LEarNS.

"LEarNS. Stwórz efektywny system uczenia się w miejscu pracy"

Źródło: opracowanie własne.

Learns

Książka „LEarNS - stwórz efektywny system uczenia się w miejscu pracy”

Autor: Marcin Żółtak

Niniejszy artykuł stanowi fragment książki „LEarNS - stwórz efektywny system uczenia się w miejscu pracy”, w której Marcin Żółtak wskazuje rozwiązania umożliwiające skuteczne przeniesienie wiedzy ze szkolenia do codzienności w pracy, w taki sposób by połączyć kontynuację uczenia się z bieżącymi obowiązkami zawodowymi. Krok po kroku pokazuje jak zbudować efektywne środowisko uczenia się w firmie, uwzględniające specyfikę danej organizacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA