| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Koszty niezwróconych odzieży i obuwia roboczego

Koszty niezwróconych odzieży i obuwia roboczego

Jesteśmy zakładem produkcji spożywczej. Wydajemy pracownikom odzież ochronną (fartuchy i czepki) raz na 4 miesiące (tyle trwa okres ich używalności i taki zapis znajduje się w naszym regulaminie pracy). Jednak niektórzy pracownicy odchodzą z pracy przed upływem tego okresu i część z nich nie zwraca otrzymanej odzieży. Czy możemy obciążyć te osoby kosztami odzieży? Jeżeli tak, to jak ustalić ich wysokość i jak wyegzekwować ich zwrot od byłych pracowników?

Mogą Państwo obciążyć pracowników kosztami odzieży roboczej, ale przy uwzględnieniu stopnia jej zużycia. Muszą jednak Państwo pamiętać, że potrącenie z wynagrodzenia tak ustalonych kosztów nierozliczonej odzieży może odbyć się tylko na podstawie pisemnej zgody pracownika. W razie braku takiej zgody mogą Państwo ubiegać się o zwrot tych kosztów przed sądem. Aby jednak takie roszczenie było skuteczne, muszą Państwo wykazać, że odzież ochronna została przekazana pracownikom w prawidłowy sposób.

UZASADNIENIE

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W ramach tej ochrony mieści się dostarczenie pracownikowi nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informowanie pracownika o sposobach posługiwania się tymi środkami (art. 2376 § 1 Kodeksu pracy). Zatrudniający ma także obowiązek wyposażyć pracownika w odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

  • jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
  • ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracodawca ustala rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, a także stanowiska pracy, które wymagają ich stosowania. Ponadto ustala przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego. Okresy używalności poszczególnych części odzieży roboczej powinny określać tabele norm przydziału odzieży opracowane przez pracodawcę i podane do wiadomości pracowników.

WAŻNE!

Okresy używalności poszczególnych części odzieży roboczej powinny określać tabele norm przydziału odzieży opracowane przez pracodawcę i podane do wiadomości pracowników w sposób przyjęty w zakładzie pracy.

Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze stanowią własność pracodawcy. W związku z tym w jego interesie jest określenie zasad rozliczania się pracowników z przekazanej im odzieży roboczej, w szczególności w przypadku rozwiązania z nimi stosunku pracy. Powyższe kwestie pracodawca powinien uregulować w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy, jeśli jest zobligowany do jego utworzenia, albo w zarządzeniu, jeżeli nie posiada tych aktów wewnątrzzakładowych.

Na tej podstawie zatrudniający ma prawo domagać się od pracownika zwrotu stroju roboczego czy obuwia. W przypadku gdy nie uległy one całkowitemu zużyciu czy zniszczeniu, a pracownik odchodzi z pracy przed upływem okresu użytkowania przewidzianego dla danej części odzieży ochronnej, mogą być jeszcze wykorzystane przez innych pracowników, po uprzednim ich przygotowaniu, tj. wypraniu, odkażeniu itp. W takiej sytuacji pracodawca nie może żądać od pracownika zwrotu nowej odzieży lub jej równowartości pieniężnej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »