REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hiszpania wprowadza 4 dni pracy w tygodniu

Grażyna Opińska
Hiszpania - 4 dni pracy
Hiszpania - 4 dni pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

4 dni pracy w tygodniu wprowadza testowo Hiszpania. Nie zmniejszy przy tym wynagrodzenia ani etatu. Kiedy ruszy ten rewolucyjny pilotaż?

4 dni pracy w tygodniu

Hiszpańskie ministerstwo przemysłu dopracowuje szczegóły pilotażowego programu, w ramach którego wprowadzony ma zostać czterodniowy (32-godzinny) tydzień pracy. Pomysłodawcą jest lewicowa partia Mas Madrid. Wiodące stowarzyszenia biznesowe w kraju nazwały projekt „szaleństwem”. „Rozpoczęła się prawdziwa debata naszych czasów" – napisał na Twitterze przewodniczący Mas Madrid, Inigo Errejon. Hiszpania jest jednym z pierwszych krajów na świecie, który podejmie się testowania firm redukujących czas pracy w takim wymiarze. Rząd na początku roku zgodził się na realizację i pokrycie kosztów programu, przeznaczając na niego 50 mln euro z funduszy europejskich na innowacje firm.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

Kiedy?

Inicjatywa ruszy na jesieni, obejmie 200 małych i średnich firm z różnych sektorów gospodarki, a obserwowanie rezultatów potrwa 3 lata. Redukcja godzin pracy nie wiąże się z obniżeniem pensji pracowników ani ze zmniejszeniem zatrudnienia. Koszty projektu mają być pokryte przez rząd w 100 proc. w pierwszym roku, w 50 proc. w drugim i w 33 proc. w trzecim.

Krótsza praca bardziej efektywna?

Wyniki eksperymentu będą monitorowane przez ekspertów, w tym przedstawicieli rządu, przedsiębiorców i pracownicze związki zawodowe. Zdaniem Errejona pracownicy mogą pracować mniej i być bardziej produktywni dzięki wprowadzeniu nowych technologii czy reorganizacji produkcji. Subwencje rządowe będą przekazywane firmom z przeznaczeniem na ich restrukturyzację i zachowanie dotychczasowego wynagrodzenia pracowników.

Zakłada się, że po etapie przejściowym dzięki lepszej wydajności nastąpi wzrost produkcji mimo ograniczenia czasu pracy. - „Trzeba skończyć z kulturą obecności fizycznej w pracy, zgodnie z którą im więcej czasu spędzasz w biurze, tym bardziej jesteś produktywny. Nie zawsze tak jest. Dziś pracujemy mniej godzin niż przed wiekiem, a produkujemy więcej, bo produkcja nie polega na akumulowaniu godzin pracy, ale na wiedzy i technologii” – powiedział Errejon w wywiadzie dla radia Cadena Ser. „Przyszłość to innowacja, lepsze technologie, pracownicy zdrowi i produktywni” - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści pracy zdalnej

Według Errejona podczas pandemii wiele firm odkryło, że praca zdalna może być sposobem na pogodzenie zatrudnienia ze zdrowym stylem życia, lepszym dla środowiska i bardziej produktywnym.

4-dniowy tydzień pracy - jaki wpływ na pracowników?

Kilka zainteresowanych firm już skontaktowało się z promotorami inicjatywy i rozpoczęło okres próbny. Eksperci badają wpływ skrócenia czasu pracy na środowisko, zdrowie pracowników i ich wydajność. Mas Madrid podaje jako przykład firmę technologiczną Software Delson z Jaen, pioniera tego programu, w której od stycznia pracuje się cztery dni w tygodniu, w systemie rotacyjnym. Pracownicy spółki deklarują, że są bardziej zadowoleni z pracy, a ponadto spadła absencja, polepszył się stan zdrowia personelu i jego wydajność, przy czym firma fakturuje więcej – zapewnił Errejon, przyznając jednocześnie, że nie wszystkie firmy mogą przyjąć taki plan działania.

Kontrowersje

Największe stowarzyszenia biznesowe w Hiszpanii nazwały projekt „szaleństwem”. -„Kraj stoi na skraju największej recesji od czasów wojny domowej, a wyjście z kryzysu wymaga więcej pracy, a nie mniej” - powiedział przewodniczący organizacji przedsiębiorców CEOE w Aragonii Ricardo Mur.

Zgodnie z wynikiem sondażu ośrodka Metroscopia prawie 60 proc. Hiszpanów, w większości sympatycy prawicy i centroprawicy, odrzuca skrócenie czasu pracy, zakładają bowiem, że podatki nie zostaną obniżone, a nierówności społeczne wzrosną. Respondenci wyrazili obawy o spadek produkcji w dłuższej perspektywie czasowej, a także o obniżenie wysokości wynagrodzeń i emerytur pracowniczych.

Dyrektor biura Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) w Hiszpanii Joaquin Nieto uznał plan zmniejszenia wymiaru godzin pracy za interesujący, ale ostrzegł, że nie da się go zrealizować we wszystkich sektorach gospodarki. Do tej pory podobne rozwiązania stosowane są w Szwecji, Japonii i Nowej Zelandii, ale w UE nie stały się one powszechne.

Z Saragossy Grażyna Opińska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA