reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Czym charakteryzuje się praca head huntera?

Czym charakteryzuje się praca head huntera?

Kariera head huntera nie jest drogą usłaną różami, jednak zrekrutowany pracownik i zadowolenie pracodawcy rekompensuje cały poniesiony trud i jest największą motywacją do dalszego działania. Każdy head hunter ma własne metody i techniki poszukiwania odpowiednich kandydatów. Aby zrozumieć, jak pracuje, najpierw należy dowiedzieć się, kto kryje się za tym stanowiskiem.

Jak każdy myśliwy, tak i head hunter chodzi własnymi drogami i jest z natury raczej indywidualistą niż zwierzęciem stadnym. Nie obowiązuje go 8-godzinny dzień pracy, często bowiem spotkania z kandydatami odbywają się po godzinach pracy. Ponadto rozliczany jest nie z czasu swojej pracy, lecz jej efektu, czyli obsadzonego stanowiska pracy. Żeby przetrwać w niezwykle trudnym środowisku, jakim jest rynek pracy, musi być przebiegły i elastyczny. Tylko umiejętność dostosowania się do zmian i podążanie za zmieniającym się otoczeniem pozwala mu utrzymać się przy życiu. Zatem idealny łowca głów to osoba, która jest na bieżąco z trendami na rynku pracy, świetnie orientuje się w sytuacji gospodarczej i ekonomicznej, wie także, jakie inwestycje bądź likwidacje przedsiębiorstw są planowane na podległym mu terenie działania, a wszystko po to, żeby wiedzieć, gdzie można upolować odpowiednich pracowników.

Łowienie informacji

Podstawowymi narzędziami pracy head huntera są komputer, telefon i oczywiście dobry długopis podczas rozmów kwalifikacyjnych. Osoba, która wybiera taki zawód, musi być na „ty” ze wszystkimi nowymi technologiami informacyjnymi i swobodnie poruszać się po meandrach zasobów internetowych. Wszelkie zaawansowane techniki wyszukiwania i docierania do pożądanych danych i informacji są kluczowe w tej pracy. Praca head huntera to nie tylko łowienie głów, lecz przede wszystkim informacji, które w późniejszej rekrutacji pozwalają dotrzeć do odpowiednich osób. Na szczęście nowoczesne technologie wychodzą naprzeciw rekruterom. Niemal nikt nie jest w obecnych czasach anonimowy, co nie ujdzie uwadze wprawnemu poszukiwaczowi najlepszych kandydatów.

Zadaniem head huntera jest znalezienie właściwej osoby na dane stanowisko przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych środków, a XXI wiek zdecydowanie sprzyja łowcom głów. Dostępnych metod poszukiwań odpowiednich pracowników, przez nich wykorzystywanych, jest co najmniej kilka. Prawdą jest, że najczęściej stosowaną jest bezpośrednie poszukiwanie, niemniej jednak, w zależności od rodzaju stanowiska, head hunter korzysta także z innych technik.

Kandydat w sieci

Agencje doradztwa personalnego również zamieszczają ogłoszenia w prasie i na portalach pracy. Powodów jest kilka. Czasami udaje sie dotrzeć do bardzo ciekawych kandydatów, a otrzymane życiorysy mogą też posłużyć firmie do budowania bazy danych na poczet przyszłych rekrutacji. Poza tym head hunterzy posiadają znakomite rozeznanie na temat branży, w której prowadzą rekrutacje, dlatego często umieszczają ogłoszenia na portalach dla specjalistów z danej dziedziny, forach tematycznych czy w organizacjach zrzeszających dane grupy zawodowe. Dzięki temu potrafią o wiele skuteczniej dotrzeć do pożądanych osób.

Portale społecznościowe to bezcenne źródło informacji o pracownikach. Przede wszystkim pozwalają namierzyć odpowiednie osoby bez angażowania ogromnych nakładów pracy i czasu. Portale dostarczają również informacji o strukturze firm, ich wielkości oraz kondycji. Oprócz portali stworzonych na potrzeby rynku pracy head hunterzy korzystają z ogólnych serwisów. Nie szukają tam wtedy informacji o przebiegu kariery zawodowej danej osoby, a raczej kompetencji miękkich. Niektóre z nich są też świetną bazą danych studentów bądź absolwentów konkretnych kierunków studiów, bowiem użytkownicy w swoich profilach zamieszczają tego typu informacje.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama