Kategorie

Ustalenie procedury uzyskania zgody na podnoszenie kwalifikacji przez pracownika

Marek Rotkiewicz
Marek Rotkiewicz
Czy możemy wprowadzić do regulaminu pracy obowiązek uzyskania pisemnej zgody pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji? Uzyskanie takiej zgody dawałoby pracownikowi prawo do zwolnień od pracy i urlopów szkoleniowych.

W regulaminie pracy można ustalić obowiązującą w firmie procedurę dotyczącą wystąpienia przez pracownika o uzyskanie zgody na podnoszenie kwalifikacji i wyrażenia bądź odmowy udzielenia takiej zgody przez pracodawcę. Takie rozwiązanie nie ogranicza uprawnień pracownika.

UZASADNIENIE

Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych należy rozumieć zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą (art. 1031 § 4 Kodeksu pracy). Istnieją zatem dwie podstawy uznania, że pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe na podstawie przepisów Kodeksu pracy, a więc przysługują mu obowiązkowe świadczenia od pracodawcy w formie urlopu szkoleniowego i zwolnień od pracy na udział w obowiązkowych zajęciach.

Uprawnienia te przysługują pracownikom, którzy:

 • podnoszą kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy (zgodzili się na propozycję pracodawcy w tym zakresie) lub
 • podnoszą kwalifikacje zawodowe z własnej inicjatywy, ale uzyskali zgodę pracodawcy na takie podnoszenie kwalifikacji.
Reklama

Przepisy nie definiują określenia „za zgodą pracodawcy”. Zatem przez art. 300 Kodeksu pracy należy w tej kwestii odwołać się do odpowiednich przepisów prawa cywilnego, które w prawie pracy można stosować posiłkowo w sprawach, które nie są uregulowane przez przepisy prawa pracy. Na tej podstawie należy przyjąć, że wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny (art. 60 Kodeksu cywilnego). Zgodę na podnoszenie kwalifikacji przez pracownika pracodawca uzewnętrznia w formie umowy szkoleniowej, gdyż, co do zasady, jest zobowiązany ją zawrzeć (art. 1034 Kodeksu pracy).

W przypadku gdy nie ma obowiązku zawarcia umowy szkoleniowej (taki obowiązek istnieje tylko wówczas, gdy pracodawca przyznaje pracownikowi dodatkowe świadczenia i chce zobowiązać pracownika do odpracowania kosztów tych świadczeń po zakończeniu nauki), o wyrażeniu lub niewyrażeniu zgody przez pracodawcę na podnoszenie przez pracownika kwalifikacji zawodowych będzie decydować jego zachowanie wobec pracownika. Udzielenie pracownikowi przez pracodawcę świadczenia należnego pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe (np. udzielenie urlopu szkoleniowego) lub przyznanie świadczenia fakultatywnego (np. pokrycie opłat za przejazd) może być ocenione jako faktyczne wyrażenie przez pracodawcę zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika.

WAŻNE!

Forma wyrażenia zgody pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji przez pracowników nie jest określona w przepisach prawa pracy.


Reklama

Brak uregulowania w przepisach prawa pracy sposobu, w jaki powinna być pracownikom udzielona zgoda na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, w praktyce powoduje problemy. Pracodawca nie musi wyrazić zgody na każdą propozycję pracownika dotyczącą podnoszenia kwalifikacji. Z drugiej jednak strony może się tak stać, że pracodawca udzieli pracownikowi zwolnienia z części dnia pracy w związku z zajęciami np. na studiach, na które uczęszcza pracownik. Takie zwolnienie może być uznane za zachowanie wskazujące na wyrażenie zgody na podnoszenie kwalifikacji. A to pociągnie za sobą – poza koniecznością odpłatnego zwalniania pracownika na udział w zajęciach – także obowiązek udzielenia mu płatnego urlopu szkoleniowego.

Dlatego możliwe jest doprecyzowanie kwestii wyrażenia zgody w przepisach wewnątrzzakładowych. Regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracowników (art. 104 § 1 Kodeksu pracy). Może zawierać również postanowienia dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników. Regulamin pracy nie może jednak zawierać zapisów pogarszających sytuację pracowników w stosunku do uprawnień, jakie przysługują im w tym zakresie z przepisów prawa pracy (art. 9 § 2 Kodeksu pracy).

Wprowadzenie obowiązku złożenia przez pracownika pisemnego wniosku o uzyskanie zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych stanie się w ten sposób obowiązującą formą postępowania w Państwa firmie. W tym przypadku nie dochodzi do pogorszenia sytuacji pracownika, gdyż także on uzyskuje jasną informację o wyrażeniu lub odmowie wyrażenia zgody na podnoszenie kwalifikacji.

Zapis w regulaminie pracy ustalający procedurę uzyskania zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Zgoda na podnoszenie kwalifikacji zawodowych

1. Pracownik występuje o zgodę pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych w formie pisemnej.

2. Wniosek pracownika wskazany w pkt 1 powinien zawierać opis kwalifikacji, których uzyskanie umożliwia dana forma szkolenia, zakładany czas trwania nauki, formę, w jakiej będą podnoszone kwalifikacje, termin rozpoczęcia kształcenia.

3. Wniosek wskazany w pkt 1 jest składany do działu kadr.

4. Pracodawca ustosunkowuje się do wniosku w formie pisemnej, w terminie umożliwiającym pracownikowi rozpoczęcie nauki. Pisemna zgoda pracodawcy stanowi podstawę do uznania, że pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe na zasadach wskazanych w art. 1031–1035 Kodeksu pracy.

5. W przypadku wyrażenia przez pracodawcę zgody na podnoszenie przez pracownika kwalifikacji zawodowych zawierana jest umowa szkoleniowa określająca prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych przez pracownika.

Podstawa prawna

 • art. 9 § 2, art. 1031–1035, art. 104 § 1, art. 300 Kodeksu pracy,
 • art. 60 Kodeksu cywilnego.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?