Kategorie

Inwestycja w komunikację

Wojciech Kurda
Rozmowa z Barbarą Fagan-Smith, założycielem i prezesem ROI Communication

● W ostatnich latach można było przeczytać wiele o kryzysie komunikacji w USA, tzn. o wątpliwościach zarządzających firmami w skuteczność podejmowanych działań komunikacyjnych. Czy taki kryzys był widoczny z Pani punktu widzenia i czy już minął?

Wręcz przeciwnie, obecnie amerykańskie firmy poświęcają komunikacji wewnętrznej więcej uwagi niż kiedykolwiek wcześniej. Osoby zarządzające firmami zrozumiały, jak ważne jest komunikowanie się z pracownikami, szczególnie w okresie zmian. Teraz, kiedy sytuacja gospodarcza zaczyna się poprawiać, na komunikację wewnętrzną kładziony jest duży nacisk, żeby nie dopuścić do odchodzenia wartościowych pracowników z organizacji.

● Czy działy komunikacji w amerykańskich firmach dystansują się, tak jak ma to miejsce w Europie, wobec założeń metodologicznych i technik stosowanych w ramach PR?

Eksperci zajmujący się komunikacją wewnętrzną wykształcili już swoją własną, odrębną specjalistyczną wiedzę. Tradycyjnie komunikacja wewnątrz organizacji była traktowana jako podrzędna dziedzina wobec public relation, ale tak jak powiedział jeden z moich kolegów po fachu podczas konferencji w Las Vegas – „Komunikacja wewnętrzna w tej chwili króluje”. Pomimo że wiele umiejętności oraz technik jest możliwych do przeniesienia z komunikacji zewnętrznej do wewnętrznej, to jednak komunikacja wewnątrz organizacji odróżnia się wieloma subtelnościami oraz skoncentrowaniem się na wewnętrznych grupach docelowych, co wymaga innej specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.

● Czy da się dokładnie określić biznesowy efekt z dobrze działającej komunikacji wewnętrznej?

To jest pytanie za milion dolarów! Można wskazać bezpośrednią zależność pomiędzy doskonale działającą komunikacją wewnętrzną a wynikami biznesowymi firmy. Jest bardzo wiele badań, które jasno tę współzależność potwierdzają.

● Co jeszcze oprócz zmierzenia efektywności podejmowanych działań może dać firmie regularne badanie komunikacji wewnętrznej?

Dzięki badaniom komunikacji wewnętrznej można określić, jakie jej obszary funkcjonują właściwie, a jakie nie. Badania pozwalają też uzyskać dane ilościowe dotyczące tego, jakie potrzeby informacyjne mają pracownicy, co wiedzą, a na jakie tematy oczekują więcej informacji, oraz jaki jest poziom ich zainteresowania i zaangażowania. Badania komunikacji wewnętrznej są kluczowym narzędziem pozwalającym opracować strategię działań komunikacyjnych oraz przekonać wyższą kadrę zarządzającą do tego, że taka strategia jest konieczna, oraz jakie konkretne inwestycje są potrzebne.


● Czy można powiedzieć, że regularne badanie komunikacji wewnętrznej jest normą w wiodących organizacjach w Stanach Zjednoczonych?

Tak, szczególnie w ciągu ostatnich pięciu lat badania komunikacji wewnętrznej stały się regularną praktyką w amerykańskich przedsiębiorstwach – wiele firm przeprowadza takie badania przynajmniej raz w roku.

● Wiele firm prowadzi różnego rodzaju badania opinii pracowników, ale często okazuje się, że ich wyniki są mało przydatne. Co jest sekretem dobrze przeprowadzanych badań?

Żeby wyniki badania komunikacji wewnętrznej były faktycznie przydatne, powinno się je przeprowadzać zgodnie z przyjętymi standardami, a nie próbować samodzielnie opracować pytania. Realizacja badań komunikacji wewnętrznej wymaga szczegółowej wiedzy, umiejętności i wyczucia, bardzo ważny jest więc dostęp do sprawdzonych rozwiązań.

● W jaki sposób przekonuje Pani zarządy firm do inwestowania w komunikację z pracownikami?

Reklama

Są dwie podstawowe strategie przekonywania wyższej kadry zarządzającej do inwestowania w komunikację wewnętrzną. Pierwsza to zaprezentowanie wyników badania komunikacji wewnętrznej (lub innych danych) wskazujących na występowanie problemu, którego rozwiązanie wymaga wprowadzenia usprawnień w obszarze komunikacji wewnętrznej. Drugim sposobem jest przytaczanie przykładów tego, co robią w zakresie komunikacji wewnętrznej inne firmy – konkurencja i wszelkie organizacje, które są wpływowe, są liderami na rynku albo wiemy, że zarządzający je podziwiają.

● Ostatnio podczas prezentacji wyników badania komunikacji prezes jednej z firm stwierdził, że komunikacja to ryzykowna rzecz, bo im więcej się komunikuje, tym większe są potem oczekiwania pracowników. Czy to rzeczywiście zagrożenie?

Zagrożeniem jest sytuacja odwrotna – w przypadku braku informacji pracownicy albo wyobrażają sobie najgorsze, albo podejmują działania zmierzające w złym kierunku. To właśnie brak komunikacji może być niebezpieczny, a nie komunikacja.

● Jakie trendy w komunikacji widzi Pani na najbliższe lata?

Oczywiście, coraz więcej firm wdraża media społecznościowe, tworząc dzięki nim sprzyjające współpracy wirtualne środowisko pracy, gdzie ludzie mogą wchodzić w interakcje ze swoimi współpracownikami w taki sam sposób, w jaki robią to ze swoimi znajomymi, ale z korzyścią dla biznesu. Jednocześnie odradza się zainteresowanie podstawami komunikacji – w szczególności bezpośredniej komunikacji face-to-face, na którą jest cały czas ogromne, nie zawsze zaspokojone, zapotrzebowanie wśród pracowników.

Barbara Fagan-Smith

Reklama

jest założycielem i prezesem ROI Communication – uznanej firmy doradczej wspierającej organizacje w rozwijaniu efektywności komunikacji korporacyjnej oraz mierzeniu jej biznesowych rezultatów. Posiada ponaddwudziestoletnie doświadczenie w realizacji projektów komunikacyjnych dla czołowych firm w Stanach Zjednoczonych, takich jak: Hewlett-Packard, Adobe Systems, Pacific Gas & Electric, Caterpillar, Wachovia, Cisco Systems, Gap Inc., The Home Depot, Chevron, Symantec i Microsoft. Ponadto pracowała również na stanowiskach dyrektora ds. komunikacji oraz producenta telewizyjnego. W ostatnim czasie Barbara Fagan-Smith została wybrana do grona 100 najbardziej wpływowych kobiet w Dolinie Krzemowej.

Barbara Fagan-Smith będzie gościem XV Międzynarodowego Seminarium face 2011 – Nowoczesne strategie komunikacji, które odbędzie się w dniach 18-20 października 2011 w Warszawie. Organizatorem seminarium jest GFMP Management Consultants. Więcej informacji na stronie: www.gfmp.com.pl.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.