| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki i podatek od dofinansowania kosztów pobytu w sanatorium

Składki i podatek od dofinansowania kosztów pobytu w sanatorium

Postanowiliśmy dofinansować ze środków obrotowych byłemu pracownikowi, który obecnie przebywa na emeryturze, pobyt w sanatorium. Kwota dofinansowania wyniosła 2500 zł. Czy to świadczenie powinniśmy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz w podstawie opodatkowania?

Od kwoty nadwyżki ponad 2280 zł powinni Państwo pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10%. Składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne nie należy naliczać od całej wartości świadczenia.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2011 r. zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych objęło m.in. świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł (art. 21 ust. 1 pkt 38 updof).

Natomiast od świadczeń przekraczających rocznie wartość 2280 zł sfinansowanych osobom, które poprzednio pracowały w zakładzie pracy, a obecnie przebywają na emeryturze, należy pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% tej należności, ponieważ jest to przychód z innych źródeł (art. 30 ust. 1 pkt 4 updof).

Stanowisko w kwestii kwalifikacji dofinansowania jako przychodu z innych źródeł potwierdził naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim w interpretacji z 29 grudnia 2010 r. (nr PDI-415/45/04): „(...) w przypadku emerytów i rencistów dofinansowanie do wypoczynku jest przychodem z innych źródeł. (...) Tak jak w przypadku pracowników, nie ma przepisu, który obejmowałby zwolnieniem dofinansowania do wszelkich form wypoczynku dla emerytów i rencistów danego pracodawcy. Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu świadczeń otrzymywanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% należności (...)”.

W opisanej sytuacji należy uznać, że dofinansowanie do kwoty 2280 zł będzie zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 38 updof. Natomiast opodatkowaniu będzie podlegała nadwyżka ponad 2280 zł.

Zatem w omawianym przypadku od opłaconego świadczenia powinni Państwo pobrać zryczałtowany podatek w wysokości 10% należności od nadwyżki ponad 2280 zł, tj. 22 zł (2500 zł – 2280 zł) x 10%. Państwa były pracownik – emeryt powinien wpłacić należny podatek do kasy lub na konto firmowe przed udostępnieniem świadczenia.

WAŻNE!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »