| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Uprawnienia pracownicy w ciąży

Uprawnienia pracownicy w ciąży

Kobiety w ciąży, ze względu na swój stan, powinny być traktowane z wyjątkową troską przez pracodawcę. Jeśli występuje problem z egzekwowaniem tego, to z pomocą przychodzi Kodeks pracy.

Czas pracy kobiet w ciąży

Jedno z ograniczeń dotyczy ustaleń odnośnie maksymalnej dobowej liczby godzin pracy. Tym samym kobieta w stanie błogosławionym nie może pracować dłużej niż osiem godzin dziennie, niezależnie od jej chęci, nawet jeśli wszyscy inni pracownicy pracują w większym wymiarze czasowym. Co istotne, nie może wiązać się to z obniżką wynagrodzenia. Analogicznie w przypadku godzin nadliczbowych – nie ma możliwości, aby z nich skorzystać, ponieważ kwestia jej zdrowia jest najistotniejsza z punktu widzenia prawa.

Zakaz pracy w nocy

Kobieta ciężarna nie może także pracować w nocy i obowiązkiem pracodawcy jest tak zmienić rozkład czasu pracy, by umożliwić jej pracę dzienną lub przenieść do wykonywania innych czynności, które nie wiążą się z pracą w porze nocnej. Nawet jeśli sama wyrażałaby gotowość pracy wieczorem, to pełnienie wtedy obowiązków jest zabronione. Samo przeniesienie do innej pracy nie może wiązać się z obniżką wynagrodzenia. Wtedy przysługuje jej dodatek wyrównawczy. Po ustaniu przyczyn związanych z przeniesieniem pracownicy, pracodawca zobowiązany jest przywrócić ją do pracy w wymiarze czasu pracy określonym w umowie.

Polecamy produkt: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców

Praca przy komputerze

Kolejnym obowiązkiem stojącym po stronie pracodawcy jest respektowanie wszelkich zwolnień lekarskich związanych z ciążą kobiety. Równie restrykcyjne jest prawo dotyczące czasu spędzanego w pracy przed monitorem ekranowym. Nakaz ten określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz. U. Nr 114 poz. 545 z późn. zm.)., według którego pracodawca jest zobowiązany po upływie 4 godzin ciągłej pracy przy komputerze, przenieść kobietę będącą w ciąży na inne stanowisko pracy. W przypadku, gdy jest to niemożliwe, pracodawca ma obowiązek zwolnić ją na określony czas z obowiązku pracy.

Jeśli zaś pracodawca zmusza kobietę do pracy przed monitorem dłużej iż cztery godziny dziennie, to naraża się na otrzymanie kary grzywny w wysokości od 1 000 zł do 30 000 zł.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »