reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Wykorzystywanie gier symulacyjnych w przedsiębiorstwie

Wykorzystywanie gier symulacyjnych w przedsiębiorstwie

Rafał Szczepanik

trener w Training Partners

Nasi klienci najczęściej wykorzystują symulacje z czterech powodów. Po pierwsze, do wprowadzania do firmy nowych pracowników. Osoby te, uczestnicząc w symulacji, szybko poznają istotę strategii, rynek i kluczowe procesy w swoim nowym miejscu pracy. Interaktywna gra zastępuje prezentacje. Daje to podobny efekt jak symulator w szkoleniu pilota samolotu. Symulator przyspiesza naukę i sprawia, że pracownik nie tylko zapamięta, lecz także zrozumie i przećwiczy nowe informacje. Oczywiście dla takich celów piszemy naszym klientom symulacje „szyte na miarę”. Bo tak, jak na symulatorze boeinga nie nauczymy się latać F16, tak gra pokazująca działanie firmy motoryzacyjnej nie nauczy zasad pracy w browarze.

Po drugie, gry „uniwersalne” wykorzystujemy do uczenia myślenia i zarządzania strategicznego, zarządzania projektami, sprzedażą lub produkcją, podejmowania decyzji. Często też w szkoleniach „finanse dla niefinansistów”, które dzięki grom przestają być nudne. Symulacja może być też inspiracją na otwarcie albo kulminacją zwieńczającą cykl szkoleń menedżerskich.

Po trzecie, wielu naszych klientów wykorzystuje symulacje do prowadzenia AC – gra pozwali zweryfikować umiejętności decyzyjne, analityczne, planistyczne, myślenie strategiczne, a także role przyjmowane w zespole.

Po czwarte, gry strategiczne to często motyw wyjazdów integracyjnych w firmach, które dość już mają paintballa, quadów i pieczenia barana. Dobra gra, poza walorem edukacyjnym, to także fascynująca drużynowa zabawa. Większość pracowników wciągnie tak, że nie będą chcieli iść na kolację. Jeśli atrakcyjną fabułą, „zaraża” bardziej niż hazard, a przy okazji nie tylko bawi i integruje, lecz także uczy. Szczególnie, że oprócz symulacji biznesowych jest też wiele „miękkich” gier uczących np. kierowania zespołem czy komunikacji.

Hanna Sztechmiler

specjalista ds. szkoleń i rozwoju personelu Neuca

W Grupie Neuca (sieć hurtowni farmaceutycznych) wykorzystujemy grę symulacyjną jako element wdrożenia nowych pracowników. Gra odzwierciedla model biznesowy, główne procesy i strukturę naszej firmy. Dzięki symulacji w ciągu jednego dnia nowo zatrudnione osoby mogą zrozumieć, jak działa firma handlowo-usługowa naszej branży.

Uczestnicy tworzą w grze kilka konkurujących ze sobą firm farmaceutycznych. Wcielają się w rolę zarządów, podejmują decyzje biznesowe m.in. odnośnie do zatrudnienia, oferowanych cen, inwestycji. Działanie takie wpisuje się w tzw. cykl edukacyjny Kolba (nauka przez doświadczenie). Każda podjęta decyzja wiąże się z określonymi konsekwencjami. Przyjęte strategie szybko przekładają się na konkretne efekty i można sprawdzić, czy podjęte kroki były trafne. Uczestnicy mogą więc wyciągnąć wnioski ze swoich posunięć w jednej rundzie i przećwiczyć inny sposób pracy w kolejnej. Mogą zaobserwować, czy zastosowana zmiana ma pozytywny, czy negatywny wpływ na wyniki finansowe firmy.

Celem gry jest pokazanie złożoności wszystkich elementów związanych z zarządzaniem firmą, oraz rozwijanie świadomości biznesowej. Uczestnicy dogłębnie poznają procesy, ponieważ sami w nich uczestniczą. Dowiadują się, z jakimi zadaniami wiąże się praca w różnych działach, jakie decyzje są w nich kluczowe. Widzą, jak efekt pracy jednego działu wpływa na pozostałe. Gra wskazuje sieć zależności między poszczególnymi obszarami organizacji, podkreśla istotę współpracy. Uczestnicy odnajdują własne stanowisko na mapie struktury, dzięki czemu lepiej mogą zrozumieć swoją rolę i wkład w działanie firmy. Szczególnie istotne jest to dla osób bardzo młodych, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. Dzięki uczestniczeniu w symulacji nowi pracownicy są w stanie w ciągu zaledwie jednego dnia zrozumieć istotę strategii, kluczowe procesy i rynek.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Kamińska

Magdalena Kamińska posiada ponad siedmioletnie doświadczenie zawodowe w zakresie koordynowania procesów rekrutacyjnych na stanowiska średniego i wyższego szczebla. Jej główną specjalizacją są rekrutacji dla branży finansowej, bankowej i IT. Ma duże doświadczenie w prowadzeniu kompleksowych poszukiwań metodą direct search oraz search & selection. Przykładowe zrealizowane rekrutacje: Service Delivery Manager, Analityk Systemowy, Programista Java, C/C++, C#, VBA, .NET, Ruby on Rails, Delphi, PL/SQL, ABAP, Web Developer, Projektant UX, Konsultant SAP, Konsultant Business Intelligence, Administrator Baz Danych Oracle, Tester Oprogramowania, Administrator Serwerów Aplikacyjnych, Ekspert ds. Monitorowania Infrastruktury i Usług IT oraz Zarządzania Konfiguracją, Architekt Systemowy, Magento Developer, Programista Hurtowni Danych/BI, Kierownik Zespołu Kontroli Jakości Danych, Release Manager, Project Manager, ETL Developer, Data Science, Data Analyst

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama