Kategorie

Program rozwoju utalentowanych pracowników – studium przypadku

Paweł Berłowski
Paweł Berłowski
Realizację programu Talenty w Aster rozpoczęto na przełomie lat 2007 i 2008, czyli w czasie, gdy rynek pracy w Polsce był rynkiem pracownika. Chodziło więc o zatrzymanie kluczowych pracowników, rozchwytywanych przez inne firmy. W Aster uznano, że dobrym rozwiązaniem będzie projekt służący rozwojowi osobistemu najlepszych zatrudnionych kierowników, czyli tzw. talentów. Program zakładał kompleksowe szkolenie i wspieranie rozwoju i motywacji tych, którzy mieli niebawem wspierać działania managementu firmy.

Talent to pracownik, którego praca ma znaczący wpływ na realizację bieżących lub przyszłych celów organizacji, wyróżnia się potencjałem do dalszego rozwoju, więc w perspektywie może obejmować stanowiska kierownicze lub – jeżeli obecnie sprawuje stanowisko kierownicze – może zostać kierownikiem wyższego szczebla. Odejście takiego pracownika z organizacji może negatywnie wpłynąć na realizację celów biznesowych, a znalezienie godnego następcy będzie kosztownym i długotrwałym procesem. Wychodząc z takiego założenia, w Aster uruchomiono program Talenty.

Inteligencja emocjonalna na pierwszym planie

Reklama

Uczestników programu Talenty wybierano spośród tych pracowników Aster, którzy wyróżniali się ponadprzeciętną realizacją celów biznesowych i mieli najwyższe wyniki ocen okresowych. Kandydaci do programu byli typowani przez przełożonych, a następnie zatwierdzani przez zarząd i Dział HR. Postanowiono, że program będzie cykliczny, co pozwoli objąć nim większą liczbę uczestników – również tych, którzy nie zakwalifikowali się do pierwszej edycji. Osoby te dostawały od swoich przełożonych wskazówki na temat kryteriów niezbędnych do spełnienia przed kolejnym naborem.

Wychodząc z założenia, że podstawową kwestią rozwoju pracownika jest poziom jego inteligencji emocjonalnej, kluczowym celem programu Talenty uczyniono uświadomienie powiązań między emocjami a zachowaniami w pracy. Łańcuch przyczynowo-skutkowy „emocje – myślenie – zachowanie” ma realny wpływ na sposób, w jaki działa menedżer. W edukacji kadry menedżerskiej w ramach programu Talenty uwzględniono zatem przede wszystkim temat znaczenia emocji w pracy zespołu i wpływu właściwego klimatu organizacyjnego na osiągane wyniki.

Badając poziom inteligencji emocjonalnej wytypowanych uczestników programu Talenty, zastosowano m.in. test motywów społecznych oraz metodę 360 stopni. Po testach następowały zajęcia warsztatowe.


Warsztat I:

zrozum własną motywację

Pierwszy warsztat zatytułowany „Ja jako lider” dotyczył własnej motywacji utalentowanych pracowników. Zastanawiano się, jaki wpływ ma stopień tej motywacji na efektywność zawodową. Zastosowano w tym celu narzędzie testowe służące do badania motywów społecznych postępowania człowieka. Badanie to polega na ocenie:

 • potrzeby osiągnięć,
 • potrzeby aprobaty/afiliacji,
 • potrzeby wywierania wpływu na innych.

Uczestnicy warsztatu mieli okazję przyrównać wyniki swoich testów do typowych sylwetek określających cztery role menedżerskie:

 • wybitny przedsiębiorca – duża potrzeba osiągnięć, mała potrzeba wpływu,
 • prezes – duża potrzeba wpływu, mała potrzeba osobistych osiągnięć,
 • lider zmiany – na podobnym wysokim poziomie potrzeba wpływu i osobistych osiągnięć,
 • menedżer w organizacji matrycowej – wszystkie potrzeby zrównoważone.

Uświadomienie uczestnikom własnych motywacji i predyspozycji menedżerskich było jednym z głównych celów programu Talenty.

Warsztat II:

bądź inteligentny emocjonalnie

Reklama

Drugie badanie i drugi warsztat zatytułowany „Lider inteligentny emocjonalnie” były kluczowym momentem programu. Zastosowano bardzo wnikliwe, diagnostyczne narzędzie, jakim jest badanie inteligencji emocjonalnej w perspektywie czterowymiarowej: rozumienie swoich emocji i zarządzanie nimi oraz rozumienie emocji innych i zarządzanie relacjami z innymi ludźmi. Za pomocą tego narzędzia umożliwiono uczestnikom programu głębszy wgląd w samych siebie. Podkreślano, że jest to pierwszy krok w odpowiednim rozumieniu zarządzania ludźmi i relacjami w zespole.

Zastosowany kwestionariusz badania inteligencji emocjonalnej (ECI) z użyciem metody 360 stopni był narzędziem dostarczającym bardzo szczegółowych danych. Jednym z kryteriów była np. empatia, czyli umiejętność odczytywania emocji innych ludzi. Według zastosowanego narzędzia najniższym poziomem empatii jest aktywne słuchanie innych. Najwyższym poziomem jest natomiast dostrzeganie i rozumienie odmiennego punktu widzenia.

Diagnoza wynikająca z tego badania i opracowany na jej podstawie raport umożliwiły uczestnikom programu Talenty poznanie swoich silnych stron w obszarze inteligencji emocjonalnej, porównanie samooceny z ocenami innych członków organizacji oraz określenie własnej skuteczności indywidualnej i organizacyjnej. Uzupełnieniem tego warsztatu była sesja feedbackowa.


Talenty w wirze nowych zadań

Kolejnymi, po warsztatach, fazami programu Talenty były sesje coachingowe, analiza wyników, a także analiza zachowań oraz pytań w czasie warsztatów. Odbywały się spotkania trenerów z przełożonymi talentów – byli oni zapoznawani z wynikami testów oraz opiniami trenerów o pracownikach.

Dalsza praca uczestników programu nad swoim rozwojem była wspomagana coachingiem. Powierzano im też specjalne zadania, w których mogli rozwijać swoje kompetencje i zdobywać nowe umiejętności zawodowe. Zbiegło się to w czasie z realizacją dużych projektów w firmie, bowiem firma Aster wchodziła wtedy na kolejny etap rozwoju – talenty mogły się więc włączyć w nowe projekty i zadania zawodowe. Ważną rolę odegrali w tym procesie przełożeni, którzy konstruowali dla nich zadania w bardziej przemyślany sposób.

Działania po programie

Program Talenty nie był końcem procesu rozwojowego zaplanowanego dla najbardziej utalentowanych pracowników Aster. Następnym krokiem było zapoczątkowanie procesu mentoringu dla najlepszych. Mentorami dla talentów mają być dyrektorzy departamentów. Wybrane talenty będą w najbliższym czasie dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadząc zajęcia dla studentów informatyki na jednej w wyższych uczelni.

Program Talenty sprawił, że firma zatrzymała cennych pracowników. Wsparli oni management Aster w okresie wzmożonego rozwoju firmy. Talenty pracowników zostały wykorzystane z korzyścią dla firmy i dla nich samych.

Firma Aster to spółka telekomunikacyjna wysokich technologii. Jest liderem na skalę całego kraju we wprowadzaniu nowych usług, począwszy od telefonii analogowej i cyfrowej, przez telewizję cyfrową, VOD, HD, kończąc na internecie. Aster prowadzi również kompleksową sprzedaż produktów do biznesu. Jako pierwsza w Polsce spółka uruchomiła usługę quadruple play, w której skład wchodzą telewizja analogowa i cyfrowa, szerokopasmowy internet, telefonia stacjonarna i telefonia komórkowa. Obecnie posiada około 380 tys. abonentów i 700 pracowników w trzech miastach.

@RY1@i13/2011/006/i13.2011.006.000.0034.001.jpg@RY2@

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?