| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Jak obliczyć potrącenie z wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego

Jak obliczyć potrącenie z wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego

Pracodawca posiadający tytuł wykonawczy może dokonać potrąceń egzekwowanych kwot nawet z wynagrodzenia chorobowego pracownika lub zasiłku chorobowego.

Przepisy Kodeksu pracy dotyczące zasad dokonywania potrąceń z wynagrodzenia stosuje się również do potrąceń z wynagrodzenia chorobowego. Natomiast odmienne zasady regulują potrącenia z zasiłku chorobowego.

Potrącenia z wynagrodzenia chorobowego

Wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy, o którym mowa w art. 92 k.p., podlega potrąceniom na zasadach obowiązujących w przypadku dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę.

Z wynagrodzenia chorobowego podlegają potrąceniu sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie świadczeń alimentacyjnych, należności innych niż świadczenia alimentacyjne, zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi, kary pieniężne oraz inne należności potrącane z wynagrodzenia pracownika za jego zgodą wyrażoną na piśmie.

Ustawodawca wskazał również granice potrąceń i kwotę wynagrodzenia, stanowiącą granicę potrąceń dokonywanych przez pracodawcę, którą pracownik powinien otrzymać na swoje utrzymanie.

Przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne kwotą wolną od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy. Przy potrącaniu należności alimentacyjnych nie ustalono kwoty wolnej od potrąceń. Od 1 stycznia 2011 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1386 zł brutto.

Przykład

Pracownik przez cały maj był niezdolny do pracy. Wynagrodzenie chorobowe pracownika za ten okres wynosi 2850 zł netto. Pracodawca jest zobowiązany do potrącenia z wynagrodzenia pracownika kwoty 1000 zł z tytułu niespłaconego kredytu i robi to w następujący sposób.

Krok 1. Ustalamy kwotę wolną od potrąceń.

Kwota wolna od potrąceń – czyli minimalne wynagrodzenie netto, po odjęciu składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, gdy pracownik ma podstawowe koszty uzyskania przychodu i złożony PIT-2 – to kwota – 1032,34 zł (1386 zł brutto).

Krok 2. Ustalamy kwotę maksymalnego potrącenia.

Od wynagrodzenia chorobowego odejmujemy kwotę wolną od potrąceń i otrzymujemy kwotę, którą można potrącić: 2850 zł – 1032,34 zł = 1817,66 zł.

Krok 3. Dokonujemy potrącenia.

Potrącenie z tytułu niespłaconej pożyczki jest możliwe, gdyż kwota maksymalnego potrącenia (1817,66 zł) jest wyższa od potrącanej kwoty 1000 zł, a kwota wypłacana pracownikowi jest wyższa niż kwota wolna od potrąceń (2850 zł – 1000 zł) = 1850 zł.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Michał Szypniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »