Wymiar urlopu wypoczynkowego - od kiedy 26 dni
REKLAMA
REKLAMA
Pytanie
Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczęłam pracę zawodową od czerwca 2011. Po ponad 2 latach nieprzerwanej pracy na umowę o pracę postanowiłam w październiku 2013 roku rozpocząć zaoczne studia wyższe i po 3 latach w lipcu 2016 roku uzyskałam tytuł licencjata. Podczas studiowania nadal pracowałam na umowę o pracę. Jaki przysługuje mi wymiar urlopu wypoczynkowego w lipcu 2016 roku po ukończeniu szkoły wyższej?
REKLAMA
Odpowiedź
Zgodnie z Kodeksem pracy wymiar urlopu wynosi 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Do okres zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i jego wymiar wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.
Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.
Kodeks pracy wprowadził w art. 155 zasadę zaliczania do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, okresów ukończonej nauki w ponadgimnazjalnych szkołach wskazanych w tym przepisie. Zasada ta zostaje urzeczywistniona w momencie ukończenia szkoły. Tym samym pracownik jest zobowiązany do przedstawienia pracodawcy na poparcie powyższego dokumentu potwierdzającego ukończenie nauki (świadectwo szkolne czy dyplom ukończenia szkoły wyższej).
Może się zdarzyć, iż jednocześnie pobierając naukę wykonuje się pracę zawodową. W takim przypadku, tj. gdy pobieranie nauki było łączone z zatrudnieniem, przepis art. 155 § 2 Kodeksu pracy ustanawia zasadę, że przy określaniu okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się jedynie okres nauki albo jedynie okres pracy, w zależności od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.
Powyższa zasada będzie miała zastosowanie w zapytaniu od czytelniczki. Jednakże przy określaniu stażu pracy w związku z ukończeniem szkoły wyższej należy dokonać dwóch wyliczeń.
W pierwszym do okresu wynikającego z tytułu ukończenia szkoły średniej (4 lata) należy dodać okresy zatrudnienia po jej ukończeniu (5 i 1 miesiąc lat). Sumując je, uzyskujemy 9 i 1 miesiąc lat stażu pracy, od którego zależy prawo do urlopu. W drugim natomiast do okresów pracy przed podjęciem nauki w szkole wyższej należy dodać okres określony w art. 155 § 1 dla tego rodzaju szkoły, czyli 2 lata i 4 miesiące za okres pracy przed szkołą wyższą i 8 lat za ukończenie szkoły wyższej, co łącznie daje nam ponad 10 letni staż pracy (wskazać należy, iż zgodnie z art. 155 § 1 K.p. zdanie ostatnie okresy nauki w różnego rodzaju szkołach także nie podlegają sumowaniu).
Po porównaniu tych wyliczeń można określić, w którym przypadku staż pracy jest dłuższy, a tym samym korzystniejszy dla pracownika w rozumieniu art. 155 § 2. Tym samym dla czytelniczki korzystniejsze jest drugie wyliczenie, dzięki któremu w lipcu 2016 roku legitymując się 10 letnim stażem pracy i w konsekwencji uzyska prawo do urlopu w wymiarze 26 dni.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat