Kategorie

Jak rekompensować pracę w święto

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Jak rekompensować pracę w święto/Fot. Fotolia
Pracownik wykonujący pracę w święto musi otrzymać odpowiednią rekompensatę. Jak zrekompensować pracownikowi pracę w święto, np. w dniu 26 maja, tj. w święto Bożego Ciała?

Problem

Niektórzy pracownicy naszej firmy pracowali 3 maja, tj. w Święto Konstytucji, a inni będą pracować 26 maja, tj. w święto Bożego Ciała. Jak zrekompensować im pracę w te dni? Czy rekompensata finansowa jest zawsze obowiązkowa? – pyta Czytelnik z Bełchatowa.

Odpowiedź

Za pracę w święto pracownikowi przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia 100% dodatek za każdą godzinę pracy w tym dniu. Jeżeli udzielą Państwo pracownikowi innego dnia wolnego od pracy za pracę w święto, to obowiązkowa będzie wyłącznie wypłata normalnego wynagrodzenia za przepracowane godziny w dniu świątecznym. W każdym przypadku wykonywania pracy w dniu świątecznym pracownik ma prawo do normalnego wynagrodzenia za przepracowane godziny.

Polecamy produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

Reklama

Pracownik wykonujący pracę w święto musi otrzymać odpowiednią rekompensatę. W takiej sytuacji należy udzielić mu w ciągu okresu rozliczeniowego innego dnia wolnego. Jeżeli w tym terminie wykorzystanie dnia wolnego jest niemożliwe, należy wypłacić zatrudnionemu normalne wynagrodzenie i dodatek za każdą godzinę pracy w święto w wysokości 100% wynagrodzenia.

Brak dnia wolnego za pracę w święto może spowodować przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, a z tego tytułu również przysługuje 100% dodatek pieniężny.

Za pracę w święto pracodawca powinien w okresie rozliczeniowym udzielić pracownikom dnia wolnego od pracy.

Dni wolne od pracy 2016

W zakresie liczby dodatków przysługujących pracownikowi za pracę w święto istnieją dwa odmienne stanowiska – Sądu Najwyższego oraz PIP.

Reklama

Zdaniem Sądu Najwyższego, pracownikowi za każdą godzinę pracy w tym dniu przysługuje jeden 100% dodatek (uchwała z 15 lutego 2006 r., II PZP 11/05, OSNP 2006/11-12/170). Sąd uznał, że nie ma uzasadnienia, aby tę samą pracę podwójnie rekompensować.

Natomiast PIP uważa, że w tej sytuacji pracownikowi należy wypłacić 2 dodatki. Według stanowiska z 9 lutego 2005 r. „w razie niezrekompensowania pracownikowi pracy w święto dniem wolnym, przysługuje mu 100% dodatek do wynagrodzenia. Jeżeli jednak w wyniku braku takiej rekompensaty zostanie przekroczona przeciętna tygodniowa norma czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, pracownikowi przysługuje kolejny dodatek za pracę przekraczającą tę normę w wysokości 100% stawki godzinowej wynikającej z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną (art. 1511 § 3 Kodeksu pracy.) (...) Przepisy powyższe ustanowiły bowiem dwa niezależne od siebie tytuły do otrzymania dodatku do wynagrodzenia.

Oznacza to, że w takim przypadku pracownikowi powinno być wypłacone, poza normalnym wynagrodzeniem, łącznie odpowiednio: 200% lub 150% wynagrodzenia wynikającego z jego osobistego zaszeregowania z tytułu ww. dwóch autonomicznych dodatków”.

Przyjmując stanowisko PIP, należy uznać, że za pracę w niedzielę lub święto przysługują dwa 100% dodatki – jeden z tytułu przekroczenia przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, a drugi – z tytułu pracy w dzień świąteczny.

Decyzja o wypłacie jednego lub dwóch dodatków należy do pracodawcy. Powinien on wziąć pod uwagę, że w razie kontroli PIP może zobowiązać go do wypłaty dwóch dodatków. Z kolei w razie sporu sądowego istnieje spore prawdopodobieństwo, że sąd rozpatrujący sprawę uwzględni stanowisko Sądu Najwyższego.

Mikołaj G. przepracował 6 godzin w Święto Konstytucji 3 Maja. U pracodawcy obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Z powodów osobistych do końca maja pracownik nie może odebrać dnia wolnego. Jego miesięczne wynagrodzenie wynosi 2000 zł oraz 500 zł premii regulaminowej. Do ustalenia jego wynagrodzenia niezbędne jest:

Krok 1. Ustalenie wysokości normalnego wynagrodzenia

Normalne wynagrodzenie to takie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie. Chodzi tu więc o wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania oraz o inne składniki o charakterze stałym, do których pracownik ma prawo na podstawie przepisów płacowych obowiązujących w danej firmie (wyrok Sądu Najwyższego z 3 czerwca 1986 r., I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140). Normalne wynagrodzenie powinno być maksymalnie zbliżone do wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymuje za pracę w normalnym czasie pracy. Zatem:

2000 zł + 500 zł = 2500 zł,

2500 zł : 160 godzin (wymiar czasu pracy w maju) = 15,63 zł,

15,63 zł × 6 godzin = 93,78 zł.

Zobacz serwis: Wynagrodzenia

Krok 2. Ustalenie wysokości dodatku za pracę w święto

Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli przy określaniu warunków wynagradzania taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony, to 60% wynagrodzenia. Stawka osobistego zaszeregowania to tylko i wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze określone w stałej stawce miesięcznej bądź ustalone godzinowo, bez żadnych dodatków, nawet stałych (uchwała Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2007 r., II PZP 4/07, OSNP 2007/21–22/307). Zatem:

2000 zł : 160 godzin = 12,50 zł,

12,50 zł × 6 godzin = 75,00 zł.

Za pracę w święto Mikołaj G. powinien otrzymać normalne wynagrodzenie, czyli 93,78 zł, oraz dodatek w wysokości 75,00 zł.

Święta są dniami wolnymi od pracy. Jednak w niektórych przypadkach praca w takie dni jest dozwolona. Kodeks pracy dopuszcza pracę w święta, ale tylko w szczególnych przypadkach, np. w transporcie i komunikacji, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii (art. 15110 k.p.).

Praca w święta nie może się odbywać np. w placówkach handlowych. Te obiekty powinny być wówczas zamknięte lub pracę mogą świadczyć osoby niebędące pracownikami (właściciele, osoby współpracujące bądź pod pewnymi warunkami – zleceniobiorcy).

Podstawa prawna:

- art. 1519–15111 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1268).

Dołącz do nas na Facebooku!

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.