REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Święto Pracy - 1 maja 2021 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Święto Pracy - 1 maja 2021
Święto Pracy - 1 maja 2021
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Święto Pracy przypada na dzień 1 maja każdego roku. Jest to ogólnoświatowe święto, które ustanowiono 132 lata temu. Jakie wydarzenia upamiętnia Święto Pracy?

Święto Pracy - jakie wydarzenia upamiętnia?

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, największa organizacja związkowa w Polsce, zrzeszająca ponad pół miliona osób, jak co roku obchodzi 1 maja Międzynarodowy Dzień Solidarności Pracy, święto ustanowione 132 lata temu dla upamiętnienia wypadków chicagowskich z 1886 r. związanych z walką robotników o ośmiogodzinny dzień pracy. Tego dnia w USA i Kanadzie zastrajkowało prawie pół miliona osób. Centrum protestu znajdowało się w Chicago. Tutaj demonstrowało ponad 40 tysięcy robotników, a miasto było całkowicie sparaliżowane. 3 maja policja zaatakowała pikietujących związkowców. W wyniku starć zginęło kilku robotników, a wielu odniosło rany.

REKLAMA

Święto Pracy w pandemii koronawirusa

Kolejny raz obchodzimy Święto Pracy w pandemii, która odciska tragiczne piętno na polskich rodzinach, koronawirus niszczy zdrowie, osłabia gospodarkę. OPZZ w tym szczególnym czasie upomina się o utrzymanie miejsc pracy, o wprowadzenie mechanizmów, które pozwolą w zdrowiu przetrwać pandemię, o szybszy wzrost wynagrodzeń.

Postulaty z zakresu pracy

W przeddzień Święta Pracy OPZZ wystosowało list do prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, w którym określiło podstawowe postulaty świata pracy: ochrona miejsc pracy, godna płaca i emerytura, zrównoważenie życia zawodowego, rodzinnego i wypoczynku i zażądało odpowiedzi, kiedy i jaką pomoc otrzymają polscy pracownicy.

Jak zwiększyć płacę netto?

Niestety w Polsce żyje się coraz gorzej. Wzrastają koszty utrzymania, wciąż zwiększa się liczba biednych pracujących. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oczekuję od rządu RP zdecydowanie większej pomocy. Naszym priorytetem jest szybki wzrost wynagrodzeń, który można osiągnąć m.in. poprzez zmniejszenie tzw. klina podatkowego, co pozwoliłoby zwiększyć płacę netto.

Wychodzenie z kryzysu - program OPZZ

Program OPZZ na czas wychodzenia z kryzysu obejmuje 5 postulatów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • szybszy wzrost wynagrodzeń;
  • dobre i bezpieczne miejsca pracy;
  • dłuższy urlop wypoczynkowy;
  • zrównoważenie życia rodzinnego i zawodowego;
  • emerytury stażowe i pomostowe.

Święto Pracy - obchody 1 maja 2021 r.

Te postulaty towarzyszą obchodom, które 1 maja 2021 r. odbędą się w całym kraju z inicjatywy i z udziałem przedstawicieli Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. W Warszawie, delegacje OPZZ złożą kwiaty w miejscach związanych z walką o prawa pracownicze, na Placu Grzybowskim, na Cytadeli Warszawskiej i pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego.

Ze względu na pandemię nie zapraszamy w tym roku, niestety, wszystkich chętnych, na obchody, a przed monitory komputerów. Możecie Państwo obejrzeć nasz film przygotowany na 1 maja: https://www.opzz.org.pl/assets/opzz/media/files/210cf414-b6cb-46f0-a6b8-5850cb1e5ddb/klip-1-maja-2021.mp4.

Na stronie internetowej Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych można zapoznać się z naszymi działaniami: https://www.opzz.org.pl/

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Źródło informacji: opzz.org.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe pensje dla rezydentów od lipca 2025 roku. Oto nowe stawki wynagrodzenia

Od 1 lipca 2025 roku lekarze i dentyści odbywający specjalizację w ramach rezydentury otrzymają wyższe wynagrodzenie. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia przewiduje podwyżki zarówno dla specjalizacji priorytetowych, jak i pozostałych dziedzin. Sprawdź, ile będą zarabiać rezydenci po zmianach.

Gwarantowana rekompensata dla pracownika za 3 maja 2025 r. [PRAWO]

Święto 3 maja w 2025 r. wypada w sobotę. Co na to prawo? Przewidywana jest gwarantowana rekompensata dla pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy w maju?

ZUS nieczynny 2 maja 2025 r.

Dnia 2 maja 2025 r. (piątek) ZUS będzie nieczynny. Centrum Obsługi Telefonicznej również tego dnia nie pracuje. ZUS zachęca do załatwiania spraw online.

Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

REKLAMA

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej 2025: komu przysługuje, kiedy wypłata i co z egzekucją?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

REKLAMA

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

REKLAMA