REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rekompensować pracę w święto

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Jak rekompensować pracę w święto/Fot. Fotolia
Jak rekompensować pracę w święto/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik wykonujący pracę w święto musi otrzymać odpowiednią rekompensatę. Jak zrekompensować pracownikowi pracę w święto, np. w dniu 26 maja, tj. w święto Bożego Ciała?

Problem

Niektórzy pracownicy naszej firmy pracowali 3 maja, tj. w Święto Konstytucji, a inni będą pracować 26 maja, tj. w święto Bożego Ciała. Jak zrekompensować im pracę w te dni? Czy rekompensata finansowa jest zawsze obowiązkowa? – pyta Czytelnik z Bełchatowa.

Autopromocja

Odpowiedź

Za pracę w święto pracownikowi przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia 100% dodatek za każdą godzinę pracy w tym dniu. Jeżeli udzielą Państwo pracownikowi innego dnia wolnego od pracy za pracę w święto, to obowiązkowa będzie wyłącznie wypłata normalnego wynagrodzenia za przepracowane godziny w dniu świątecznym. W każdym przypadku wykonywania pracy w dniu świątecznym pracownik ma prawo do normalnego wynagrodzenia za przepracowane godziny.

Polecamy produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

Pracownik wykonujący pracę w święto musi otrzymać odpowiednią rekompensatę. W takiej sytuacji należy udzielić mu w ciągu okresu rozliczeniowego innego dnia wolnego. Jeżeli w tym terminie wykorzystanie dnia wolnego jest niemożliwe, należy wypłacić zatrudnionemu normalne wynagrodzenie i dodatek za każdą godzinę pracy w święto w wysokości 100% wynagrodzenia.

Brak dnia wolnego za pracę w święto może spowodować przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, a z tego tytułu również przysługuje 100% dodatek pieniężny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za pracę w święto pracodawca powinien w okresie rozliczeniowym udzielić pracownikom dnia wolnego od pracy.

Dni wolne od pracy 2016

W zakresie liczby dodatków przysługujących pracownikowi za pracę w święto istnieją dwa odmienne stanowiska – Sądu Najwyższego oraz PIP.

Zdaniem Sądu Najwyższego, pracownikowi za każdą godzinę pracy w tym dniu przysługuje jeden 100% dodatek (uchwała z 15 lutego 2006 r., II PZP 11/05, OSNP 2006/11-12/170). Sąd uznał, że nie ma uzasadnienia, aby tę samą pracę podwójnie rekompensować.

Natomiast PIP uważa, że w tej sytuacji pracownikowi należy wypłacić 2 dodatki. Według stanowiska z 9 lutego 2005 r. „w razie niezrekompensowania pracownikowi pracy w święto dniem wolnym, przysługuje mu 100% dodatek do wynagrodzenia. Jeżeli jednak w wyniku braku takiej rekompensaty zostanie przekroczona przeciętna tygodniowa norma czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, pracownikowi przysługuje kolejny dodatek za pracę przekraczającą tę normę w wysokości 100% stawki godzinowej wynikającej z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną (art. 1511 § 3 Kodeksu pracy.) (...) Przepisy powyższe ustanowiły bowiem dwa niezależne od siebie tytuły do otrzymania dodatku do wynagrodzenia.

Oznacza to, że w takim przypadku pracownikowi powinno być wypłacone, poza normalnym wynagrodzeniem, łącznie odpowiednio: 200% lub 150% wynagrodzenia wynikającego z jego osobistego zaszeregowania z tytułu ww. dwóch autonomicznych dodatków”.

Przyjmując stanowisko PIP, należy uznać, że za pracę w niedzielę lub święto przysługują dwa 100% dodatki – jeden z tytułu przekroczenia przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, a drugi – z tytułu pracy w dzień świąteczny.

Decyzja o wypłacie jednego lub dwóch dodatków należy do pracodawcy. Powinien on wziąć pod uwagę, że w razie kontroli PIP może zobowiązać go do wypłaty dwóch dodatków. Z kolei w razie sporu sądowego istnieje spore prawdopodobieństwo, że sąd rozpatrujący sprawę uwzględni stanowisko Sądu Najwyższego.

Mikołaj G. przepracował 6 godzin w Święto Konstytucji 3 Maja. U pracodawcy obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Z powodów osobistych do końca maja pracownik nie może odebrać dnia wolnego. Jego miesięczne wynagrodzenie wynosi 2000 zł oraz 500 zł premii regulaminowej. Do ustalenia jego wynagrodzenia niezbędne jest:

Krok 1. Ustalenie wysokości normalnego wynagrodzenia

Normalne wynagrodzenie to takie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie. Chodzi tu więc o wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania oraz o inne składniki o charakterze stałym, do których pracownik ma prawo na podstawie przepisów płacowych obowiązujących w danej firmie (wyrok Sądu Najwyższego z 3 czerwca 1986 r., I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140). Normalne wynagrodzenie powinno być maksymalnie zbliżone do wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymuje za pracę w normalnym czasie pracy. Zatem:

2000 zł + 500 zł = 2500 zł,

Autopromocja

2500 zł : 160 godzin (wymiar czasu pracy w maju) = 15,63 zł,

15,63 zł × 6 godzin = 93,78 zł.

Zobacz serwis: Wynagrodzenia

Krok 2. Ustalenie wysokości dodatku za pracę w święto

Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli przy określaniu warunków wynagradzania taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony, to 60% wynagrodzenia. Stawka osobistego zaszeregowania to tylko i wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze określone w stałej stawce miesięcznej bądź ustalone godzinowo, bez żadnych dodatków, nawet stałych (uchwała Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2007 r., II PZP 4/07, OSNP 2007/21–22/307). Zatem:

2000 zł : 160 godzin = 12,50 zł,

12,50 zł × 6 godzin = 75,00 zł.

Za pracę w święto Mikołaj G. powinien otrzymać normalne wynagrodzenie, czyli 93,78 zł, oraz dodatek w wysokości 75,00 zł.

Święta są dniami wolnymi od pracy. Jednak w niektórych przypadkach praca w takie dni jest dozwolona. Kodeks pracy dopuszcza pracę w święta, ale tylko w szczególnych przypadkach, np. w transporcie i komunikacji, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii (art. 15110 k.p.).

Praca w święta nie może się odbywać np. w placówkach handlowych. Te obiekty powinny być wówczas zamknięte lub pracę mogą świadczyć osoby niebędące pracownikami (właściciele, osoby współpracujące bądź pod pewnymi warunkami – zleceniobiorcy).

Podstawa prawna:

- art. 1519–15111 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1268).

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  REKLAMA