Zaproszenie a praca cudzoziemca w Polsce

Zaproszenia a praca cudzoziemca
Zaproszenie jest dokumentem, który umożliwia uzyskanie przez cudzoziemca wizy w polskim konsulacie. Wiza taka nie wyklucza podjęcia pracy w Polsce. Należy jednak spełnić pewne warunki. Są też ograniczenia. Jakie? Odpowiadamy.
Czym jest zaproszenie dla cudzoziemca?
Zaproszenie jest dokumentem potwierdzającym posiadanie przez zapraszanego cudzoziemca środków finansowych wystarczających na pokrycie kosztów związanych z planowanym pobytem na terytorium Polski. Do pokrycia kosztów związanych z pobytem cudzoziemca zobowiązuje się zapraszający. Zapraszający zobowiązany jest również do pokrycia kosztów związanych z ewentualnym wydaniem i wykonaniem decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.
Jeżeli chodzi o koszty związane z pobytem, zaliczają się do nich koszty zakwaterowania i wyżywienia. Ponadto, zapraszający zobowiązuje się do pokrycia kosztów podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd.
Zaproszenie i wiza
Zaproszenie nie jest dokumentem dającym prawo do wjazdu do Polski, aby wjechać do Polski, po otrzymaniu zaproszenia cudzoziemiec musi ubiegać się o wizę (jeśli w jego przypadku jest ona wymagana). Chodzi tu o wizę, której cel wydania jest oznaczony numerem „02”, czyli gdy wiza jest wydawana w celu odwiedzin u rodziny lub przyjaciół. Dotyczy to zarówno wiz Schengen („C”), jak i wiz krajowych („D”).
Zaproszenie nie jest także dokumentem uprawniającym do podjęcia pracy na terytorium Polski. Jednak, gdy cudzoziemiec przyjedzie do Polski na podstawie wizy wydanej w celu odwiedzin u rodziny lub przyjaciół („02”) może pracować pod warunkiem zarejestrowanego dla niego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy lub posiadania zezwolenia na pracę.
Zaproszenie a zezwolenie na pobyt i pracę
Ważnym ograniczeniem dla cudzoziemców przebywających i pracujących na podstawie wizy wydanej w celu odwiedzin u rodziny lub przyjaciół („02”) i zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy jest to, że nie mogą oni ubiegać się o zezwolenie jednolite (na pobyt i pracę).
Przepisy stanowią, że cudzoziemcy:
- przebywający na terytorium Polski na podstawie wizy wydanej przez polski organ w celu turystycznym lub odwiedzin u rodziny lub przyjaciół, lub
- przebywający na terytorium Polski w celu turystycznym lub w celu odwiedzin u rodziny lub przyjaciół, na podstawie wizy wydanej przez inne państwo obszaru Schengen.
nie mogą ubiegać się o takie zezwolenie.
Zaproszenie - kto może zaprosić?
Zapraszającym może być:
- obywatel polski zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obywatel innego państwa członkowskiego UE/EOG/Szwajcarii lub członek jego rodziny, zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na tym terytorium, lub
- cudzoziemiec przebywający bezpośrednio przed wystawieniem zaproszenia legalnie i nieprzerwanie co najmniej przez okres 5 lat na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub posiadający zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, lub
- osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W celu wystawienia zaproszenia dla cudzoziemca zapraszający powinien wystąpić z wnioskiem o wpisanie zaproszenia do ewidencji zaproszeń. Zaproszenie wpisane do ewidencji zaproszeń jest ważne we wskazanym w nim okresie, na jaki zapraszający zaprosił cudzoziemca, nie dłuższym niż 1 rok.
Organem właściwym do wpisania zaproszenia do ewidencji zaproszeń jest wojewoda właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę zapraszającego.
Informacji na temat uzyskania zaproszenia dla cudzoziemców udzielają pracownicy urzędów wojewódzkich w wydziale do spraw cudzoziemców.
Polecamy: Umowy zlecenia, umowy o dzieło i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2021 r.
Źródło:
Urząd Do Spraw Cudzoziemców

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: