REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Uprawnienia pracownika, Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy niewykorzystany urlop na żądanie przechodzi na następny rok

Urlop na żądanie może ulec przedawnieniu. Zgodnie z Kodeksem pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Czy niewykorzystany urlop na żądanie może być udzielony później niż do 30 września?

Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2017 r.

W 2017 r. wymiar czasu pracy wynosi 2000 godzin. W przyszłym roku występuje święto przypadające w sobotę oraz w niedzielę. Jak ustalać wymiar czasu pracy w poszczególnych okresach rozliczeniowych i dla pracowników niepełnoetatowych?

Czym różni się dyskryminacja od mobbingu?

Rozróżnienie dyskryminacji od mobbingu jest bardzo trudne. Granica pomiędzy nimi jest bowiem niezwykle subtelna. Istnieją jednak cechy pozwalające zakwalifikować określone zachowania jako dyskryminację lub mobbing.

Dodatek za pracę w nocy w 2017 r. - zmiany

Wysokość dodatku za pracę w porze nocnej obliczana jest z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile będzie wynosił dodatek w 2017 roku? Od 1 stycznia 2017 r. dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej nie będzie uwzględniany przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia za pracę.

REKLAMA

Długie weekendy w 2017 r.

W 2017 roku pracodawcy będą musieli oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę. W 2017 roku mamy 6 długich weekendów. Przedstawiamy jak wziąć urlop, by uzyskać jeszcze dłuższy weekend w środku roku.

Zmiany w formie wypłaty wynagrodzenia w 2017 r.

Co do zasady wypłata wynagrodzenia jest dokonywana w formie pieniężnej "do ręki". Jednak ma się to zmienić, bowiem wynagrodzenie będzie wypłacane na konto pracownika. Tym samym wynagrodzenie "do ręki" będzie wypłacane tylko na żądanie pracownika. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2017 r.

Elastyczny czas pracy - co oznacza dla pracowników

Coraz częściej firmy stosują tzw. elastyczny czas pracy, aby umożliwić swoim pracownikom pogodzenie aktywności zawodowej ze sprawami osobistymi lub dokształcaniem. Poszukiwanie tzw. work-life balance powoduje, że pracodawcy decydują się na większą elastyczność w celach zwiększenia atrakcyjności oferowanych przez nich posad. Dlatego w obecnych czasach tak bardzo przydatny jest system ruchomego czasu pracy, dający stronom możliwość elastycznego regulowania godzin pracy i uniezależnienie ich od ściśle określonego rozkładu.

Podróże służbowe - diety w delegacji, czas pracy

Przepisy nie mówią wprost, jaki moment należy uznać za początek podróży służbowej. W jaki sposób należy naliczyć diety z tytułu podróży służbowej w przypadku konieczności wyjazdu poza teren województwa – czy od momentu wyjazdu z miejsca zamieszkania lub siedziby firmy, czy dopiero od chwili przekroczenia granicy województwa? Jak rozliczać czas pracy pracowników odbywających podróże służbowe?

REKLAMA

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski 2017

W dniu 2 stycznia 2016 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadziła nowe warunki korzystania z urlopu ojcowskiego. Jakie są zasady udzielania urlopu ojcowskiego i tacierzyńskiego w 2017 roku? Czym się różni urlop ojcowski od urlopu tacierzyńskiego?

Ewidencja wykonania zlecenia pracownika tymczasowego - zmiany od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. firmy korzystające z umów zlecenia będą musiały prowadzić ewidencję liczby godzin wykonywania zlecenia pracowników tymczasowych. W jaki sposób potwierdzać liczbę przepracowanych godzin pracownika tymczasowego?

Protokół z niedopuszczenia pracownika do pracy - wzór

W sytuacji, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po spożyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy, podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest niedopuszczenie pracownika do pracy. Oto wzór protokołu z niedopuszczenia pracownika do pracy.

Odmowa pełnienia dyżuru pracowniczego

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania w gotowości do świadczenia pracy, gdy zajdzie taka potrzeba poza normalnymi godzinami pracy, tzw. dyżur. Czy pracownik może odmówić pełnienia tego dyżuru?

Dyżur pracowniczy w podstawowym systemie czasu pracy

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy, tzw. dyżur pracowniczy. Wydając polecenie wykonania dyżuru w podstawowym systemie czasu pracy, pracodawca nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku

Rozliczenie dodatkowych świadczeń w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą zatrudniający może dobrowolnie przyznać dodatkowe świadczenia, np. opłacić kurs, szkolenie. Jak rozliczać dodatkowe świadczenia udzielone pracownikowi na podnoszenie kwalifikacji zawodowych?

Przerwy na karmienie piersią - wzór wniosku o łączenie przerw na karmienie

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dodatkowych przerw wliczanych do czasu pracy. Przepisy prawa wyraźnie pozwalają na łączenie przerw w celu karmienia piersią, co w praktyce oznacza korzystanie ze skróconego dnia roboczego o godzinę lub godzinę i 30 minut. Poniżej wzór wniosku o łączenie przerw na karmienie.

Uprawnienia pracownicy w ciąży

Kobiety w ciąży, ze względu na swój stan, powinny być traktowane z wyjątkową troską przez pracodawcę. Jeśli występuje problem z egzekwowaniem tego, to z pomocą przychodzi Kodeks pracy.

Czy urlop na żądanie wlicza się do urlopu wypoczynkowego?

Wnioskując o urlop na żądanie, w pierwszej kolejności należy policzyć czy mamy do niego prawo. Czy dni urlopu na żądanie są dodatkowymi dniami wolnymi, czy wliczają się do urlopu wypoczynkowego?

Wniosek o urlop okolicznościowy - wzór

Pracownik ma prawo do płatnego zwolnienia od pracy związanego z sytuacją rodzinną lub innymi okolicznościami. W tym celu powinien złożyć pracodawcy wniosek. Poniżej wzór wniosku o udzielenie urlopu okolicznościowego.

Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu - wzór

Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu wydaje się na wniosek pracownika i wskazanym przez niego celu, np. przedłożenia określonej instytucji – w banku, sklepie, itp. Przedstawiamy wzór takiego zaświadczenia.

Wymiar urlopu wypoczynkowego - od kiedy 26 dni

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od ogólnego stażu pracy i wykształcenia. Zgodnie z Kodeksem pracy wymiar urlopu wynosi 20 albo 26 dni. Kiedy pracownik nabędzie prawo do 26 dni urlopu?

Urlopy dla rodziców 2016/2017 - jak i kiedy z nich skorzystać?

Przepisy Kodeksu pracy regulują szereg uprawnień związanych z rodzicielstwem, m.in. urlopy dla rodziców. Urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy - na czym polegają i jak z nich skorzystać?

Umowa o pracę od 1 września 2016 r. - pytania i odpowiedzi

Od 1 września 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy zakładająca zawarcie umowy o pracę na piśmie przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Za brak umowy pracodawca będzie ukarany karą grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Brak ewidencji czasu pracy a wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

Obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie ewidencji czasu pracy w celu prawidłowego ustalenia wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Brak właściwie prowadzonej ewidencji czasu pracy nie chroni pracodawcy przed zapłatą za godziny nadliczbowe.

W jaki sposób odwołać pracownika z urlopu?

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wyłącznie wtedy, gdy obecność pracownika jest niezbędna oraz wystąpiły okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczynania urlopu. W jaki sposób odwołać pracownika z urlopu - telefonicznie, e-mailem czy może smsem?

Jak prawidłowo ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego?

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy pracownika. Jak prawidłowo ustalić jego wymiar oraz na jakich zasadach jest udzielany?

Podróż służbowa a zadaniowy czas pracy

W kodeksie pracy brak jest wyraźnej regulacji, jak należy traktować podróż służbową w zadaniowym i ruchomym czasie pracy. Kwestię tę należy więc regulować w przepisach wewnątrzzakładowych.

Kiedy można zmienić termin zaplanowanego urlopu wypoczynkowego?

Przesunięcie urlopu wypoczynkowego może zostać spowodowane potrzebami pracodawcy. Przesunięcia może także żądać sam pracownik. Z jakich powodów można przesunąć termin urlopu i kto ponosi koszty przesunięcia?

Praca na urlopie rodzicielskim 2016

Od 2 stycznia 2016 r. istnieje możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy na maksymalnie pół etatu. Pracownik, który chce połączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy powinien złożyć pisemny wniosek w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy.

Urlop ojcowski 2017

W 2017 roku nie zmieniają się zasady, na jakich przyznaje się urlop ojcowski. Z urlopu ojcowskiego może skorzystać ojciec w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Ile wynosi wynagrodzenie na urlopie ojcowskim?

Błędny sposób liczenia tygodniowego odpoczynku w programach kadrowo-płacowych

Każdy zatrudniony ma prawo do 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego. Sposób liczenia odpoczynku tygodniowego w programach kadrowo-płacowych wprowadza w błąd i jest sprzeczny z przepisami unijnymi.

Błędy pracodawców związane z czasem pracy

Planowanie miesiąca, układanie grafików czy rozkład czasu pracy to wszystko rutynowe czynności, wykonywane w każdej firmie. Nie jest to wcale takie proste i z tego powodu, szczególnie w dużych firmach, zajmuje się tym specjalny dział kadr i płac. Część pracodawców jednak samodzielnie prowadzi ewidencję czasu pracy i układa harmonogramy. Czy wiesz, jakie pułapki i błędy mogą narazić Cię na nieprzyjemności?

W jakich branżach pracuje się najlżej?

Osoby zatrudnione w sektorze prywatnym pracują dłużej niż osoby pracujące w sektorze publicznym - wynika z raportu GUS. Różnica między tymi sektorami wynosi 2 godziny. Jak pracują Polacy?

Czy wniosek o urlop na żądanie można złożyć e-mailem?

Pracownik ma obowiązek zgłosić wniosek o udzielenie urlopu na żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Czy pracownik może złożyć wniosek o urlop na żądanie e-mailem?

Odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania

Zgodnie z Kodeksem pracy osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Ile wynosi w 2016 roku?

14-dniowy urlop wypoczynkowy a zatrudnienie w trakcie roku

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, co najmniej jedna część wypoczynku podczas urlopu powinna trwać 14 dni. Czy pracownikowi, który podjął pracę w ciągu roku kalendarzowego, przysługuje 14-dniowy urlop wypoczynkowy?

Do kiedy wykorzystać urlop na żądanie?

Pracownikowi, który ma zaległe dni wypoczynku z poprzedniego roku, należy ich udzielić do końca września. Czy niewykorzystany urlop na żądanie również należy wykorzystać do 30 września?

Urlop wypoczynkowy pracownika niepełnosprawnego

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do płatnego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w zależności od stażu pracy, tj. w wymiarze 30 lub 36 dni.

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Kodeks pracy gwarantuje rodzicom przebywającym na urlopie wychowawczym niemalże bezproblemowy powrót do pracy na wcześniej zajmowane stanowisko lub takie, które jest do niego zbliżone. Dla wielu osób jednak podjęcie kariery zawodowej po tak długim czasie nie jest proste i wiąże się z wieloma obawami. Jak można przezwyciężyć ten strach i czy pracodawca może nam w tym jakoś pomóc?

Czy wniosek o urlop można złożyć e-mailem?

Kodeks pracy nie reguluje szczegółowo kwestii dotyczących formy złożenia wniosku o urlop, w szczególności zapisów, że wniosek musi być składany w wersji papierowej. Czy prawidłowe będzie złożenie wniosku o urlop drogą e-mailową? Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi, który rozpoczął swoją pierwszą pracę?

Rekompensowanie pracy w wolną sobotę

Pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w art. 151 § 1 kodeksu pracy wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy, udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Zasady organizacji czasu pracy poprzez wprowadzenie tzw. instytucji ruchomego czasu pracy

Ustawodawca wprowadził do Kodeksu pracy dwie regulacje, których naczelnym celem jest uelastycznienie organizacji czasu pracy. Jak wprowadzić ruchomy czas pracy w zakładzie pracy?

Prawa ojca w Kodeksie pracy

Pracujący ojciec może skorzystać z wielu uprawnień związanych z narodzinami dziecka. Kodeks pracy przewiduje dla ojców, m.in. urlop ojcowski, tzw. tacierzyński, rodzicielski czy wychowawczy. Jakie inne przywileje przysługują ojcom?

Przeniesienie urlopu wypoczynkowego do nowej pracy - wzór porozumienia

Pracodawca i pracownik mogą zgodnie postanowić o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego podczas kolejnego zatrudnienia. Porozumienie o wykorzystaniu urlopu podczas kolejnej umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie. Przedstawiamy wzór takiego porozumienia oraz zasady przeniesienia urlopu do nowego pracodawcy.

Co o mobbingu powinien wiedzieć pracownik?

Pracownik mobbingowany może domagać się od pracodawcy dwóch rodzajów niezależnych od siebie świadczeń pieniężnych, tj.: zadośćuczynienia za krzywdę, albo odszkodowania - wyłącznie w jednym przypadku - jeżeli wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę i jako przyczynę rozwiązania umowy o pracę wskazał w oświadczeniu o rozwiązaniu lub wypowiedzeniu umowy o pracę stosowanie wobec niego mobbingu.

Dofinansowanie okularów dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi okulary korygujące wzrok, które są konieczne przy wykonywaniu pracy zgodnie z zaleceniem lekarza. Czy pracodawca ma obowiązek refundacji okularów w przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy?

Dłuższy urlop wypoczynkowy - 32 zamiast 26 dni

Związki zawodowe postulują o wydłużenie płatnego urlopu wypoczynkowego z 26 dni do 32 dni. OPZZ uzasadnia swą propozycję m.in. tym, że polscy pracownicy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Europie. Zdaniem związku wydłużenie urlopu byłoby korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Brak wypłaty wynagrodzenia w terminie a rozwiązanie umowy

Wypłata wynagrodzenia w terminie jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Niespełnienie tego obowiązku skutkuje po stronie pracownika możliwością rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym, po spełnieniu odpowiednich warunków.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2016 r.

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi, który zakończył współpracę z daną firmą i w trakcie trwania umowy nie miał możliwości wykorzystania urlopu wypoczynkowego w naturze. W 2016 r. współczynnik ekwiwalentu dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 20,67 lub 21. Sprawdź, w jaki sposób oblicza się ekwiwalent za niewykorzystany czas wolny.

Jak rekompensować pracę w święto

Pracownik wykonujący pracę w święto musi otrzymać odpowiednią rekompensatę. Jak zrekompensować pracownikowi pracę w święto, np. w dniu 26 maja, tj. w święto Bożego Ciała?

Wprowadzenie elastycznego rozkładu czasu pracy

Wprowadzenie ruchomego rozkładu czasu pracy nie jest możliwe bez zgody związków zawodowych lub niezorganizowanych w organizacjach pracowniczych reprezentantów pracowników. Nie ma jednak obowiązku powiadamiania inspekcji pracy o jego wprowadzeniu.

REKLAMA