REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy urlop dla inspektorów pracy od 2022 r.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla inspektora PIP od 2022 r.
Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla inspektora PIP od 2022 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowy urlop dla inspektorów pracy od 2022 r. przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o PIP. Ile ma być dni dodatkowego urlopu i dla kogo?

Dodatkowy urlop pracowników PIP od 2022 r. - dla kogo?

Projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy wprowadza dodatkowy urlop wypoczynkowy dla niektórych inspektorów pracy. Celem takiego zabiegu jest ujednolicenie sytuacji kontrolerów dwóch instytucji państwowych, a mianowicie PIP i NIK. Projekt ustawy dodaje do ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy art. 52a w następującym brzmieniu:

Autopromocja

Inspektorowi pracy zatrudnionemu w Państwowej Inspekcji Pracy na stanowisku określonym w art. 38 ust. 2 przez okres nie krótszy niż 10 lat przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 6 dni roboczych, a po 20 latach pracy – w wymiarze 12 dni roboczych.

Art. 38 ust. 2 wymienia inspektorów pracy wykonujących czynności kontrolne. Są nimi:

  1. nadinspektor pracy – kierownik oddziału;
  2. nadinspektor pracy;
  3. starszy inspektor pracy – główny specjalista;
  4. starszy inspektor pracy – specjalista;
  5. starszy inspektor pracy;
  6. inspektor pracy;
  7. młodszy inspektor pracy.

Dodatkowy urlop inspektorów pracy - ile dni?

Dodatkowy urlop przysługiwałby tym inspektorom, którzy wykonywali czynności kontrolne na wymienionych stanowiskach przez co najmniej 10 lat. Wówczas inspektor będzie mógł liczyć na dodatkowe 6 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku kalendarzowego. Natomiast po 20 latach pracy na tych stanowiskach przysługiwać będzie aż 12 dodatkowych dni urlopowych na rok.

Dodatkowy urlop dla inspektorów pracy - od kiedy?

Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (Druk nr 1088) wpłynął do Sejmu dnia 11 marca 2021 r. Następnie 14 kwietnia został skierowany do I czytania w komisjach. Po pracach komisji 6 lipca 2021 r. wystosowano wniosek - uchwalić projekt ustawy bez poprawek. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowy urlop dla inspektorów PIP - uzasadnienie

Główny Inspektor Pracy, Katarzyna Łażewska-Hrycko uzasadnia wprowadzenie dodatkowego urlopu wypoczynkowego dla inspektorów pracy dużym stresem i obciążeniami psychicznymi w trakcie przeprowadzania czynności kontrolnych. –- "Propozycja ta jest bardzo istotna dla funkcjonowania inspekcji pracy. Inspektorzy pracy, realizując swoje zadania związane z przeprowadzaniem kontroli, są bowiem w codziennej pracy narażeni na stres i duże obciążenie psychiczne. Ponadto nieustannie muszą poszerzać wiedzę i stawiać czoła nowym zadaniom, którymi są rokrocznie mocno obciążani. Dlatego przyznanie im prawa do dodatkowego wypoczynku jest jak najbardziej uzasadnione i będzie sprzyjać regeneracji sił, co niewątpliwie wpłynie na większą efektywność wykonywanej pracy." Co więcej, osoby popierające projekt ustawy wnosiły, iż analogiczne uprawnienie przysługuje pracownikom Najwyższej Izby Kontroli, którzy również wykonują czynności kontrolne, lecz w podmiotach publicznych. Z dodatkowego urlopu w wymiarze 6 dni (po 10 latach pracy) i 12 dni (po 20 latach pracy) korzystają również sędziowie i prokuratorzy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA