reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Jak rozpoznać wypalenie zawodowe u pracownika i jak sobie z nim poradzić?

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe u pracownika i jak sobie z nim poradzić?

Kieruję kilkuosobowym zespołem konsultantów. Niedawno w trakcie spotkania działu jeden z moich pracowników stwierdził, iż czuje, że zaczyna się wypalać zawodowo. Stwierdzenie to bardzo mnie poruszyło i zastanawiając się nad tym, co powiedział, doszłam do wniosku, że faktycznie coraz więcej słyszy się i mówi o wypaleniu zawodowym, jednak nie sądziłam, że i mojego zespołu to będzie dotyczyć. Czy jest to swoista moda, czy już rzeczywisty problem? Czy jako menedżerowie potrafimy w porę rozpoznać, czy to, co się dzieje wśród naszych pracowników, to już jest wypalenie zawodowe, czy tylko chwilowy spadek formy?

Samo pojęcie wypalenia zawodowego pojawiło się w 1974 r. i zostało sformułowane przez amerykańskiego psychoanalityka Herberta Freudenberga, który jako pierwszy opisał syndrom wypalenia zawodowego. Charakteryzuje się ono poczuciem psychicznego i fizycznego wyczerpania, niecierpliwością, nadmierną skłonnością do irytacji, połączoną z cynizmem i poczuciem chronicznego znudzenia, skłonnością do izolowana się i tłumienia emocji.

Znajdź przyczynę

Jest wiele czynników powodujących wypalenie zawodowe naszych pracowników, więc zanim zaczniemy poszukiwać skutecznych środków i metod, aby przeciwdziałać temu zjawisku, musimy dobrze poznać jego przyczynę. Możemy jej poszukiwać w trzech obszarach dotyczących:

  • cech osobowościowych,
  • stosunku do pracy i organizacji oraz
  • struktury pracy zawodowej.

Mówiąc o cechach osobowościowych, mamy na myśli: brak poczucia własnej wartości, powątpiewanie we własne możliwości, niską samoocenę, problemy z wyrażaniem swoich emocji, ale także wysokie ambicje i perfekcjonizm, skłonność do rywalizacji i ciągłą potrzebę coraz to nowych osiągnięć. Podobnie stosunek do pracy może być także źródłem pojawienia się symptomów wypalenia zawodowego, takich jak: brak motywacji do pracy, zanik motywacji w trakcie działania, brak poczucia kompetencji, nadmierne zaangażowanie w pracę, które prowadzą do zatarcia się granic między pracą a życiem osobistym, brak możliwości rozwoju umiejętności i kompetencji. Źródeł wypalenia zawodowego można szukać także w strukturze i organizacji pracy. Jest to przede wszystkim: praca wymagająca dużego zaangażowania osobistego i odpowiedzialności, rywalizacja pomiędzy pracownikami, praca wymagająca cały czas wzmożonej uwagi, napięcia, niosąca duże obciążenia fizyczne i psychiczne. W końcu to także niski status społeczny i mały prestiż oraz wynagrodzenie, które jest nieadekwatne do wysiłku wkładanego w wykonywaną pracę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

menedżer HR, trener, coach w branży doradztwa finansowego

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Glonek

Radca prawny / Mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama