| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje ojcu bliźniąt

Ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje ojcu bliźniąt

Pracownikowi urodziły się bliźnięta. Proszę o informację, ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje temu pracownikowi - 2 czy 4 dni?

Pracownikowi, któremu urodziły się bliźnięta, przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego.

Zagadnienie tzw. urlopu okolicznościowego reguluje rozporządzenie MPiPS z 15 maja 1996 r., w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.).

Pojęcie urlopu okolicznościowego funkcjonuje w języku potocznym, przepisy regulujące zaś tę kwestię stanowią o płatnym zwolnieniu pracownika od pracy na czas związany z wystąpieniem w jego życiu prywatnym określonego wydarzenia. W przypadku urodzenia się pracownikowi dziecka przysługuje mu 2 dni zwolnienia (§ 15 rozporządzenia). Pracownik zachowuje w takim przypadku prawo do wynagrodzenia. Celem wprowadzenia przepisu, którego adresatem jest ojciec dziecka, było umożliwienie mu załatwienia wszelkich formalności i spraw urzędowych związanych z narodzinami, do których należy m.in. zgłoszenie urodzenia w urzędzie stanu cywilnego czy dostarczenie zaświadczenia o porodzie do pracodawcy zatrudniającego matkę dziecka. Przepis, określając przyczynę czasowego zwolnienia od pracy ojca dziecka, kładzie więc nacisk na sam fakt narodzin dziecka, a nie na liczbę dzieci, które przyszły na świat. Formalności, których ojciec powinien dopełnić w związku z narodzinami bliźniąt, nie są większe niż w przypadku jednego dziecka. Z przyczyn wskazanych wyżej ojcu przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego bez względu na liczbę dzieci, które przyszły na świat.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK