reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Dofinansowanie do biletów na imprezy kulturalne

Dofinansowanie do biletów na imprezy kulturalne

Chcemy przyznać pracownikom dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na pokrycie kosztów zakupu biletów na imprezy kulturalne. Pracownicy mieliby otrzymywać dofinansowanie na podstawie przedłożonej faktury wystawionej na siebie. Czy takie dofinansowanie z zfśs będzie zwolnione z podatku dochodowego do kwoty 380 zł na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Tak, dofinansowanie do biletów z zfśs będzie zwolnione z podatku dochodowego jako świadczenie pieniężne do kwoty 380 zł rocznie. Prawo do dofinansowania biletów musi jednak wynikać z obowiązującego u Państwa regulaminu działalności socjalnej.

UZASADNIENIE

Świadczenia wypłacane pracownikowi z zfśs są jego przychodami ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych. Za takie przychody uważa się bowiem wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof).

Na podstawie wskazanego przez Państwa przepisu (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof) z opodatkowania zwolnione są finansowane ze środków zfśs świadczenia pieniężne oraz świadczenia rzeczowe przyznane pracownikowi. Roczny limit zwolnienia na tej podstawie wynosi 380 zł i obejmuje zarówno świadczenia rzeczowe, jak i pieniężne przyznane w ramach działalności socjalnej prowadzonej przez pracodawcę.

Zatem zwolnienie to obejmuje również gotówkę wypłaconą pracownikowi, pod warunkiem że taki sposób realizacji działalności socjalnej wynika z regulaminu zfśs i świadczenie zostało przyznane z uwzględnieniem sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej (art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs).

Jeśli w danym roku pracownik otrzyma z zfśs świadczenia, których wartość przekroczy ten limit, nadwyżka podlega opodatkowaniu.

W omawianej sytuacji mogą Państwo dofinansować z zfśs zakup biletów na imprezy kulturalne na podstawie faktur wystawionych imiennie na pracowników, jeżeli prawo do dofinansowania biletów wynika z obowiązującego u Państwa regulaminu działalności socjalnej.

Jeśli zwrócą Państwo pracownikowi koszt zakupu biletu na imprezę kulturalną, to takiego świadczenia nie należy wliczać do podstawy opodatkowania, jeżeli:

  • świadczenie zostanie w całości lub w części sfinansowane z funduszu socjalnego,
  • wysokość świadczeń rzeczowych i pieniężnych wypłaconych pracownikowi ze środków funduszu socjalnego i funduszy związków zawodowych nie przekroczy w danym roku 380 zł.

Stanowiska w podobnych sprawach wyrażały już wielokrotnie organy podatkowe – m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w piśmie z 8 stycznia 2010 r. (sygn. ITPB2/415-824/09/MK).

Podstawa prawna

  • art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • art. 2 pkt 1, art. 8 ust. 1–2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. płac

Źródło:

INFOR
Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama