Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczepienia w zakładach pracy – kiedy, zasady

Redakcja
Szczepienia w zakładach pracy – kiedy, zasady
Szczepienia w zakładach pracy – kiedy, zasady
Agencja Gazeta
Szczepienia w zakładach pracy coraz bliżej. Kiedy firmy będą mogły szczepić na COVID swoich pracowników? Jakie zasady przewidziano? Czy kryterium 500 osób dotyczy tylko pracowników? Czy rodziny pracowników będą szczepione?

Szczepienia w zakładach pracy

Konferencja 12 kwietnia 2021 r. godz. 12:30 - Premier Jarosław Gowin (Minister Rozwoju, Pracy i Technologii), Prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki

Konferencja dotyczyła włączenia firm, zwłaszcza dużych i średnich, w proces szczepień. Do końca tygodnia wypracowane zostaną rozwiązania z punktu widzenia rządu i biznesu. Intencją Rządu jest jak najszybsze i jak najszersze udostępnienie szczepionek. Należy podkreślić, że system nie przewiduje żadnego elementu przymusowego udziału w szczepieniach ani pracowników, ani firm. Polscy przedsiębiorcy czekają na informacje kiedy będzie można przeprowadzać szczepienia w zakładach pracy i jakie zasady będą obowiązywały. Chcą znać szczegółowe rozwiązania, aby móc już przygotowywać się do tego zadania. Premier podał informację, że najpóźniej do początku przyszłego tygodnia zostaną podane wszelkie zasady wdrożenia pracodawców w program szczepień.

Premier poinformował, że rząd rozmawiał z przedstawicielami firm zatrudniających szacunkowo 2 mln pracowników. Pracodawcy są zainteresowani organizacją szczepień dla swoich zespołów.

Kiedy ruszą szczepienia w zakładach pracy?

Akcja szczepień w zakładach pracy ma ruszyć w połowie maja 2021 r. Rząd rozmawiał dziś ze stroną przedsiębiorców o rozwiązaniach, które mają zostać wprowadzone. Wszystkim zależy na jak najszybszym wprowadzeniu szczepień w pracy.

Prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki (reprezentująca polski biznes) zapewnia, że firmy są zainteresowane przeprowadzaniem szczepień swoich pracowników. Ma to przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i polskiej gospodarki. Chcą, aby akcja nastąpiła jak najszybciej. Biznes jest w pełnej gotowości, aby propagować akcję szczepień i ją przeprowadzać. Ma to zapewnić bezpieczeństwo pracowników oraz działalności firm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aktualnie czekamy na masową dostępność szczepionek. W tym czasie rząd i strona pracodawców wypracowuje zasady organizacji punktu szczepień w zakładach pracy i przeprowadzania całego procesu. Gdy tylko odpowiednia liczba szczepionek będzie dostępna, etap szczepień w pracy będzie wdrażany.

Szczepienia w pracy -  jakie zasady?

Akcja szczepień w pracy ma być przeprowadzana na szeroką skalę. Będzie dostępna dla jak największej liczby osób - nie przewiduje się ograniczeń dla roczników i współpracowników. Co więcej, nie będzie planu szczepień dla firm pod względem różnego rodzaju kryteriów, jak np. według nazwy czy rejestracji w KRS.

Jak będzie wyglądał proces wdrażania szczepień w danym zakładzie pracy? Na początku pracodawca musi rozeznać się w liczbie osób chętnych do szczepień. Będzie musiał podać przybliżoną liczbę osób kwalifikujących się do szczepienia. Jak dokonać zgłoszenia firmy do programu szczepień? Zakład pracy będzie się zgłaszał w specjalnym systemie, który poznamy do końca tego tygodnia (propozycja rozwiązań). Na podstawie tego zgłoszenia firma będzie dodawana do systemu punktów szczepień na COVID-19.

Co dalej? Kto będzie odpowiedzialny za przeprowadzanie szczepień? Następnie firmy będą podpisywały umowy z podmiotami medycznymi uprawnionymi do przeprowadzania szczepień. Osoby zatrudnione przez te podmioty będą miały dostęp do systemu.

Będą konsultacje dotyczące konkretnych procedur oraz działania pilotażowe. Procedury mają być przyjazne dla pracowników i firm. Wszystko to musi nastąpić szybko i sprawnie.

Kryterium liczby osób do szczepień

Jak już zostało wspomniane, szczepienia mają objąć jak największą liczbę osób, a więc dąży się do rozszerzania zakresu podmiotowego uprawnionych do szczepień. Zakłada się możliwość szczepień dla: pracowników, współpracowników, pracowników zagranicznych, którzy mają legalny pobyt w Polsce. Czasami jest to duża część personelu danej firmy, stąd pomysł, aby nie ograniczać uprawnionych do szczepień pod względem narodowości.

Kryteria doboru osób do szczepień będą więc szerokie. Mówi się 500 osobach, a nie pracownikach (łącznie ze współpracownikami, związanymi z działalnością firmy). Co ciekawe, możliwe, że będzie także łączenie firm ze sobą tak, aby zapewnić odpowiednią liczbę osób do szczepień. Takie rozwiązanie przewiduje się nie tylko w ramach jednej grupy kapitałowej, ale także firm sąsiadujących ze sobą. Jeśli firmy są obok siebie, można byłoby w jednym punkcie wyszczepić osoby z dwóch różnych podmiotów. Rząd chce, aby szczepienia w zakładach pracy były przeprowadzane w sposób maksymalnie bezpieczny, szybki i na możliwie jak najbardziej liberalnych zasadach.

Nie ma także znaczenia wiek szczepionych czy forma prawna firmy.

Po stronie rządu będzie warunek, aby firma była zainteresowana nie mniejszą liczbą niż 500 szczepionek. Zakłada się jednak pewną elastyczność w tym przedmiocie. Celem takiego rozwiązania jest zapewnienie jak najbardziej efektywnego modelu szczepień.

Czy rodziny pracowników będą szczepione?

Na pytanie o szczepienia rodzin pracowników zakładów pracy odpowiedziano, że jest to jedna z kwestii podejmowanych na rozmowach rządu z pracodawcami. sprawa ta pozostaje do rozstrzygnięcia najdalej w ciągu 2 tygodni.

Kiedy szczegółowe rozwiązania?

Szczegółowe rozwiązania w kwestii szczepień w pracy mają zostać ustalone do końca tego tygodnia (do 16 kwietnia 2021 r.). Następnie w ciągu 3-4 dni odbędą się konsultacje z organizacjami pracodawców. Pracodawcy powinni poznać ustalenia za 1 tydzień (maksymalnie do 2 tygodni - od 19 do 25 kwietnia 2021 r.)

Reklama
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w minimalnym wynagrodzeniu, ochrona działaczy związkowych w kpc, 600 zł miesięcznie dla pracowników DPS. Porozumienie NSZZ "Solidarność" z rządem

  7 czerwca 2023 r. w Hucie Stalowa Wola odbyła się uroczystość, podczas której doszło do podpisania porozumienia rząd – NSZZ "Solidarność". W ramach tego porozumienia ustalono m.in. zmiany w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu, zapewnienie ochrony działaczy związkowych w kodeksie postępowania cywilnego, wypłatę dodatku w kwocie 600 zł miesięcznie dla pracowników domów pomocy społecznej (za okres od 1 kwietnia do końca 2023 roku)  i zaprzestanie procesu wygaszania emerytur pomostowych. 

  Boże Ciało 2023: Czy piątek 9 czerwca jest wolny od pracy?

  Boże Ciało to dzień, który w Polsce jest ustawowo wolny od pracy. Wyjaśniamy, czy takie same reguły dotyczą piątku 9 czerwca.  

  Prawa młodocianych pracowników. O czym powinni wiedzieć rodzice?

  Większość pracodawców deklaruje, że chętnie zatrudniłoby (np. na wakacje) pracownika młodocianego. W krajach zachodnich pracujący nastolatek nikogo nie dziwi. W Polsce ten widok nie jest jeszcze powszechny – z danych CBOS wynika, że co piąty uczeń szkoły ponadpodstawowej podejmował w wakacje etat. Większość nadal nie robi tego, mimo że prawo im na to pozwala. Przepisów dot. zatrudniania nieletnich nie znają również rodzice. Warto jednak wiedzieć, na jaką ochronę prawną mogą liczyć małoletni.

  Dla osoby z zewnątrz branża IT może wydawać się tajemnicza. Rozmowa z Piotrem Cichoszem, programistą i blogerem

  „Naturalną ścieżką rozwoju programisty jest obcowanie z technologią i komputerami od małego. Liceum o profilu informatyczno-matematycznym, a następnie studia informatyczne. Wszystko to daje bardzo mocne podstawy teoretyczne. Kolejny etap to praktyka. Im wcześniej się zacznie tym lepiej” – mówi Piotr Cichosz. 

  Branża IT. Polacy podziwiają, doceniają i chcieliby tam pracować – co ich motywuje?

  Czterdzieści pięć procent Polaków chciałoby pracować w IT, a aż siedemdziesiąt pięć procent doradziłoby swoim dzieciom kształcenie w kierunku związanym z programowaniem. Jednak tylko 30 proc. badanych zastanawia się nad podjęciem nauki w celu przejścia do IT. Główną motywacją są pieniądze, jakie zarabiają specjaliści IT. 

  Co po maturze? Absolwenci liceów chcą pracować podczas studiów. Stawiają na branżę IT

  Część licealistów planuje swoją przyszłość od lat, inni dopiero po egzaminach maturalnych podejmą kluczowe decyzje. Aż 60% z nich połączy studia z pracą, a co piąty absolwent poświęci się wyłącznie nauce. Choć większość z nich obawia się wejścia na rynek pracy (57%), głównie z powodu braku doświadczenia i odpowiednich umiejętności, to ma wobec pierwszego zajęcia konkretne oczekiwania finansowe. 38% zapytanych chciałoby na początku zarabiać od 5 tys. do 7 tys. zł miesięcznie. Najbardziej perspektywiczną branżą w opinii co drugiego licealisty jest IT.

  Stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1 proc.

  Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 5,1 proc., 0,1 pkt. proc. mniej niż w kwietniu – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Najniższe bezrobocie w maju zanotowano w Wielkopolsce (3 proc.).

  Piątek po Bożym Ciele: Jak są otwarte sklepy?

  Piątek po Bożym Ciele przypada w czasie, kiedy wiele osób korzysta z czterodniowego długiego weekendu. Gdzie i w jakich godzinach będziemy mogli zrobić tego dnia zakupy? Sprawdziliśmy, jak w piątek po Bożym Ciele są otwarte sklepy.

  Praca cudzoziemców. Jak zalegalizować pracę obcokrajowca

  Zezwolenie na pracę, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi i powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy legalizują pracę cudzoziemców, którzy legalnie przebywają w RP. Jakie są różnice między tymi formami? Odpowiadamy. 

  Kadry: Iwona Wencel nową VP HR WeNet Group

  Do zespołu WeNet Group S.A. spółki specjalizującej się w doradztwie internetowym, od czerwca dołączyła Iwona Wencel, obejmując stanowisko VP HR. Iwona Wencel będzie ściśle współpracować z zarządem oraz dyrektor personalną Dorotą Malarską, aby rozwinąć i wzmocnić funkcję HR.

  Zmniejszenie lub zawieszenie emerytur lub rent od 1 czerwca 2023 r.

  Zmniejszenie lub zawieszenie emerytur lub rent od 1 czerwca 2023 r. - jak będzie to wyglądało? Ile wynosiło przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2023 r.? Jak ustalić czy doszło do przekroczenia rocznej kwoty podstawy wymiaru składek? Jakie świadczenia mogą być zmniejszone czy zawieszone?

  Rynek pracy. Jakie zmiany przygotowują polskie firmy HR Tech

  Gra badająca kompetencje miękkie kandydatów, narzędzie sprawdzające umiejętności programistów bez długotrwałych testów kodowania czy platforma do neuronauki, dzięki której pracownicy poświęcając 5 minut dziennie zwiększają swoje kwalifikacje. Polski rynek branży HR Tech liczący ponad 300 firm, z roku na rok rozwija się i pomaga zmienić to, w jaki sposób przebiegają m.in. procesy rekrutacyjne w firmach, szkolenia czy kadry i płace. Polskie Forum HR, zrzeszające największe firmy z branży usług HR, wyłoniło w konkursie trzy podmioty: Rankode, ReQiu i SeeWidely, które prezentowały najbardziej innowacyjne rozwiązania.

  Praca w wakacje: Ranking prac, za które można zarobić najwięcej (nawet tysiąc złotych w weekend!)

  Za nami egzaminy maturalne, koniec roku akademickiego tuż za pasem. Dla jednych wakacje to pora odpoczynku, dla innych najlepszy czas na pracę dorywczą i zasilenie budżetu. Eksperci Tikrow, aplikacji z ofertami pracy natychmiastowej, przygotowali zestawienie najlepiej płatnych zajęć tego lata. 

  Praca cudzoziemców. Zezwolenie na pracę a rodzaj umowy

  Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego. Jedną z informacji widniejącą na dokumencie jest rodzaj umowy, którą pracodawca powinien zawrzeć z cudzoziemcem. Co na ten temat czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy? 

  Benefity pracownicze w Polsce i Europie. Pieniądze to nie wszystko

  Aż 93% pracodawców jest zaniepokojonych możliwym odejściem pracowników – takie dane podaje portal LinkedIn. Oprócz odpowiednio wysokiego wynagrodzenia sposobem na ich zatrzymanie mogą być atrakcyjne świadczenia pozapłacowe. 

  Bezpieczeństwo w transporcie. Jak wykryć, że kierowca ciężarówki przysypia

  Monitorowanie oczu kierowcy było do niedawna podstawą technologii stosowanych do wykrywania zasypiania za kierownicą. Japońscy naukowcy odkryli, że kluczowe znaczenie ma monitorowanie nie tylko oczu, ale także całego ciała kierowcy.

  Optymalizacja czasu pracy. Skompresowany tydzień pracy w Deloitte

  Dział Doradztwa Podatkowego firmy doradczej Deloitte został objęty rocznym programem pilotażowym w zakresie optymalizacji czasu pracy. Ma on sprawdzić gotowość firmy na wprowadzenie optymalizacji czasu pracy. Pracownicy testują m.in. skompresowany tydzień pracy.

  Praca nocą: Komu, kiedy i za ile wolno pracować w nocy

  Praca w porze nocnej ma specjalną regulację w Kodeksie pracy. Przepisy określają warunki wykonywania pracy w tej porze oraz świadczenia przysługujące z tego tyłu pracownikowi. Kiedy przypada pora nocna? Co należy się za pracę w nocy?

  Dni wolne od pracy we Włoszech: Świętowanie, równowaga i dziedzictwo kulturowe

  Dni wolne od pracy odgrywają istotną rolę we włoskim systemie pracy, zapewniając pracownikom odpowiednią równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Włochy mają bogatą tradycję świąt i dni wolnych, które są hołdem dla kultury, historii i religii tego kraju. W tym artykule przyjrzymy się dniom wolnym od pracy we Włoszech, ich znaczeniu i wpływowi na pracowników.

  Włochy – Dni wolne od pracy 2023

  Włochy posiadają umiarkowaną liczbę dni wolnych od pracy. W ciągu roku jest jedenaście ogólnowłoskich dni wolnych. Kiedy przypadają dni wolne od pracy we Włoszech?

  Badania okresowe. Co zmieni odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego

  Stan zagrożenia epidemicznego może zostać odwołany już z końcem czerwca. Zakończenie tego stanu będzie wiązało się z obowiązkiem odnowienia badań okresowych pracowników, który był czasowo zawieszony. Nie przegap tych terminów! 

  Praca platformowa: Rewolucja na rynku pracy

  Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i internetu, w ostatnich latach możemy zaobserwować dynamiczny rozwój pracy platformowej. Ten nowy model zatrudnienia staje się coraz bardziej popularny i wpływa na wiele aspektów naszego życia zawodowego. Praca platformowa, zwana również gospodarką współdzielenia, to forma zatrudnienia, w której pracownicy wykonują krótkoterminowe zadania lub oferują swoje usługi za pośrednictwem platform internetowych.

  Legitna praca. Inspekcja pracy troszczy się o młodzież

  Upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawa pracy, uświadamianie zagrożeń czyhających na młodych pracowników w ich pierwszej pracy oraz informowanie o możliwości skorzystania z pomocy w zakresie prawa pracy to główne cele kampanii „Legitna praca”. Państwowa Inspekcja Pracy kieruje ją do młodych osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy. 

  Jak radzić sobie ze stresem w pracy. Rozmowa z Magdaleną Kaźmierczak

  Praca potrafi być stresująca. To banalne stwierdzenie, z którym zgodzi się chyba każdy pracownik i pracodawca. „To co najczęściej wskazywane jest jako źródło stresu w pracy to zbyt duże przeciążenie obowiązkami, brak poczucia kontroli nad tym co robimy, brak możliwości wyrażania siebie oraz konflikty i nieporozumienia pomiędzy współpracownikami” – mówi Magdalena Kaźmierczak, psycholog. Jak zatem radzić sobie ze stresem w pracy? Pani psycholog ma kilka dobrych rad. Zachęcamy do lektury. 

  Wynagrodzenia. Ponad połowa pracowników biurowych w Polsce jest niezadowolona

  Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie jest jednym z głównym powodów żalu dzisiejszych pracowników – wynika z badania portalu pracy RocketJobs.pl. Co piąty z nich żałuje, że nie wybrał lepiej płatnego zawodu, a co czwarty, że nie prosił o podwyżkę. Czemu pieniądze wciąż są tematem tabu dla tak dużej liczby zatrudnionych i jakie są bariery w osiągnięciu satysfakcji finansowej?