Szczepienia na COVID-19 także w miejscach pracy
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany w Narodowym Programie Szczepień
6 mln dawek szczepionek do końca I kwartału – cel został osiągnięty. Kolejny plan to 10 mln szczepień miesięcznie. Największym wyzwaniem w I kwartale 2021 r. była dostępność szczepionki. W II kwartale będzie to wydajność systemu szczepień. W kwietniu dostarczone mają być szczepionki w liczbie od 5 do 7 mln.
REKLAMA
Nowe punkty szczepień
Będą otwierane również nowe punkty szczepień – nie tylko szpitale węzłowe, szpitale zwykle, szpitale tymczasowe, POZ. W sposób zasadniczy zwiększa się liczbę miejsc wykonywania szczepień. Najwięcej szczepień będzie przeprowadzanych w szpitalach tymczasowych. Dodatkowo, odbywać się będą w jednym szpitalu w powiecie i jednym punkcie prowadzonym przez samorząd. Umożliwia się także szczepienia przez przeprowadzane przez poszczególnych ratowników medycznych i poszczególne pielęgniarki, w punktach drive thru, u pracodawcy oraz w aptekach.
Szczepienia w pracy - warunki
W II etapie uruchomione będą punkty szczepień w zakładach pracy. Pracodawcy muszą zatrudniać min. 500 pracowników, którzy chcą się zaszczepić. Ponadto, pracodawcy mają obowiązek zorganizować miejsce i zespół szczepienny. Otrzymają szczepionki i będą mogli zabezpieczyć w ten sposób swoich pracowników.
Całość odpowiedzialności za organizację szczepień będzie spoczywała na pracodawcy. Pracodawca podpisuje umowę z osobami wykonującymi szczepienia, zabezpiecza i organizuje punkt szczepienny, organizuje swoich pracowników pod względem logistycznym, składa zamówienie do rządowej agencji rezerw strategicznych, która dostarczy we wskazane miejsce określoną liczbę szczepionek.
Kwalifikacja do szczepień - zmiany
REKLAMA
Zmieni się kwalifikowanie do szczepień. Będzie to kwalifikacja na podstawie kwestionariusza i wstępnego wywiadu, który pacjent czyta, wypełnia i podpisuje. W razie braku wątpliwości pacjent z automatu kwalifikować się będzie na szczepienie. Natomiast w przypadku jakichkolwiek wątpliwości pacjent kierowany będzie do lekarza.
Kto będzie mógł przeprowadzić kwalifikację? Zwiększa się krąg osób, które będą mogły kwalifikować Polaków na szczepienie. Będą to następujące osoby: lekarz, stomatolog, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta, fizjoterapeuta, student ostatniego roku studiów medycznych. Chodzi o to, aby odciążyć lekarzy, którzy muszą pracować w szpitalach.
Osoby dopuszczone do przeprowadzania kwalifikacji, jak farmaceuci czy fizjoterapeuci, muszą przejść odpowiedni kurs, aby móc szczepić ludzi.
Zapisy na szczepienia - od kiedy i do kiedy?
Przyspiesza się akcję szczepienną. Uruchamia się szczepienia populacyjne. Zrezygnowano więc z etapu II i III Narodowego Programu Szczepień.
Od 12 kwietnia 2021 r. na szczepienia rejestrują się osoby z rocznika 1962. Przez kolejne 2 tygodnie rejestrują się osoby aż do rocznika 1973 r. Każdego dnia uruchamia się więc nową grupę.
Do przełomu sierpnia i września 2021 r. mają zaszczepić się wszyscy chętni Polacy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat