Kategorie

Szczepienia w zakładach pracy – kiedy, zasady

Redakcja
Szczepienia w zakładach pracy – kiedy, zasady
Szczepienia w zakładach pracy – kiedy, zasady
Agencja Gazeta
Szczepienia w zakładach pracy coraz bliżej. Kiedy firmy będą mogły szczepić na COVID swoich pracowników? Jakie zasady przewidziano? Czy kryterium 500 osób dotyczy tylko pracowników? Czy rodziny pracowników będą szczepione?

Szczepienia w zakładach pracy

Konferencja 12 kwietnia 2021 r. godz. 12:30 - Premier Jarosław Gowin (Minister Rozwoju, Pracy i Technologii), Prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki

Konferencja dotyczyła włączenia firm, zwłaszcza dużych i średnich, w proces szczepień. Do końca tygodnia wypracowane zostaną rozwiązania z punktu widzenia rządu i biznesu. Intencją Rządu jest jak najszybsze i jak najszersze udostępnienie szczepionek. Należy podkreślić, że system nie przewiduje żadnego elementu przymusowego udziału w szczepieniach ani pracowników, ani firm. Polscy przedsiębiorcy czekają na informacje kiedy będzie można przeprowadzać szczepienia w zakładach pracy i jakie zasady będą obowiązywały. Chcą znać szczegółowe rozwiązania, aby móc już przygotowywać się do tego zadania. Premier podał informację, że najpóźniej do początku przyszłego tygodnia zostaną podane wszelkie zasady wdrożenia pracodawców w program szczepień.

Premier poinformował, że rząd rozmawiał z przedstawicielami firm zatrudniających szacunkowo 2 mln pracowników. Pracodawcy są zainteresowani organizacją szczepień dla swoich zespołów.

Kiedy ruszą szczepienia w zakładach pracy?

Akcja szczepień w zakładach pracy ma ruszyć w połowie maja 2021 r. Rząd rozmawiał dziś ze stroną przedsiębiorców o rozwiązaniach, które mają zostać wprowadzone. Wszystkim zależy na jak najszybszym wprowadzeniu szczepień w pracy.

Prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki (reprezentująca polski biznes) zapewnia, że firmy są zainteresowane przeprowadzaniem szczepień swoich pracowników. Ma to przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i polskiej gospodarki. Chcą, aby akcja nastąpiła jak najszybciej. Biznes jest w pełnej gotowości, aby propagować akcję szczepień i ją przeprowadzać. Ma to zapewnić bezpieczeństwo pracowników oraz działalności firm.

Aktualnie czekamy na masową dostępność szczepionek. W tym czasie rząd i strona pracodawców wypracowuje zasady organizacji punktu szczepień w zakładach pracy i przeprowadzania całego procesu. Gdy tylko odpowiednia liczba szczepionek będzie dostępna, etap szczepień w pracy będzie wdrażany.

Szczepienia w pracy -  jakie zasady?

Akcja szczepień w pracy ma być przeprowadzana na szeroką skalę. Będzie dostępna dla jak największej liczby osób - nie przewiduje się ograniczeń dla roczników i współpracowników. Co więcej, nie będzie planu szczepień dla firm pod względem różnego rodzaju kryteriów, jak np. według nazwy czy rejestracji w KRS.

Jak będzie wyglądał proces wdrażania szczepień w danym zakładzie pracy? Na początku pracodawca musi rozeznać się w liczbie osób chętnych do szczepień. Będzie musiał podać przybliżoną liczbę osób kwalifikujących się do szczepienia. Jak dokonać zgłoszenia firmy do programu szczepień? Zakład pracy będzie się zgłaszał w specjalnym systemie, który poznamy do końca tego tygodnia (propozycja rozwiązań). Na podstawie tego zgłoszenia firma będzie dodawana do systemu punktów szczepień na COVID-19.

Co dalej? Kto będzie odpowiedzialny za przeprowadzanie szczepień? Następnie firmy będą podpisywały umowy z podmiotami medycznymi uprawnionymi do przeprowadzania szczepień. Osoby zatrudnione przez te podmioty będą miały dostęp do systemu.

Będą konsultacje dotyczące konkretnych procedur oraz działania pilotażowe. Procedury mają być przyjazne dla pracowników i firm. Wszystko to musi nastąpić szybko i sprawnie.

Kryterium liczby osób do szczepień

Jak już zostało wspomniane, szczepienia mają objąć jak największą liczbę osób, a więc dąży się do rozszerzania zakresu podmiotowego uprawnionych do szczepień. Zakłada się możliwość szczepień dla: pracowników, współpracowników, pracowników zagranicznych, którzy mają legalny pobyt w Polsce. Czasami jest to duża część personelu danej firmy, stąd pomysł, aby nie ograniczać uprawnionych do szczepień pod względem narodowości.

Kryteria doboru osób do szczepień będą więc szerokie. Mówi się 500 osobach, a nie pracownikach (łącznie ze współpracownikami, związanymi z działalnością firmy). Co ciekawe, możliwe, że będzie także łączenie firm ze sobą tak, aby zapewnić odpowiednią liczbę osób do szczepień. Takie rozwiązanie przewiduje się nie tylko w ramach jednej grupy kapitałowej, ale także firm sąsiadujących ze sobą. Jeśli firmy są obok siebie, można byłoby w jednym punkcie wyszczepić osoby z dwóch różnych podmiotów. Rząd chce, aby szczepienia w zakładach pracy były przeprowadzane w sposób maksymalnie bezpieczny, szybki i na możliwie jak najbardziej liberalnych zasadach.

Nie ma także znaczenia wiek szczepionych czy forma prawna firmy.

Po stronie rządu będzie warunek, aby firma była zainteresowana nie mniejszą liczbą niż 500 szczepionek. Zakłada się jednak pewną elastyczność w tym przedmiocie. Celem takiego rozwiązania jest zapewnienie jak najbardziej efektywnego modelu szczepień.

Czy rodziny pracowników będą szczepione?

Na pytanie o szczepienia rodzin pracowników zakładów pracy odpowiedziano, że jest to jedna z kwestii podejmowanych na rozmowach rządu z pracodawcami. sprawa ta pozostaje do rozstrzygnięcia najdalej w ciągu 2 tygodni.

Kiedy szczegółowe rozwiązania?

Szczegółowe rozwiązania w kwestii szczepień w pracy mają zostać ustalone do końca tego tygodnia (do 16 kwietnia 2021 r.). Następnie w ciągu 3-4 dni odbędą się konsultacje z organizacjami pracodawców. Pracodawcy powinni poznać ustalenia za 1 tydzień (maksymalnie do 2 tygodni - od 19 do 25 kwietnia 2021 r.)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

  Płaca minimalna a gospodarka - podcast premiera

  Jaki wpływ na gospodarkę ma płaca minimalna? Czym skutkuje brak godziwego wynagrodzenia? Premier wystartował z autorskim podcastem.

  Składka zdrowotna 9% średniej płacy krajowej

  Składka zdrowotna liczona od średniej płacy krajowej to propozycja Rzecznika MŚP. Czy 9% przeciętnej płacy w gospodarce przy podatku liniowym to dobre rozwiązanie? Ile wyniosłaby w 2022 r.?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?