REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy - luty 2021

Magdalena Gronek
Rynek pracy - luty 2021
Rynek pracy - luty 2021
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek pracy w lutym 2021 roku został przebadany pod kątem nastrojów pracowników. Ponad połowa pracowników dobrze ocenia sytuację w zakładzie pracy. Kto ocenia ją najgorzej? Jakie są jej prognozy? Jaki wpływ na ocenę sytuacji ma lokalny rynek pracy?

Badanie nastrojów na rynku pracy - luty 2021

58 proc. pracujących zarobkowo oceniło, że sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra - to o 3 punkty procentowe więcej niż w styczniu. Minimalnie wyższe jest też poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia - wynika z najnowszego badania CBOS na temat nastrojów na rynku pracy.

Autopromocja

Badanie na temat aktualnych problemów i wydarzeń zrealizowano w dniach od 1 do 11 lutego 2021 roku, kiedy wznowiona została działalność wszystkich placówek handlowych zlokalizowanych w galeriach handlowych, a także muzeów i galerii sztuki. Zapowiedziano jednocześnie otwarcie hoteli, instytucji kultury, takich jak teatry i kina, oraz części infrastruktury sportowej, co mogło wpłynąć bezpośrednio lub pośrednio zarówno na nastroje osób związanych z tymi obszarami działalności zawodowej, jak i na ogólny klimat społeczny.

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Dobra sytuacja w zakładach pracy

Z sondażu wynika, że w pierwszej dekadzie lutego, w porównaniu z pierwszą połową stycznia, nastąpiła niewielka poprawa ocen i prognoz sytuacji w zakładach pracy. "Blisko trzy piąte (58 proc.) pracujących zarobkowo oceniło, że sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra, przy czym badani na ogół (49 proc.) określali ją, jako po prostu dobrą, a tylko 9 proc. uznało ją za bardzo dobrą. Pracujący postrzegający sytuację w swoich zakładach pracy, jako "ani dobrą, ani złą" stanowili 28 proc. ankietowanych, natomiast 12 proc. respondentów uważało ją za złą (w tym 3 proc. uznało ją za bardzo złą) - pokazały badania.

W porównaniu z pierwszą połową stycznia opinie o aktualnej sytuacji w zakładach pracy nieco się poprawiły. "O 3 punkty procentowe przybyło ocen pozytywnych (z 55 proc. do 58 proc.), a o 2 punkty procentowe ubyło pracujących zarobkowo oceniających ją niejednoznacznie jako "ani dobrą, ani złą" (spadek z 30 proc. do 28 proc.). Nieznacznie mniej jest też odpowiedzi "trudno powiedzieć" (spadek o 1 punkt procentowy, do 2 proc.), natomiast nie zmienił się odsetek oceniających ją negatywnie (12 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto najgorzej ocenia sytuację?

W pierwszej dekadzie lutego generalnie lepiej oceniali sytuację w swych zakładach pracy pracownicy najemni niż właściciele firm lub gospodarstw rolnych. Na tle pozostałych grup zawodowych najgorszymi nastrojami wyróżniali się badani prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, wśród których tyle samo było ocen pozytywnych, co negatywnych (po 30 proc.). Jeszcze mniej ocen pozytywnych odnotowaliśmy wśród rolników indywidualnych i pomagających im członków rodzin (28 proc.).

Z sondażu CBOS wynika, że "wyraźna poprawa ocen nastąpiła w grupie robotników niewykwalifikowanych - (wzrost odsetka ocen pozytywnych o 21 punktów procentowych przy spadku ocen negatywnych o 10 punktów) i w mniejszym stopniu wśród respondentów sprawujących funkcje kierownicze i specjalistów z wyższym wyksztalceniem oraz pracowników usług (wzrost odsetków ocen pozytywnych po 8 punktów procentowych)".

"Tak jak w poprzednich miesiącach na tle pozostałych gorszymi nastrojami wyróżniały się osoby pracujące w indywidualnych gospodarstwach rolnych" - wynika z sondażu CBOS.

Prognozy sytuacji w zakładach pracy

Wskazano, że większość (59 proc.) pracujących zarobkowo w pierwszej dekadzie lutego przewidywała, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy pozostanie bez zmian. Pozostali znacznie częściej spodziewali się poprawy niż pogorszenia (19 proc. wobec 12 proc.).

W pierwszej dekadzie lutego prognozy sytuacji w zakładach pracy były minimalnie bardziej optymistyczne niż miesiąc wcześniej. Wśród pracujących zarobkowo ubyło przekonanych, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy sytuacja w ich zakładach pracy się nie zmieni (spadek z 62 proc. do 59 proc.), przybyło natomiast optymistów spodziewających się poprawy (wzrost z 17 proc. do 19 proc.). Nie zmienił się odsetek obawiających się jej pogorszenia (12 proc.).

Lokalny rynek pracy

Jak podał CBOS - "oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy po raz kolejny minimalnie się pogorszyły i niemal osiągnęły poziom z listopada 2020 roku, czyli jeden z najniższych w czasie epidemii COVID-19". Większość (59 proc.) ogółu dorosłych Polaków w pierwszej dekadzie lutego oceniała, że w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć pracę, jednak tylko co dziesiąty (10 proc.) był zdania, że bez większych problemów. Oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy wiążą się z wielkością miejsca zamieszkania, przy czym w pierwszej dekadzie lutego najgorzej oceniali ją mieszkańcy wsi.

Nieco lepiej lokalny rynek pracy wypadał w oczach respondentów z miast mających mniej niż 20 tysięcy mieszkańców 56 proc. tam mieszkających uważało, że w okolicy można znaleźć pracę, a co trzeci (33 proc.) twierdził, że możliwości znalezienia pracy są bardzo ograniczone lub wręcz ich nie ma. Im większe miasto, tym rzadziej respondenci stwierdzali, że na lokalnym rynku pracy występują poważne trudności ze znalezieniem zatrudnienia.

Na trudną sytuację na lokalnych rynkach pracy najczęściej wskazywali bezrobotni (65 proc. z nich stwierdziło, że w ich okolicy możliwości znalezienia pracy są bardzo ograniczone lub wręcz ich nie ma).

Wskazano, że "niezmiennie oceny lokalnych rynków pracy wiążą się z płcią badanych - mężczyźni znacznie częściej niż kobiety (13 proc. wobec 7 proc.) uważali, iż w ich miejscowości lub okolicy bez problemu można znaleźć odpowiednią pracę, natomiast kobiety znacznie częściej niż mężczyźni twierdziły, że trudno jest tam znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie lub że jest to wręcz niemożliwe (34 proc. wobec 27 proc.)".

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia"

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 1 do 11 lutego 2021 roku na próbie liczącej 1179 osób (w tym: 44,3 proc. metodą CAPI, 40,1 proc. ? CATI i 15,6 proc. ? CAWI).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    REKLAMA

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    10000 zł brutto – ile to netto?

    10000 zł brutto wynagrodzenia - ile to netto? Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie brutto, od którego należy odjąć składki ZUS, składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek. Pozostaje wynagrodzenie netto. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile na rękę z 10000 zł brutto otrzyma pracownik.

    Wybierasz się do urzędu, ZUS-u , czy na pocztę w Wielki Piątek? Lepiej sprawdź, które placówki są czynne

    Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie wszystkie urzędy będą otwarte. Niektóre urzędy marszałkowskie i gminne będą zamknięte, a inne skrócą godziny pracy do 13:00.

    REKLAMA

    Pracownicy chcą zmienić pracodawcę - raport z rynku pracy

    Aż 45% pracowników w Polsce chce zmienić pracodawcę - taka informacja wynika z raportu "Barometr Rynku Pracy".

    Urlop bezpłatny a zapis do PPK

    Urlop bezpłatny - jak wpływa na zapis do PPK? Okazuje się, że nie każda nieobecność w pracy przeszkadza w „zapisaniu” do PPK. Kiedy urlop bezpłatny opóźni zapis do PPK?

    REKLAMA