REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wniosek o urlop można złożyć e-mailem?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Czy wniosek o urlop można złożyć e-mailem?/ Fot. Fotolia
Czy wniosek o urlop można złożyć e-mailem?/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks pracy nie reguluje szczegółowo kwestii dotyczących formy złożenia wniosku o urlop, w szczególności zapisów, że wniosek musi być składany w wersji papierowej. Czy prawidłowe będzie złożenie wniosku o urlop drogą e-mailową? Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi, który rozpoczął swoją pierwszą pracę?

Firma, w której pracuję, dział kadrowy ma w innym mieście. W efekcie muszę wysyłać listę obecności i wnioski urlopowe w formie papierowej. Czy przepisy pozwalają na wnioskowanie urlopu i uzyskiwanie w tej sprawie decyzji przełożonych również w formie elektronicznej? Czy w razie kontroli może to stanowić problem?

REKLAMA

Autopromocja

Kodeks pracy nie reguluje tej kwestii szczegółowo, nie określa też dokładnie formy, w jakiej wnioski urlopowe muszą być składane. Zatem nie ma obowiązku, by wnioskowanie odbywało się w formie pisemnej, i formalnie nie ma przeszkód, by były one składane mejlowo. Należy jednak pamiętać, że ta regulacja jest zależna od decyzji pracodawcy. W formie papierowej musi być prowadzona tylko ewidencja czasu pracy – a tam odnotowuje się korzystanie przez pracownika z urlopu.

Zobacz: Urlop wypoczynkowy 2016 - poradnik

Czy pracodawca może zmusić do tworzenia i przestrzegania planów urlopowych? Czy nierespektowanie tego planu może być podstawą do nakładania kar przez pracodawcę?

Decyzja, czy taki plan będzie funkcjonował w zakładzie pracy, zależy od pracodawcy. Jeżeli działają u niego związki zawodowe, to na nietworzenie takiego planu muszą one wyrazić zgodę. Plan urlopów nie jest obowiązkowy. Jeśli występuje, to pracownicy deklarują dni, w których chcieliby wziąć urlop, co ułatwia organizację pracy w zakładach pracy. Jeśli pracownik nie może wziąć urlopu we wcześniej zadeklarowanym czasie, może wnioskować o przesunięcie urlopu na inny termin. Nietrzymanie się planu urlopu nie stanowi podstawy do nakładania kar na pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mam zaległy urlop z zeszłego roku. Pracodawca wymaga ode mnie, bym go rozplanowała. Problem w tym, że w praktyce, wykorzystując urlop z ubiegłego roku, nie mogę skorzystać z całego okresu urlopu przysługującego mi w tym roku. Czy jestem zobowiązana do stworzenia planu całości urlopu, jaki mi pozostał?

Plan urlopu sporządza się tylko na dany rok – najczęściej przed jego rozpoczęciem. Może być również utworzony np. na pół roku lub kwartał. Na pewno nie powinien obejmować roku, do którego pracownik nie nabył jeszcze prawa do urlopu, czyli choćby dwa lata wprzód. W planie urlopów pracownik powinien zaplanować cały przysługujący mu urlop, a więc zarówno zaległy, jak i bieżący (z wyjątkiem urlopu na żądanie). Urlop zaległy z ubiegłego roku należy wykorzystać najpóźniej do końca września następnego roku.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe - udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia (książka)

Od 2015 r. przebywam na urlopie wychowawczym, który kończy się 11 lipca. Ile dni urlopu będzie mi przysługiwać po powrocie do pracy (mój wymiar urlopu wynosi 26 dni)?

Pracownikowi powracającemu do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej miesiąc okresie urlopu wychowawczego przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego. Przy obliczaniu urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 rocznego wymiaru urlopu. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Za okres pracy od lipca do grudnia przysługuje zatem urlop w wymiarze 6/12 z 26 dni, tj. 13 dni.

Czy jeżeli pracownik zachoruje w trakcie urlopu, to czy pracodawca ma obowiązek udzielić mu niewykorzystanego urlopu w późniejszym terminie?

Choroba pracownika automatycznie skutkuje przerwaniem urlopu. Jeżeli więc po rozpoczęciu urlopu pracownik zachoruje i przedstawi pracodawcy zwolnienie lekarskie, to dni urlopu objęte zwolnieniem zostaną anulowane. W takim przypadku części urlopu, z której pracownik nie mógł skorzystać z powodu choroby, pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym, uzgodnionym z pracownikiem.

Czy jeżeli dowódca odwołuje żołnierza z jednego dnia urlopu, to czy żołnierzowi powinien przysługiwać od nowa cały urlop?

Zasady udzielania urlopów żołnierzom reguluje rozporządzenie ministra obrony narodowej z 30 marca 2010 r. w sprawie urlopów żołnierzy w czynnej służbie wojskowej (Dz.U. nr 64, poz. 397). Odwołanie żołnierza z urlopu powinno być uzasadnione i mieć wyjątkowy charakter. Żołnierz odwołany z urlopu obowiązany jest niezwłocznie stawić się w miejscu pełnienia służby. W takiej sytuacji żołnierzowi przysługuje ponownie ten urlop w pełnym wymiarze, o ile zainteresowany przebywał na nim nie dłużej niż trzy dni kalendarzowe. W pozostałych przypadkach przysługuje urlop w wymiarze niewykorzystanym.

Od początku czerwca podjąłem pierwsze w życiu zatrudnienie na umowę o pracę zawartą do końca bieżącego roku. Ile dni urlopu przysługuje mi w tym roku?

Osoba podejmująca swoją pierwszą pracę nabywa prawo do urlopu w pierwszym roku pracy z upływem każdego przepracowanego miesiąca w wymiarze 1/12 urlopu przysługującego mu w skali roku. Jeżeli zatem pracownik podjął pracę 1 czerwca, to prawo do pierwszego urlopu nabędzie 30 czerwca. Następnie 31 lipca, 31 sierpnia itd. Przy założeniu, że staż pracy tej osoby nie przekracza 10 lat (a tak też jest u większości osób podejmujących pierwszą pracę na umowę o pracę), to z każdym miesiącem uzyskuje się dodatkowo 1/12 z przysługujących 20 dni, czyli 1,66 dnia miesięcznie. ©?

Katarzyna Pietruszyńska radca prawny Głównego Inspektoratu Pracy

Not. Jakub Styczyński

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA