Kategorie

Możliwości rozwoju zawodowego dla studentów w branży telekomunikacyjnej – opis praktyki

Michał Lewczuk
Marcin Machocki
Telekomunikacja Polska, Orange i inne spółki Grupy TP od lat angażują się w inicjatywy pozwalające na budowanie wśród studentów wizerunku atrakcyjnych pracodawców. Podobnie jak wiele firm z rynku zewnętrznego, tak i Grupa TP obecna jest w ogólnopolskich konkursach, targach pracy, dniach kariery, publikacjach branżowych i studenckich.

W 2008 roku zrodził się pomysł przygotowania autorskiego programu, który skupiałby w sobie większość wymienionych wyżej inicjatyw. Potrzeba ta wpisywała się, z jednej strony, w działania employerbrandingowe firmy kształtujące wizerunek zewnętrzny oraz zaangażowanie pracowników, a z drugiej, w dążenie do zbliżenia świata nauki i biznesu. Wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami przygotowany został program Twoja Perspektywa.

Cel i założenia programu

Reklama

Celem Programu Twoja Perspektywa jest zbliżenie świata nauki i biznesu poprzez rozwijanie u studentów umiejętności i kompetencji ważnych z punktu widzenia przyszłej pracy oraz pokazanie im możliwości rozwoju zawodowego w branży telekomunikacyjnej.

Program jest odpowiedzią firmy na wyzwania, jakie młodym ludziom stawia rynek pracy, równocześnie pomaga uczelniom w uzupełnieniu praktycznej wiedzy biznesowej. Dla firmy jest to możliwość pozyskania do pracy w firmie nowych i dobrze przygotowanych do zawodu młodych ludzi. Jest to unikatowy projekt tego typu w branży telekomunikacyjnej.

Twoja Perspektywa to program skierowany do studentów kierunków technicznych i ekonomicznych. Grupa TP organizuje go razem z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami i Business for Society. Od października 2010 r. ruszyła III edycja (rok akademicki 2010/2011). Program składa się z czterech podstawowych elementów: warsztatów, konkursu, Programu Ambasadorskiego oraz płatnych praktyk w Grupie TP.

Wszechstronne warsztaty

Reklama

Podczas 35 warsztatów prowadzonych przez praktyków oraz trenerów wewnętrznych Grupy TP na 13 uczelniach partnerskich studenci mają okazję poszerzyć swoją wiedzę zarówno z zakresu telekomunikacji (np. scenariusze rozwoju sieci optycznych, nowe trendy na rynku usług telekomunikacyjnych), informatyki (np. aplikacja Orange na iPhone/Android – od pomysłu do projektu) czy ekonomii (np. Invest or Not), jak i umiejętności miękkich, takich jak przygotowanie prezentacji, prowadzenie negocjacji. W I i II edycji warsztaty odbywały się na Uniwersytecie Warszawskim, Politechnice Warszawskiej, Łódzkiej, w Szkole Głównej Handlowej, Akademii Leona Koźmińskiego i Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych.

W obecnej odsłonie warsztaty prowadzone są dodatkowo na siedmiu nowych uczelniach, tj: Politechnice Gdańskiej, Śląskiej w Gliwicach, Lubelskiej, Poznańskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy i Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Wieloetapowy konkurs

Niezwykle ważną częścią programu jest ogólnopolski konkurs Twoja Perspektywa skierowany do młodych ludzi, których pasjonują nowoczesne technologie i ich zastosowanie w nowych obszarach biznesowych i codziennym życiu. Konkurs jest wieloetapowy i rozgrywany w trzech dziedzinach: telekomunikacja, informatyka oraz marketing i zarządzanie. Każdy student, który zarejestrował się poprzez stronę programu w terminie od 1 do 31 marca, otrzymał do rozwiązania 30-minutowy test on-line z wybranej dziedziny. Do półfinału zakwalifikowanych zostanie 30 studentów z najlepszymi wynikami (po 10 z każdej kategorii). Zadaniem półfinalistów będzie przygotowanie rozwiązania business case’u. W finale, który odbędzie się 27 maja w Warszawie, dziewięciu studentów (trzech z każdej dziedziny) prezentować będzie rozwiązanie zadania półfinałowego przed kapitułą konkursu. Spomiędzy finalistów wyłonionych zostanie pięciu laureatów, spośród których jedna osoba zdobędzie tytuł Zwycięzcy Konkursu. Podczas gali finałowej nagrodzeni zostaną również najbardziej aktywni Ambasadorzy Grupy TP.


Ruch Ambasadorski

Twoja Perspektywa to także Program Ambasadorski Grupy TP, który opiera się na ścisłej współpracy firmy z uczelniami za pośrednictwem Ambasadorów Grupy TP – studentów, wyłonionych według ściśle określonych kryteriów na partnerskich uczelniach. Rekrutacja studentów odbywała się za pośrednictwem Campus Recruitera (pracownik PSZK) oraz koordynatorów regionalnych programu (pracownicy Centrum Rozwoju Kompetencji w Regionach GTP). W III edycji Programu Ambasadorskiego uczestniczy 27 Ambasadorów Grupy TP z 13 uczelni objętych programem Twoja Perspektywa. Do zadań Ambasadorów GTP należy m.in. informowanie studentów o programie, Grupie TP, o najnowszych wydarzeniach na rynku telekomunikacyjnym, warsztatach organizowanych na uczelniach, praktykach, stażach i możliwościach rozpoczęcia pracy w spółkach GTP, a także o wielu innych ciekawych wydarzeniach.

Campus Recruiter

Campus Recruiter odgrywa rolę koordynatora Programu Ambasadorskiego oraz pierwszego punktu kontaktu z władzami uczelni, biurami karier oraz organizacjami studenckimi na partnerskich uczelniach. Zapewnia także obsługę logistyczną warsztatów oraz ich promocję na danej uczelni. Na uczelniach poza Warszawą zadania te wypełniają wyznaczeni koordynatorzy programu.

Moduł płatnych praktyk w Grupie TP wynika bezpośrednio z planów rekrutacyjnych oraz strategii biznesowej firmy. Płatne praktyki w wybranych obszarach spółek Grupy TP przeznaczone są dla finalistów i laureatów konkursu Twoja Perspektywa oraz Ambasadorów Grupy TP.

Korzyści i lekcje

W III edycji programu organizatorzy dotarli z konkursem do 2469 studentów z całej Polski. W warsztatach organizowanych na uczelniach partnerskich wzięło do tej pory udział około 600 studentów. Program Twoja Perspektywa to również budowanie zaangażowania pracowników. Łącznie w III edycji programu około 100 pracowników aktywnie włączyło się w realizację programu. Wzmocniona została także współpraca pomiędzy poszczególnymi obszarami w organizacji. Dobrym przykładem jest otwarcie Miasteczka Testowego na Politechnice Warszawskiej, podczas którego program Twoja Perspektywa wspierał Orange Labs.

Program Twoja Perspektywa pozwala na promocję spółek jako atrakcyjnych i odpowiedzialnych pracodawców, angażujących się w inicjatywy na linii firmy–sektor edukacji. Realizacja trzech edycji programu umożliwiła zbudowanie efektywnego kanału komunikacji ze studentami. Dzięki programowi zainteresowaliśmy ich życiem firmy i pobudziliśmy do działania – organizacja i promocja warsztatów oraz konkursu, utworzenie i administracja profilu na Facebooku czy też promocja programu na YouTube. Grupa TP uzyskała możliwość dotarcia do najzdolniejszych i najbardziej aktywnych studentów na kluczowych dla firmy kierunkach i uczelniach. Najlepszym z nich oferowane są praktyki oraz możliwości zatrudnienia w spółkach Grupy TP.


Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?