REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczepienia na COVID-19 także w miejscach pracy

Redakcja
Szczepienia na COVID-19 w miejscach pracy
Szczepienia na COVID-19 w miejscach pracy

REKLAMA

REKLAMA

Szczepienia na COVID-19 będą przeprowadzane także w miejscach pracy. Kiedy pracodawca może uzyskać szczepionki dla swoich pracowników? Jakie warunki musi spełnić? Kto może kwalifikować i szczepić Polaków? Kto może zapisywać się na szczepienie?

Zmiany w Narodowym Programie Szczepień

6 mln dawek szczepionek do końca I kwartału – cel został osiągnięty. Kolejny plan to 10 mln szczepień miesięcznie. Największym wyzwaniem w I kwartale 2021 r. była dostępność szczepionki. W II kwartale będzie to wydajność systemu szczepień. W kwietniu dostarczone mają być szczepionki w liczbie od 5 do 7 mln.

REKLAMA

Autopromocja

Nowe punkty szczepień

Będą otwierane również nowe punkty szczepień – nie tylko szpitale węzłowe, szpitale zwykle, szpitale tymczasowe, POZ. W sposób zasadniczy zwiększa się liczbę miejsc wykonywania szczepień. Najwięcej szczepień będzie przeprowadzanych w szpitalach tymczasowych. Dodatkowo, odbywać się będą w jednym szpitalu w powiecie i jednym punkcie prowadzonym przez samorząd. Umożliwia się także szczepienia przez przeprowadzane przez poszczególnych ratowników medycznych i poszczególne pielęgniarki, w punktach drive thru, u pracodawcy oraz w aptekach.

Szczepienia w pracy - warunki

W II etapie uruchomione będą punkty szczepień w zakładach pracy. Pracodawcy muszą zatrudniać min. 500 pracowników, którzy chcą się zaszczepić. Ponadto, pracodawcy mają obowiązek zorganizować miejsce i zespół szczepienny. Otrzymają szczepionki i będą mogli zabezpieczyć w ten sposób swoich pracowników.

Całość odpowiedzialności za organizację szczepień będzie spoczywała na pracodawcy. Pracodawca podpisuje umowę z osobami wykonującymi szczepienia, zabezpiecza i organizuje punkt szczepienny, organizuje swoich pracowników pod względem logistycznym, składa zamówienie do rządowej agencji rezerw strategicznych, która dostarczy we wskazane miejsce określoną liczbę szczepionek.

Kwalifikacja do szczepień - zmiany

REKLAMA

Zmieni się kwalifikowanie do szczepień. Będzie to kwalifikacja na podstawie kwestionariusza i wstępnego wywiadu, który pacjent czyta, wypełnia i podpisuje. W razie braku wątpliwości pacjent z automatu kwalifikować się będzie na szczepienie. Natomiast w przypadku jakichkolwiek wątpliwości pacjent kierowany będzie do lekarza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto będzie mógł przeprowadzić kwalifikację? Zwiększa się krąg osób, które będą mogły kwalifikować Polaków na szczepienie. Będą to następujące osoby: lekarz, stomatolog, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta, fizjoterapeuta, student ostatniego roku studiów medycznych. Chodzi o to, aby odciążyć lekarzy, którzy muszą pracować w szpitalach.

Osoby dopuszczone do przeprowadzania kwalifikacji, jak farmaceuci czy fizjoterapeuci, muszą przejść odpowiedni kurs, aby móc szczepić ludzi.

Zapisy na szczepienia - od kiedy i do kiedy?

Przyspiesza się akcję szczepienną. Uruchamia się szczepienia populacyjne. Zrezygnowano więc z etapu II i III Narodowego Programu Szczepień.

Od 12 kwietnia 2021 r. na szczepienia rejestrują się osoby z rocznika 1962. Przez kolejne 2 tygodnie rejestrują się osoby aż do rocznika 1973 r. Każdego dnia uruchamia się więc nową grupę.

Do przełomu sierpnia i września 2021 r. mają zaszczepić się wszyscy chętni Polacy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Staż pracy: Od razu 26 dni urlopu dla rolnika. Żeby rolnik był traktowany jak inni pracownicy

To zaświadczenie jest ważne dla pracowników etatowych, którzy w przeszłości pracowali w gospodarstwach rolnych. Taka osoba zaczynając pracę etatową np. w wieku 30 lat, miałaby prawo tylko do 10 dni urlopu wypoczynkowego. Każdy inny kolega w pracy w wieku 30 lat ma (w praktyce) prawo do 26 dni urlopu rocznie (lata studiów przeliczają się na prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego).

8 tys. zł: nowa nagroda Ministra Edukacji dla nauczycieli [ruszyły wypłaty w 2024 r.]

W 2024 r. nauczyciele mogą dostać i dostają naprawdę wysokie nagrody, bo aż 8 tys. zł brutto na osobę. Minister Edukacji przyznała już taką kwotę (oczywiście brutto) części nauczycielom. Dlaczego? Minister Edukacji może z własnej inicjatywy przyznać nagrodę nauczycielowi, spełniającemu kryteria określone w rozporządzaniu w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli, w tym za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, działania innowacyjne, nauczycielowi, który posiada wyróżniającą ocenę pracy i podejmuje działania na rzecz oświaty w wymiarze co najmniej regionalnym.

ZUS przypomina: Kończy się termin składania wniosków o świadczenie na uczące się dzieci

30 listopada mija ostateczny termin złożenia wniosku o wyprawkę szkolną, tzw. 300 plus, w ramach programu „Dobry Start”. Rodzice, którzy jeszcze nie złożyli wniosku, powinni się pospieszyć i złożyć go w październiku, by otrzymać pieniądze jeszcze w 2024 roku.

PIP: Inspektor pracy nakaże zmianę umowy cywilnoprawnej na umowę o pracę

MRPiPS zapowiada, ze Państwowa Inspekcja Pracy uzyska nowe kompetencje w walce z fikcyjnym samozatrudnieniem. W określonych okolicznościach inspektorzy PIP będą mogli nakazać zmianę istniejących umów cywilnoprawnych na umowy o pracę. Obecnie PIP nie ma narzędzi do walki z nadużyciami w zakresie stosowania umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

Wystarczy przepracować rok i pracownik ma prawo do 10 dni dodatkowego urlopu

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni lub 26 dni – w zależności od ogólnego stażu pracy. Są jednak pracownicy, którzy mają prawo do dodatkowych 10 dni urlopu w ciągu roku. O kogo chodzi?

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników?

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników? Pracodawcy są gotowi zatrudnić pracowników z podobnych branż i ich przeszkolić. Ekspertów z tej dziedziny jest bowiem mało, nie szukają pracy albo mają bardzo wysokie wymagania finansowe.

53,43 zł dziennie zasiłku od 5 października 2025 r. Już można wnioskować

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Ile wynosi zasiłek opiekuńczy? Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]

W 2024 r. i 2025 r. nie tylko powodzianom przysługują specjalne zasiłki i świadczenia. Również dla osób, które nie mieszkają na terenach objętych stanem klęski żywiołowej przysługują specjalne zasiłki na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 r. Opisujemy dla kogo, kiedy i jaki wniosek należy złożyć.

REKLAMA

Zasiłki, dodatki, renty, świadczenia dla osoby, która nigdy nie pracowała [zasady na 2024 i 2025]

Co przysługuje osobie, która nigdy nie pracowała? [zasady na 2024 i 2025]. Jakie zasiłki z MOPS 2024? Jakie zasiłki z MOPS 2025? Kiedy można uzyskać specjalne świadczenie do Prezesa ZUS?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025? Okazuje się, że świadczeń nie jest mało. Niepełnosprawny może otrzymać między innymi zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie wspierające, zasiłek rodzinny, oraz rentę socjalną i rentę z tytułu niezdolności do pracy. Są też inne uprawnienia związane z zatrudnieniem. W 2025 r. część świadczeń będzie podwyższonych, w zw. z marcową waloryzacją w 2025 r.

REKLAMA