Kategorie

Szczepienia w zakładach pracy – kiedy, zasady

Redakcja
Szczepienia w zakładach pracy – kiedy, zasady
Materiały prasowe
Szczepienia w zakładach pracy coraz bliżej. Kiedy firmy będą mogły szczepić na COVID swoich pracowników? Jakie zasady przewidziano? Czy kryterium 500 osób dotyczy tylko pracowników? Czy rodziny pracowników będą szczepione?

Szczepienia w zakładach pracy

Konferencja 12 kwietnia 2021 r. godz. 12:30 - Premier Jarosław Gowin (Minister Rozwoju, Pracy i Technologii), Prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki

Reklama

Konferencja dotyczyła włączenia firm, zwłaszcza dużych i średnich, w proces szczepień. Do końca tygodnia wypracowane zostaną rozwiązania z punktu widzenia rządu i biznesu. Intencją Rządu jest jak najszybsze i jak najszersze udostępnienie szczepionek. Należy podkreślić, że system nie przewiduje żadnego elementu przymusowego udziału w szczepieniach ani pracowników, ani firm. Polscy przedsiębiorcy czekają na informacje kiedy będzie można przeprowadzać szczepienia w zakładach pracy i jakie zasady będą obowiązywały. Chcą znać szczegółowe rozwiązania, aby móc już przygotowywać się do tego zadania. Premier podał informację, że najpóźniej do początku przyszłego tygodnia zostaną podane wszelkie zasady wdrożenia pracodawców w program szczepień.

Premier poinformował, że rząd rozmawiał z przedstawicielami firm zatrudniających szacunkowo 2 mln pracowników. Pracodawcy są zainteresowani organizacją szczepień dla swoich zespołów.

Kiedy ruszą szczepienia w zakładach pracy?

Akcja szczepień w zakładach pracy ma ruszyć w połowie maja 2021 r. Rząd rozmawiał dziś ze stroną przedsiębiorców o rozwiązaniach, które mają zostać wprowadzone. Wszystkim zależy na jak najszybszym wprowadzeniu szczepień w pracy.

Reklama

Prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki (reprezentująca polski biznes) zapewnia, że firmy są zainteresowane przeprowadzaniem szczepień swoich pracowników. Ma to przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i polskiej gospodarki. Chcą, aby akcja nastąpiła jak najszybciej. Biznes jest w pełnej gotowości, aby propagować akcję szczepień i ją przeprowadzać. Ma to zapewnić bezpieczeństwo pracowników oraz działalności firm.

Aktualnie czekamy na masową dostępność szczepionek. W tym czasie rząd i strona pracodawców wypracowuje zasady organizacji punktu szczepień w zakładach pracy i przeprowadzania całego procesu. Gdy tylko odpowiednia liczba szczepionek będzie dostępna, etap szczepień w pracy będzie wdrażany.

Szczepienia w pracy -  jakie zasady?

Akcja szczepień w pracy ma być przeprowadzana na szeroką skalę. Będzie dostępna dla jak największej liczby osób - nie przewiduje się ograniczeń dla roczników i współpracowników. Co więcej, nie będzie planu szczepień dla firm pod względem różnego rodzaju kryteriów, jak np. według nazwy czy rejestracji w KRS.

Jak będzie wyglądał proces wdrażania szczepień w danym zakładzie pracy? Na początku pracodawca musi rozeznać się w liczbie osób chętnych do szczepień. Będzie musiał podać przybliżoną liczbę osób kwalifikujących się do szczepienia. Jak dokonać zgłoszenia firmy do programu szczepień? Zakład pracy będzie się zgłaszał w specjalnym systemie, który poznamy do końca tego tygodnia (propozycja rozwiązań). Na podstawie tego zgłoszenia firma będzie dodawana do systemu punktów szczepień na COVID-19.

Co dalej? Kto będzie odpowiedzialny za przeprowadzanie szczepień? Następnie firmy będą podpisywały umowy z podmiotami medycznymi uprawnionymi do przeprowadzania szczepień. Osoby zatrudnione przez te podmioty będą miały dostęp do systemu.

Będą konsultacje dotyczące konkretnych procedur oraz działania pilotażowe. Procedury mają być przyjazne dla pracowników i firm. Wszystko to musi nastąpić szybko i sprawnie.

Kryterium liczby osób do szczepień

Jak już zostało wspomniane, szczepienia mają objąć jak największą liczbę osób, a więc dąży się do rozszerzania zakresu podmiotowego uprawnionych do szczepień. Zakłada się możliwość szczepień dla: pracowników, współpracowników, pracowników zagranicznych, którzy mają legalny pobyt w Polsce. Czasami jest to duża część personelu danej firmy, stąd pomysł, aby nie ograniczać uprawnionych do szczepień pod względem narodowości.

Kryteria doboru osób do szczepień będą więc szerokie. Mówi się 500 osobach, a nie pracownikach (łącznie ze współpracownikami, związanymi z działalnością firmy). Co ciekawe, możliwe, że będzie także łączenie firm ze sobą tak, aby zapewnić odpowiednią liczbę osób do szczepień. Takie rozwiązanie przewiduje się nie tylko w ramach jednej grupy kapitałowej, ale także firm sąsiadujących ze sobą. Jeśli firmy są obok siebie, można byłoby w jednym punkcie wyszczepić osoby z dwóch różnych podmiotów. Rząd chce, aby szczepienia w zakładach pracy były przeprowadzane w sposób maksymalnie bezpieczny, szybki i na możliwie jak najbardziej liberalnych zasadach.

Nie ma także znaczenia wiek szczepionych czy forma prawna firmy.

Po stronie rządu będzie warunek, aby firma była zainteresowana nie mniejszą liczbą niż 500 szczepionek. Zakłada się jednak pewną elastyczność w tym przedmiocie. Celem takiego rozwiązania jest zapewnienie jak najbardziej efektywnego modelu szczepień.

Czy rodziny pracowników będą szczepione?

Na pytanie o szczepienia rodzin pracowników zakładów pracy odpowiedziano, że jest to jedna z kwestii podejmowanych na rozmowach rządu z pracodawcami. sprawa ta pozostaje do rozstrzygnięcia najdalej w ciągu 2 tygodni.

Kiedy szczegółowe rozwiązania?

Szczegółowe rozwiązania w kwestii szczepień w pracy mają zostać ustalone do końca tego tygodnia (do 16 kwietnia 2021 r.). Następnie w ciągu 3-4 dni odbędą się konsultacje z organizacjami pracodawców. Pracodawcy powinni poznać ustalenia za 1 tydzień (maksymalnie do 2 tygodni - od 19 do 25 kwietnia 2021 r.)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  In vitro i prawo do ubezpieczenia społecznego – wyrok ETPCz

  Czy podjęcie przez pracownicę nowego zatrudnienia w trakcie procedury in vitro stanowi podstawę do odmowy ubezpieczenia społecznego?

  Kod wykonywanego zawodu w ZUS ZUA i ZUS ZZA

  Kod wykonywanego zawodu w dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA to ważna zmiana, która wejdzie w życie 16 maja 2021 r. Na czym w praktyce będzie polegał nowy obowiązek?

  Kompetencje cyfrowe - tego wymagają pracodawcy [RAPORT]

  Kompetencje cyfrowe - tego przede wszystkim wymagają pracodawcy. Cyfryzacja rynku pracy to trend przyspieszony przez epidemię koronawirusa. Jak nową rzeczywistość oceniają pracownicy? Na to pytanie odpowiada raport "Cyfrowa ewolucja kariery".

  Dwie umowy o pracę - składki ZUS

  Dwie umowy o pracę - co na to prawo? Składki ZUS opłaca się od jednej czy dwóch umów?

  Poważne zachorowanie - oszczędności PPK mogą pomóc

  Poważne zachorowanie - co to jest w rozumieniu ustawy o PPK? Jak oszczędności PPK mogą pomóc, gdy uczestnik PPK, jego małżonek lub dziecko zachoruje?

  Badanie trzeźwości pracownika - nowe przepisy

  Badanie trzeźwości pracownika alkomatem - nowe przepisy przyznają pracodawcy prawo do prewencyjnych, wyrywkowych kontroli alkomatem.

  Badanie trzeźwości pracownika 2021

  Badanie trzeźwości pracownika - w 2021 r. powstał projekt ustawy umożliwiający pracodawcy przeprowadzanie wyrywkowych kontroli trzeźwości pracownika.

  Praca dla informatyka 2021 - zarobki i praca zdalna [ANALIZA]

  Praca dla informatyka w 2021 r. - liczba ofert pracy dla informatyków wciąż rośnie. Dla pracowników z branży IT liczą się zarobki i praca zdalna. Analiza przedstawia obecną sytuację informatyków na rynku pracy.

  Godziny pracy 2021

  Godziny pracy 2021 - ile godzin pracy i dni wolnych od pracy wypada w poszczególnych miesiącach? Jak obliczyć godziny pracy?

  Długotrwałe niewykonywanie obowiązków - wypowiedzenie umowy

  Wypowiedzenie umowy - czy długotrwałe niewykonywanie części obowiązków pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem?

  Rozliczanie czasu pracy zdalnej

  Czas pracy zdalnej to dosyć kłopotliwe zagadnienie. Jak ewidencjonować i kontrolować pracownika na home office? W jaki sposób rozliczać nadgodziny i wprowadzić zadaniowy czas pracy?

  Rynek pracy w czasie pandemii a szara strefa w rolnictwie

  Rynek pracy w czasie pandemii - czy część pracowników zasiliła szarą strefę w rolnictwie? Poniżej znajduje się analiza.

  Najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców w historii - kwiecień 2021

  Cudzoziemcy pobili rekord - w kwietniu 2021 r. jest najwięcej ubezpieczonych w Polsce obcokrajowców w historii. Jak przedstawiają się liczby?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych 2022

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Co się zmieni? Nowe emerytury i renty będą wypłacane tylko na konto. Rozwiąże się problem emerytur czerwcowych. Zmienią się zasady pobierania zasiłków.

  Brexit a ubezpieczenia i rozliczenia podatkowe pracowników

  Brexit - jakie są skutki w zakresie ubezpieczeń społecznych i rozliczeń podatkowych pracowników? Wszystko o zaświadczeniu A1.

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów - byłych pracowników

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów będących byłymi pracownikami - jak obliczyć? Jak ustalić status tych osób i wysokość zwiększenia?

  Ostatni dzień na wdrożenie PPK!

  PPK - 10 maja 2021 r. to ostatni dzień na wdrożenie PPK czyli zawarcie umowy o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową.

  Praca zdalna - przepisy prawne

  Praca zdalna - przepisy prawne regulujące home office znajdują się w ustawie covidowej. Kodeks pracy wciąż nie zawiera przepisów dotyczących pracy zdalnej.

  Bezrobocie w kwietniu 2021 r.

  Bezrobocie - w kwietniu 2021 r. w Polsce odnotowano spadek bezrobocia. Gdzie jest najwyższe bezrobocie, a gdzie najniższe?

  Emerytury stażowe - obywatelska inicjatywa ustawodawcza

  Emerytury stażowe będą przedmiotem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. NSZZ "Solidarność" apeluje o liczne podpisy.

  4 urlopy dla ojca po urodzeniu dziecka

  Urlopy dla ojca - po urodzeniu dziecka ojciec może skorzystać z 4 rodzajów urlopów - ojcowskiego, okolicznościowego, tacierzyńskiego i rodzicielskiego.

  Przymusowy urlop wypoczynkowy - jaka forma?

  Przymusowy urlop wypoczynkowy - w jakiej formie pracodawca powinien polecić pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego?

  Idealny pierwszy dzień pracy - model First Day Experience

  Pierwszy dzień w nowej pracy - jak wygląda w modelu First Day Experience? Jak mógłby wyglądać idealny pierwszy dzień pracy?

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym wchodzi w życie - Izrael i Turcja

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym podpisana między Polską i Izraelem oraz umowa podpisana między Polską a Turcją wchodzą w życie dnia 1 maja i 1 czerwca 2021 r.

  Czym jest informacja starosty?

  Informacja starosty to dokument związany z zatrudnianiem cudzoziemców. To tzw. test rynku pracy. Czemu służy? Kiedy jest wymagana, a kiedy nie?