REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop rodzicielski 2016, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Profilowanie osobowości zawodowej i wymagań stanowiska pracy w procesie doboru pracowników oraz kierowania ich karierą

Zbieg tytułów do ubezpieczeń - rozliczenie pracownika na urlopie wychowawczym

Zdarza się, że płatnik rozlicza w ZUS osobę łączącą pracę na etacie z dodatkową działalnością zarobkową. Rozliczenia takie sprawiają trudność, gdy pracownik przechodzi na urlop wychowawczy.

Podnoszenie kwalifikacji pracowników - szkolenia multimedialne

Stałe podnoszenie kwalifikacji pracowników jest warunkiem rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Tradycyjne szkolenia są dla wielu firm zbyt kosztowne. Dlatego coraz popularniejszą alternatywą stają się szkolenia multimedialne.

Jakie czynniki mają wpływ na wysokość wynagrodzenia

Zasadą jest, że pracownicy wykonujący jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości powinni mieć wynagrodzenie ukształtowane na takim samym poziomie. Jednak, jak się okazuje, wysokość wynagrodzenia może być różnicowana w zależności od wielu czynników, np. efektywności pracy.

REKLAMA

Inwestycja w komunikację

Rozmowa z Barbarą Fagan-Smith, założycielem i prezesem ROI Communication

Forma korekty dokumentacji rozliczeniowej

Wraz ze wspólnikiem prowadzimy zakład usługowy – obecnie zatrudniamy 26 osób. ZUS wezwał nas do złożenia korekt raportów i deklaracji za 2007 r. Problem w tym, że w 2007 r. firma dopiero zaczynała działalność i zgłaszaliśmy w ZUS w sumie tylko 4 osoby, a zatrudnienie zaczęło rosnąć od 2008 r. W 2007 r. nie mieliśmy jeszcze obowiązku składania dokumentów w formie elektronicznej – składaliśmy po prostu wydruki z programu Płatnik w formie papierowej. Czy korekty należy złożyć w formie obecnie nas obowiązującej (przekaz elektroniczny) czy w formie papierowej, tak jak były złożone w 2007 r.?

Klauzule autonomiczne do umowy o pracę

Poza umową o pracę pracownik i pracodawca są uprawnieni do zawierania innych umów, które – nie będąc częścią składową stosunku pracy – kształtują wzajemne prawa i obowiązki stron. Takie dodatkowe umowy nazywane są klauzulami autonomicznymi.

Kontrola podczas urlopu wypoczynkowego pracownika

REKLAMA

Wykorzystywanie gier symulacyjnych w przedsiębiorstwie

Czym charakteryzuje się praca head huntera?

Kariera head huntera nie jest drogą usłaną różami, jednak zrekrutowany pracownik i zadowolenie pracodawcy rekompensuje cały poniesiony trud i jest największą motywacją do dalszego działania. Każdy head hunter ma własne metody i techniki poszukiwania odpowiednich kandydatów. Aby zrozumieć, jak pracuje, najpierw należy dowiedzieć się, kto kryje się za tym stanowiskiem.

Jak obliczyć potrącenie z wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego

Koszty niezwróconych odzieży i obuwia roboczego

Jesteśmy zakładem produkcji spożywczej. Wydajemy pracownikom odzież ochronną (fartuchy i czepki) raz na 4 miesiące (tyle trwa okres ich używalności i taki zapis znajduje się w naszym regulaminie pracy). Jednak niektórzy pracownicy odchodzą z pracy przed upływem tego okresu i część z nich nie zwraca otrzymanej odzieży. Czy możemy obciążyć te osoby kosztami odzieży? Jeżeli tak, to jak ustalić ich wysokość i jak wyegzekwować ich zwrot od byłych pracowników?

Wynagrodzenie za zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy podczas wypowiedzenia

Ustalenie procedury uzyskania zgody na podnoszenie kwalifikacji przez pracownika

Czy możemy wprowadzić do regulaminu pracy obowiązek uzyskania pisemnej zgody pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji? Uzyskanie takiej zgody dawałoby pracownikowi prawo do zwolnień od pracy i urlopów szkoleniowych.

Prawo do odprawy rentowej

Zatrudniamy pracownika, który był na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Otrzymał ją w momencie zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny. Nie otrzymał odprawy rentowej. W trakcie zatrudnienia w naszym zakładzie ze względu na pogorszenie stanu zdrowia przyznano mu rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy pracownikowi przysługuje odprawa rentowa?

Czy dodatek stażowy należy wliczać do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku?

W spółce zatrudniającej 623 osoby pracownikom wypłacany jest dodatek stażowy. Jest on określony w wewnętrznych przepisach o wynagradzaniu – zależy od stażu pracy w naszej firmie. Jego wypłata nie jest uzależniona od innych czynników – przysługuje również pracownikom, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich czy zasiłku macierzyńskim (nie wypłacamy go tylko pracownicom na urlopach wychowawczych oraz osobom na urlopie bezpłatnym). Czy w takiej sytuacji dodatek stażowy należy wliczać do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku?

Rola internetowych sieci społecznych w zarządzaniu

Internetowe sieci społeczne przyciągają setki milionów internautów na całym świecie, którzy używają ich do celów prywatnych i służbowych. Co tak naprawdę skłania ludzi do używania tych platform? Firmy rozumiejące cele, którymi kierują się użytkownicy, będą w stanie czerpać korzyści z istnienia tych platform.

Jak należy liczyć miesięczny termin na zwolnienie dyscyplinarne

Czy za kradzież można zwolnić pracownika w trybie dyscyplinarnym?

Umowa na zastępstwo - czy warunki zatrudnienia muszą być identyczne

Na czas nieobecności pracownicy z powodu urlopu macierzyńskiego i wychowawczego chcemy zatrudnić nowego pracownika na umowę o zastępstwo. Osoba ta ma krótszy staż pracy i mniejsze doświadczenie zawodowe niż nasza pracownica. Nie będzie też wykonywać dokładnie wszystkich obowiązków osoby zastępowanej. Czy w tej sytuacji warunki i rodzaj pracy w umowie na zastępstwo muszą być identyczne jak zastępowanego?

Program rozwoju utalentowanych pracowników – studium przypadku

Dofinansowanie do biletów na imprezy kulturalne

Chcemy przyznać pracownikom dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na pokrycie kosztów zakupu biletów na imprezy kulturalne. Pracownicy mieliby otrzymywać dofinansowanie na podstawie przedłożonej faktury wystawionej na siebie. Czy takie dofinansowanie z zfśs będzie zwolnione z podatku dochodowego do kwoty 380 zł na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Ustalanie wykazu prac wykonywanych przez co najmniej dwie osoby

Pracodawca jest uprawniony i obowiązany do ustalenia zakładowego wykazu prac, które powinny być wykonywane co najmniej przez dwie osoby. Jakimi przesłankami powinien kierować się pracodawca, ustalając bądź aktualizując wykaz prac?

Obsadzanie wolnych stanowisk urzędniczych

Co do zasady, samorządowych urzędników należy zatrudniać w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Ale stanowiska urzędnicze mogą być też obsadzane m.in. przez przeniesienie na nie osób już pracujących w samorządzie.

Prace wzbronione kobietom w ciąży

Plusy i minusy pracy na odległość. Czy korzystają Państwo z telepracy w swojej firmie?

Czy niewypłacone wynagrodzenie chorobowe należy wykazać w świadectwie pracy

Firma zamierza zwolnić wszystkich pracowników. Pracownicy są zatrudnieni na podstawie umów terminowych. Dodatkowo, od kwietnia nie wypłaca wynagrodzeń ze względu na brak środków finansowych. Obecnie przygotowuje świadectwa pracy. W jaki sposób powinniśmy wypełnić odpowiednie punkty świadectwa pracy, jeżeli pracownicy przebywali na zwolnieniach chorobowych w kwietniu i w maju, i za czas niezdolności do pracy w tych miesiącach nie otrzymali wynagrodzenia chorobowego? Czy są to wciąż okresy nieskładkowe?

Testy inteligencji wielorakich - zastosowanie do oceny potencjału pracowników

Ekwiwalent za niewykorzystane dni na poszukiwanie pracy

Pracownik został zatrudniony na 3-miesięczny okres próbny, ale nie radził sobie z powierzonymi obowiązkami i wręczyłem mu wypowiedzenie. Po upływie okresu wypowiedzenia pracownik zażądał wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystane dni wolne na poszukiwanie pracy. Czy w trakcie wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny pracownikowi przysługuje w ogóle zwolnienie na poszukiwanie pracy i czy w przypadku ich niewykorzystania muszę wypłacić mu ekwiwalent?

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe u pracownika i jak sobie z nim poradzić?

Kieruję kilkuosobowym zespołem konsultantów. Niedawno w trakcie spotkania działu jeden z moich pracowników stwierdził, iż czuje, że zaczyna się wypalać zawodowo. Stwierdzenie to bardzo mnie poruszyło i zastanawiając się nad tym, co powiedział, doszłam do wniosku, że faktycznie coraz więcej słyszy się i mówi o wypaleniu zawodowym, jednak nie sądziłam, że i mojego zespołu to będzie dotyczyć. Czy jest to swoista moda, czy już rzeczywisty problem? Czy jako menedżerowie potrafimy w porę rozpoznać, czy to, co się dzieje wśród naszych pracowników, to już jest wypalenie zawodowe, czy tylko chwilowy spadek formy?

Czy akta osobowe pracowników należy przechowywać w siedzibie zakładu pracy?

Jestem pracownikiem spółki X od 15 lat. Na początku 2011 r. zwróciłem się do działu kadr o udostępnienie mi moich akt osobowych. Dowiedziałem się, że w kadrach nie ma teczek, gdyż podobno są w firmie, która je prowadzi, i w związku z tym nie mogą być mi udostępnione. Czy akta nie powinny być przechowywane w siedzibie zakładu pracy?

Kiedy nie jest dopuszczalne zawarcie dodatkowej umowy cywilnoprawnej z własnym pracownikiem

Nasza księgowa (zatrudniona na umowę o pracę) została wskazana w budżecie projektu unijnego, który będzie realizowany przez naszą firmę, jako osoba rozliczająca projekt na podstawie umowy zlecenia. Zawarta z księgową umowa zlecenia będzie finansowana ze środków unijnych. Czy zawarcie z nią takiej umowy przez naszą firmę będzie zgodne z prawem?

Zbiorcze świadectwo pracy

Dieta z tytułu podróży służbowej a czasowe powierzenie wykonywania pracy w innym miejscu

Czy pracownikowi, któremu powierzono wykonywanie pracy w innym miejscu niż wskazane w umowie o pracę w trybie art. 42 § 4 k.p., przysługuje dieta z tytułu podróży służbowej?

Bilans otwarcia na stanowisku pracownika służby bhp

Niedawno podjąłem pracę na stanowisku pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Moim zdaniem, mój poprzednik – mówiąc oględnie – nie wykazał się aktywnością. Chciałbym dokonać tzw. bilansu otwarcia, aby uzmysłowić pracodawcy zakres zaniechań poprzednika. Na jakie zagadnienia powinienem zwrócić szczególną uwagę?

Jak prawidłowo przeprowadzić exit interview

Odejście pracownika z firmy to trudny moment zarówno dla niego, jak i dla przedsiębiorstwa. Trzeba zastąpić odchodzącą osobę oraz przekazać jej obowiązki innym. W dodatku, jeśli pracownik jest zatrudniony na kluczowym stanowisku, pojawia się pytanie o możliwość zaoferowania mu takich warunków, które skłoniłyby go do cofnięcia decyzji o odejściu. Najlepszym narzędziem w tym wypadku jest exit interview.

Czy wszyscy pracownicy samorządowi powinni odbyć służbę przygotowawczą?

Czy wszyscy pracownicy samorządowi są zobowiązani do odbycia służby przygotowawczej? Jeśli tak to, w którym momencie i czy istnieje możliwość zwolnienia z tej służby?

Możliwości rozwoju zawodowego dla studentów w branży telekomunikacyjnej – opis praktyki

Prawo do odszkodowania w razie rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym przez pracownika

Wypowiedzenie umowy o pracę za pośrednictwem portalu społecznościowego

Na portalu społecznościowym złożyliśmy pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę. Od tego wypowiedzenia pracownik odwołał się do sądu pracy. Czy dokonanie wypowiedzenia w opisany sposób jest prawidłowe?

Ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje ojcu bliźniąt

Pracownikowi urodziły się bliźnięta. Proszę o informację, ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje temu pracownikowi - 2 czy 4 dni?

Co zrobić, aby inwestycja w szkolenia nie była zmarnowana?

Wiele razy inwestowałem w różne programy. Z moich obserwacji wynika, że szkolenia nie przekładają się wcale lub przekładają się w małym stopniu na wyniki, nowe umiejętności etc. Co można zrobić, aby kwota przeznaczona na szkolenie nie była straconą inwestycją?

Składki i podatek od dofinansowania kosztów pobytu w sanatorium

Zwrot wydatków poniesionych przez przedstawicieli handlowych w związku z pracą

Zwrotu wydatków poniesionych przez przedstawicieli handlowych związanych z wykonywaniem obowiązków służbowych wynikających z umowy o pracę spółka nie powinna traktować jako przychodu ze stosunku pracy oraz nie powinna pobrać i odprowadzić z tego tytułu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 21 marca 2011 r. (IPPB2/415-3/11-4/AS).

Nadużywanie umów o pracę na czas określony wobec pracowników w starszym wieku

Podróż służbowa - porada

Odpowiedź na pytanie, kiedy ma się do czynienia z podróżą służbową może być dla pracownika bardzo ważna. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż Kodeks pracy przyznaje pracownikowi specjalne uprawnienia związane z tą formą wykonywania poleceń pracodawcy.

Wliczanie okresu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu urlopowego

Pracownik dostarczył zaświadczenie, z którego wynika, że pracował w gospodarstwie rolnym przez cztery lata. Obecnie przysługuje mu 20 dni urlopu wypoczynkowego, ponieważ ma ośmioletni staż pracy. Pracownik domaga się przyznania sześciu dodatkowych dni urlopu. Czy pracodawca ma obowiązek udzielić mu urlopu w wyższym wymiarze?

Obliczanie terminu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Nabycie prawa do odprawy emerytalno-rentowej

Pracownik uzyskał prawo do emerytury. Przed rozwiązaniem stosunku pracy złożył wniosek o wypłacenie odprawy emerytalnej. W moim zakładzie pracy pracownik ten pracuje dopiero 3 lata. Czy ma to wpływ na wysokość odprawy? Z tego co wiem, pracownik pobierał kiedyś rentę z tytułu niezdolności do pracy i być może wypłacono mu odprawę rentową. Jak można to potwierdzić? Jeżeli pracownik rzeczywiście otrzymał odprawę rentową, to czy będę musiał wypłacić odprawę emerytalną albo odprawę uzupełniającą?

Bolączka europejskich pracowników

REKLAMA