REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędy pracodawców związane z czasem pracy

Kadromierz
Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm
Błędy pracodawców związane z czasem pracy
Błędy pracodawców związane z czasem pracy
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Planowanie miesiąca, układanie grafików czy rozkład czasu pracy to wszystko rutynowe czynności, wykonywane w każdej firmie. Nie jest to wcale takie proste i z tego powodu, szczególnie w dużych firmach, zajmuje się tym specjalny dział kadr i płac. Część pracodawców jednak samodzielnie prowadzi ewidencję czasu pracy i układa harmonogramy. Czy wiesz, jakie pułapki i błędy mogą narazić Cię na nieprzyjemności?

Gdy początek miesiąca wypada w niedzielę

Zdarza się, że początek miesiąca zaczyna się w niedzielę. Z punktu ustalania czasu pracy jest to problem, gdyż nie można zaplanować pracy w sobotę, w rozpoczynającym się okresie rozliczeniowym, którego pierwszym dniem jest niedziela. Naruszyłoby to przepisy o odpoczynku tygodniowym, gdyż nie zostanie on zapewniony w niedzielę, pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, w przypadku gdy osoba zatrudniona na etacie pracuje od poniedziałku do soboty. 

Autopromocja

Problem pojawia się również, gdy w sobotę wypadają święta. Wtedy należy obniżyć wymiar czasu pracy, ale nie musi oznaczać każdorazowo udzielania innego dnia wolnego, chodzi bowiem o zaplanowanie mniejszej liczby godzin, a nie oddawanie dni wolnych. Często błędy pojawiają się w przypadku osób zatrudnionych jedynie na część etatu – ich wymiar pracy należy ustalić proporcjonalnie do pełnego wymiaru.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Najczęstsze przewinienia pracodawców związane z czasem pracy

Według Państwowej Inspekcji Pracy nierzetelna ewidencja czasu pracy i wadliwy harmonogram czasu pracy oraz rozliczenia to najpowszechniejsze błędy pracodawców. Za brak dokumentacji, niewypłacanie lub bezpodstawne zaniżenie wysokości wynagrodzenia oraz nieprzestrzeganie przepisów prawa pracy i zasad bhp grozi przedsiębiorstwu kara od 2000 zł do 30 000 zł, zgodnie z art. 281 k.p.

Z danych przedstawionych przez PIP w 2013 roku wynika, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tych błędów się wystrzegaj:

- Brak harmonogramu czasu pracy,

- brak szczegółowej informacji o pracy w niedzielę i święta,

- nieprawidłowe ustalenie ilości dni pracy w tygodniu,

- rak harmonogramu na cały okres rozliczeniowy,

- błędne ustalenie liczby godzin pracy w poszczególnych miesiącach,

- rak zachowania co najmniej 35-godzinnego, nieprzerwanego odpoczynku,

- nieprawidłowe modyfikacje harmonogramu.

Prosty sposób na to, by uniknąć wpadek w ustalaniu harmonogramu i czasu pracy

Jeśli nie masz osobnego działu kadr i płac, zajmującego się tworzeniem grafików pracy i panowaniem nad wszystkimi przepisami, warto wykorzystać do tego celu profesjonalne programy do zarządzania personelem i kontroli czasu pracy. Tego rodzaju oprogramowanie jest często aktualizowane, dzięki czemu masz pewność, że zawsze pozostaniesz na bieżąco ze wszystkimi przepisami p.p i nie grozi Ci żadna wpadka, mogąca skończyć się niezwykle nieprzyjemnie – kontrolą Państwowej Inspekcji Pracy i karą grzywny. Na rynku istnieje sporo takich aplikacji – część z nich jest darmowa, a część oferuje darmowy okres próbny. Zachęcamy więc to testowania i wdrażania do firmy nowych rozwiązań, ułatwiających zarządzanie kadrami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Źródło: Kadromierz

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA