| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Obsadzanie wolnych stanowisk urzędniczych

Obsadzanie wolnych stanowisk urzędniczych

Co do zasady, samorządowych urzędników należy zatrudniać w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Ale stanowiska urzędnicze mogą być też obsadzane m.in. przez przeniesienie na nie osób już pracujących w samorządzie.

Nabór na wolne stanowiska urzędnicze (w tym na kierownicze stanowiska urzędnicze) jest otwarty i konkurencyjny (art. 11 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych). W ustawie o pracownikach samorządowych nie zdefiniowano pojęć „nabór otwarty” i „nabór konkurencyjny”. Należy jednak przyjąć, że otwartość oznacza, iż każdy zainteresowany powinien mieć możliwość przystąpienia do rekrutacji, zaś konkurencyjność, że pracę powinni dostawać najlepsi kandydaci, najlepiej spełniający stawiane wymagania.

Przebieg naboru

Ogłoszenie o naborze na wolne stanowisko, a także informację o jego wynikach należy umieścić w Biuletynie Informacji Publicznej (dalej: BIP) oraz na tablicy informacyjnej jednostki.

W sytuacji gdy w ciągu trzech miesięcy od nawiązania stosunku pracy z osobą wyłonioną w drodze naboru zaistnieje konieczność ponownego obsadzenia tego samego stanowiska, można nie przeprowadzać ponownie całej procedury, tylko zatrudnić kolejną osobę z listy najlepszych kandydatów.

Ani w ustawie o pracownikach samorządowych, ani w innych powszechnie obowiązujących przepisach nie określono kryteriów (poza ogólną zasadą otwartości i konkurencyjności), jakimi powinni się kierować prowadzący nabór przy wybieraniu do pracy na wolne stanowisko urzędnicze. Nie określono też, jakimi metodami należy prowadzić selekcję.

Bez otwartego naboru

Opisane zasady naboru dotyczą pracowników samorządowych zatrudnianych na stanowiskach urzędniczych (w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych) na podstawie umowy o pracę. Nie obejmują zaś pracowników samorządowych zatrudnianych na:

  • podstawie wyboru lub powołania,
  • stanowiskach doradców i asystentów,
  • stanowiskach pomocniczych i obsługi.

Możliwe jest też obsadzenie stanowiska urzędniczego z pominięciem procedury naboru w drodze przeniesienia osoby, która jest już pracownikiem samorządowym.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »