REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy urlop dla pracowników PIP

Iwona Żurek
Dodatkowy urlop dla pracowników PIP
Dodatkowy urlop dla pracowników PIP

REKLAMA

Dodatkowy urlop dla pracowników PIP poparła komisja sejmowa. Kto będzie miał dłuższy urlop?

Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pracowników PIP

Sejmowa komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, przyznający niektórym pracownikom tej instytucji prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny rozpatrywała we wtorek [red. 6 lipca 2021 r.] projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy.

Dodatkowe 6 dni urlopu

Celem projektu ustawy jest przyznanie niektórym pracownikom PIP wykonującym czynności kontrolne i posiadającym co najmniej dziesięcioletni staż pracy na stanowiskach związanych z wykonywaniem tych czynności, prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 6 dni roboczych.

Jak czytamy w uzasadnieniu, ustawa jest reakcją komisji na petycję skierowaną do Sejmu przez Związek Zawodowy Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy. Poseł Sławomir Jan Piechota (KO) przypomniał, że uprawnienie do dodatkowego urlopu od dawna posiadają inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli.

"Inspektorzy PIP są narażeni na wiele zachowań zagrażających im, a zatem powodujących stres. Mamy przekonanie w Komisji ds. Petycji, że są to zagrożenia nawet większe, niż dotyczące NIK, bo tamci inspektorzy wchodzą generalnie do instytucji publicznych, natomiast inspektorzy PIP wchodzą do podmiotów prywatnych i nieraz spotykają się z niechęcią, a wręcz agresją. Nieraz agresją słowną, groźbami, a nawet agresją fizyczną" - stwierdził.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Zdaniem Piechoty, "żeby ich motywować, ale też im pomóc w dalszym funkcjonowaniu, ustanowienie takiego dodatkowego urlopu jest racjonalne i uzasadnione". "Mamy przekonanie, że ten dodatkowy urlop będzie wzmocnieniem tych kompetencji i sił, które są potrzebne, żeby wykonywać kontrole" - ocenił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektorka departamentu prawa pracy w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Anita Gwarek zaznaczyła, że przepisy kodeksu pracy w zakresie urlopu wypoczynkowego nie posługują się terminem "dni roboczych", lecz posługują się terminem "dni". "Urlopu udziela się na dni pracy pracownika zgodnie w wymiarze godzinowym, zgodnie z jego wymiarem czasu pracy" - doprecyzowała Gwarek.

Zwróciła się do komisji o usunięcie słowa "roboczych" z projektu ustawy. "Wtedy nie byłoby wątpliwości z zastosowaniem w sprawach nieuregulowanych przepisów kodeksu pracy" - podkreśliła.

Zastępca Głównego Inspektora Pracy Dariusz Mińkowski zaznaczył, że ze strony PIP "nie będzie problemu ze stosowaniem zapisów tej ustawy w tej formule, w jakiej w tej chwili są". "To jest uwaga kosmetyczna w kategorii legislacyjnej, a z zastosowaniem nie będzie problemu" - zapewnił.

Autor: Iwona Żurek

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  REKLAMA

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA