Czy wniosek o urlop na żądanie można złożyć e-mailem?
REKLAMA
REKLAMA
Czy pracownik może złożyć pracodawcy wniosek o urlop na żądanie w drodze elektronicznej, tj. przesłać go e-mailem lub skorzystać z aplikacji udostępnionej w firmowym intranecie?
REKLAMA
Obowiązujące przepisy prawa pracy zawierają uprawnienie pracownika do żądania od pracodawcy udzielania mu różnych rodzajów urlopów np. wypoczynkowego, macierzyńskiego czy wychowawczego. Jednym z najczęściej wykorzystywanych w praktyce zwolnień jest tzw. „urlop na żądanie”, który został uregulowany w treści art. 1672 Kodeksu pracy.
Przypomnijmy, iż zgodnie z tym przepisem pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Natomiast pracownik zobowiązany jest zgłosić wniosek o udzielenie urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.
Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)
Jak podkreśla się w orzecznictwie Sądu Najwyższego powyższe uprawnienie pracownika do żądania udzielenia mu urlopu nie ma charakteru bezwzględnego, a pracodawca może odmówić żądaniu pracownika ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że jego zasługujący na ochronę wyjątkowy interes wymaga obecności pracownika w pracy. Ponadto należy pamiętać, iż rozpoczęcie „urlopu na żądanie” przed udzieleniem go przez pracodawcę może być uznane w pewnych przypadkach za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, będącą ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 K.p., czyli implikować możliwość tzw. dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem.
Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują jednakże szczególnej formy dla składanego przez pracownika wniosku o udzielenie „urlopu na żądanie”. Dlatego też co do zasady zgodna z prawem będzie wyrażona w każdej formie wola pracownika skorzystania z przysługującego mu uprawnienia. Nie ma wiec prawnych przeciwskazań, aby pracownik złożył pracodawcy przedmiotowy wniosek o udzielenie „urlopu na żądanie” tak na piśmie, jak też w formie elektronicznej, np. przesyłając informację drogą poczty e-mail lub korzystając z odpowiedniej aplikacji w firmowym intranecie.
Z punktu widzenia pracodawcy wskazane jest aby ewentualne ograniczenia dotyczące formy składania przez pracowników wniosków urlopowych, w tym wniosków o udzielenie urlopu na żądanie były uregulowane w źródłach zakładowego prawa pracy, w tym przede wszystkim w regulaminie pracy. Ponadto w praktyce elektroniczny system zarządzania wnioskami urlopowymi pozwala pracodawcy (a szczególnie bezpośrednim przełożonym pracownika, którzy to zwykle posiadają uprawnienia do akceptowania takich urlopów) na efektywną kontrolę tak składania samych wniosków, jak też udzielania zgody na „urlop na żądanie”.
Podstawa prawna: art. 52, 1672 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r., nr 21, poz. 94, z późń. zm.).
Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat