REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy urlop wypoczynkowy może przepaść?

Kiedy urlop wypoczynkowy przepada
Kiedy urlop wypoczynkowy przepada
shutterstock

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy może przepaść. Kiedy tak się dzieje? Co na to Kodeks pracy?

Czy urlop przepada?

Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w roku, w którym nabył do niego prawo. Prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni (długość urlopu zależy od stażu pracy - więcej o tym przeczytasz w artykule: Zaliczanie okresu nauki do stażu pracy (art. 155)) nabywa się z dniem 1 stycznia każdego roku pracy. Jeśli więc pracownica nabyła prawo do urlopu z dniem 1 stycznia 2021 roku, powinna wykorzystać cały przysługujący jej urlop maksymalnie do 31 grudnia 2021 roku. Jednak często pracownicy nie wykorzystują pełnej puli dni urlopowych do końca roku. Co to oznacza? Czy urlop ten przepada?

Nie. Urlop wypoczynkowy niewykorzystany w roku nabycia do niego prawa przechodzi na kolejny rok kalendarzowy. Taki urlop nazywa się urlopem zaległym.

Polecamy: Czas pracy 2021

Urlop na żądanie

Warto podkreślić w tym miejscu, że 4 dni w roku kalendarzowym można wykorzystać w trybie urlopu na żądanie, a więc urlopu otrzymanego w ostatniej chwili na wniosek pracownika. Urlop ten wykorzystywany jest w nagłej potrzebie wzięcia wolnego z pracy. Więcej na temat tego urlopu znajdziesz w artykule: Urlop na żądanie 2020 – wniosek, ile dni, odmowa. Co istotne, możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego w trybie urlopu na żądanie nie przechodzi na kolejny rok kalendarzowy. Chodzi o to, że skorzystanie np. z 2 dni urlopu w trybie urlopu na żądanie w 2021 r. nie powoduje, że w 2022 r. będzie można wykorzystać w tym trybie aż 6 dni (4+2 "zaległe"). Tak więc można stwierdzić, że urlop na żądanie przepada wraz z końcem roku kalendarzowego (faktycznie oznacza to, że z całej puli 20 lub 26 dni urlopowych w trybie na żądanie zawsze można wykorzystać tylko 4 dni rocznie).

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kiedy urlop wypoczynkowy przepada?

Nie można jednak w nieskończoność gromadzić dni urlopowych. Zgodnie z założeniem ustawodawcy przeznaczeniem urlopu jest wypoczynek, regeneracja sił i zdrowie pracownika. Odkładając wolne na później, może dojść do przemęczenia, a w konsekwencji problemów ze zdrowiem. Aby nie przedkładać zdrowia ponad pracę i pieniądze, uregulowano przepis dotyczący przedawnienia praw pracowniczych. Art. 291 § 1 Kodeksu pracy stanowi, że roszczenie ze stosunku pracy, a więc także prawo do urlopu wypoczynkowego, przedawniają się z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie to stało się wymagalne. Kiedy przepada urlop wypoczynkowy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop wypoczynkowy przepada więc, gdy minie termin jego przedawnienia. W prawie pracy roszczenia pracownicze przedawniają się po 3 latach. Aby obliczyć, kiedy dokładnie to nastąpi, należy dowiedzieć się, kiedy zaczyna biec termin przedawnienia. Uważa się, że bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy rozpoczyna się z końcem roku kalendarzowego, w którym pracownik nabył do niego prawo, a przedawnienie roszczenia o urlop zaległy zaczyna biec od 1 października. Data 1 października wynika z tego, że do 30 września należy wykorzystać urlop niewykorzystany w roku poprzednim.

Pani Ania w 2018 r. wykorzystała tylko 20 dni urlopu z przysługujących jej 26 dni. 6 dni zostało więc przeniesionych na 2019 r. Od 2019 r. nie skorzystała z ani jednego dnia wolnego. Kiedy przepadnie jej prawo do zaległego urlopu z 2019 r.? Bieg terminu przedawnienia urlopu zaległego rozpoczyna się 1 października 2019 r., ponieważ urlop niewykorzystany w 2018 r. powinien być udzielony do 30 września roku następnego. Od 1 października liczy się więc 3 lata. Pani Ania może starać się o udzielenie jej tego urlopu do dnia 30 września 2022 r. 1 października 2022 r. urlop ten przepada. Natomiast o urlop wypoczynkowy, do którego nabyła prawo 1 stycznia 2019 r., może starać się do końca 2022 r. W styczniu 2023 r. urlop ten jej przepadnie.

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Kup książkę:

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Urlop wypoczynkowy a urlop wychowawczy

Warto podkreślić, że zgodnie z Art. 293Kodeksu pracy bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego. Korzystanie z urlopu wychowawczego nie powoduje więc, że urlop wypoczynkowy może przepaść.

Podstawa prawna:

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Arek
    2021-12-01 13:39:03
    Witam. Widzę pewną niespójność w podanym przykładzie. Napisane w jednym miejscu jest "Bieg terminu przedawnienia urlopu zaległego rozpoczyna się 1 października 2019 r., ponieważ urlop niewykorzystany w 2018 r. powinien być udzielony do 30 września roku następnego" , a następnie "1 października 2022 r. urlop ten przepada. Natomiast o urlop wypoczynkowy, do którego nabyła prawo 1 stycznia 2019 r., może starać się do końca 2022 r. W styczniu 2023 r. urlop ten jej przepadnie." Czy urlopy z 2018 jak i z 2019 nie powinny być traktowane w podobny sposób? Termin ich rozpoczęcia jest taki sam z przesunięciem rocznym, tak więc z datą do której on może być wykorzystany powinno być podobnie (do września lub stycznia). Bardzo proszę o uściślenie. Z góry dziękuję.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kurs dla pracowników administracji publicznej

Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

Dzień chłopaka w pracy

30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Dobrostan pracowników - wellbeing

Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

REKLAMA

Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA