reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Testy inteligencji wielorakich - zastosowanie do oceny potencjału pracowników

Testy inteligencji wielorakich - zastosowanie do oceny potencjału pracowników

Moja córka miała ostatnio w szkole przeprowadzane testy inteligencji wielorakich. Zastanawiam się, czy takie testy można zastosować do oceny potencjału pracowników?

Uważam, że testy inteligencji to bardzo dobre narzędzie, które ze względu na swoje ograniczenia powinno być używane ze szczególną starannością. Jednym z nich jest sposób, w jaki definiujemy pojęcie inteligencji, które wpływa zarówno na wybór konkretnego narzędzia, jak i interpretowanie otrzymywanych wyników. W najbardziej popularnym ujęciu inteligencja to zdolność uczenia się i rozwiązywania problemów. Kierując się podejściem inteligencji wielorakich, musimy uwzględnić rozumienie inteligencji jako specyficznego dla danej jednostki sposobu przetwarzania informacji. Teoria inteligencji wielorakich H. Gardnera jest aktualnie najbardziej współczesnym i obiektywnym spojrzeniem na tę strefę funkcjonowania człowieka. W przeciwieństwie do klasycznej, strukturalnej teorii C. Spearmana, która dzieli inteligencję człowieka na inteligencję ogólną – tzw. czynnik g i inteligencje specyficzne – tzw. czynnik s, przełamuje ona istniejący w naszym społeczeństwie schemat myślowy. Stereotyp ten polega na tym, że osoby o niskim współczynniku inteligencji ogólnej (czynnik g) postrzegane są jako mniej inteligentne, o mniejszych szansach na odniesienie sukcesu zawodowego. H. Gardner walczy z tym poglądem. Wyróżnia on dziewięć typów inteligencji charakterystycznych dla każdego człowieka:

  1. Inteligencja muzyczna,
  2. Inteligencja cielesno-kinestetyczna,
  3. Inteligencja logiczno-matematyczna,
  4. Inteligencja językowa,
  5. Inteligencja przestrzenna,
  6. Inteligencja interpersonalna,
  7. Inteligencja intrapersonalna,
  8. Inteligencja przyrodnicza,
  9. Inteligencja egzystencjalna.

Określony profil inteligencji

W rozumieniu H. Gardnera, każdy człowiek ma jakiś określony profil inteligencji, czyli każdy z nas ma jakieś charakterystyczne dla nas zdolności. Nie ma ludzi, którzy nie posiadają jakiegoś typu inteligencji, może on być jedynie z różnych względów gorzej rozwinięty (np. osoba wychowana w dużym mieście, niemająca kontaktu z przyrodą, może nie wykształcić inteligencji przyrodniczej). Dzięki takiemu spojrzeniu na inteligencję możemy dostrzec w każdym pracowniku odrębną jednostkę o specyficznych i dla niej tylko charakterystycznych zdolnościach.

Badając specyficzny profil inteligencji poszczególnych jednostek, jesteśmy w stanie określić jej słabe i mocne strony, jak również wyznaczyć obszary, które wymagają kompensacji. Znajomość profilu inteligencji danej osoby daje nam również możliwość zdefiniowania, jakimi metodami najszybciej osiągniemy wyrównanie w zakresie deficytu w danej dziedzinie. Pod tym względem użytecznym narzędziem w miejscu pracy mogą być nie tyle testy inteligencji wielorakiej, ile sama świadomość istnienia różnych profili inteligencji. Osoby o wyraźnie rozwiniętym jednym lub dwu typach zdolności będą świetnymi specjalistami kierunkowymi z potencjałem do osiągania wybitnych rezultatów. Osoby, które charakteryzują się typem szperaczowym, czyli mające rozwinięte różne typy inteligencji mniej więcej na tym samym poziomie, są to zazwyczaj świetni szefowie, którzy nie mają większych problemów w porozumieniu się i zrozumieniu pozostałych członków zespołu o innych niż oni profilach. Ponadto osoba taka umie działać na poziomie dość dużego stopnia ogólności danych i ma spojrzenie holistyczne, w przeciwieństwie do typu laserowego mocno skoncentrowanego na szczegółach swojej dziedziny. Wiedza na temat specyficznych zdolności każdego pracownika daje nam ponadto możliwość dostarczenia mu narzędzi pracy dających największą efektywność wykonywanej przez niego pracy.

reklama

Czytaj także

Autor:

konsultant ds. analizy rynku w IIC Partners

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama