reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak rekompensować pracę w święto

Jak rekompensować pracę w święto

Pracownik wykonujący pracę w święto musi otrzymać odpowiednią rekompensatę. Jak zrekompensować pracownikowi pracę w święto, np. w dniu 26 maja, tj. w święto Bożego Ciała?

Problem

Niektórzy pracownicy naszej firmy pracowali 3 maja, tj. w Święto Konstytucji, a inni będą pracować 26 maja, tj. w święto Bożego Ciała. Jak zrekompensować im pracę w te dni? Czy rekompensata finansowa jest zawsze obowiązkowa? – pyta Czytelnik z Bełchatowa.

Odpowiedź

Za pracę w święto pracownikowi przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia 100% dodatek za każdą godzinę pracy w tym dniu. Jeżeli udzielą Państwo pracownikowi innego dnia wolnego od pracy za pracę w święto, to obowiązkowa będzie wyłącznie wypłata normalnego wynagrodzenia za przepracowane godziny w dniu świątecznym. W każdym przypadku wykonywania pracy w dniu świątecznym pracownik ma prawo do normalnego wynagrodzenia za przepracowane godziny.

Polecamy produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

Pracownik wykonujący pracę w święto musi otrzymać odpowiednią rekompensatę. W takiej sytuacji należy udzielić mu w ciągu okresu rozliczeniowego innego dnia wolnego. Jeżeli w tym terminie wykorzystanie dnia wolnego jest niemożliwe, należy wypłacić zatrudnionemu normalne wynagrodzenie i dodatek za każdą godzinę pracy w święto w wysokości 100% wynagrodzenia.

Brak dnia wolnego za pracę w święto może spowodować przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, a z tego tytułu również przysługuje 100% dodatek pieniężny.

Za pracę w święto pracodawca powinien w okresie rozliczeniowym udzielić pracownikom dnia wolnego od pracy.

Dni wolne od pracy 2016

W zakresie liczby dodatków przysługujących pracownikowi za pracę w święto istnieją dwa odmienne stanowiska – Sądu Najwyższego oraz PIP.

Zdaniem Sądu Najwyższego, pracownikowi za każdą godzinę pracy w tym dniu przysługuje jeden 100% dodatek (uchwała z 15 lutego 2006 r., II PZP 11/05, OSNP 2006/11-12/170). Sąd uznał, że nie ma uzasadnienia, aby tę samą pracę podwójnie rekompensować.

Natomiast PIP uważa, że w tej sytuacji pracownikowi należy wypłacić 2 dodatki. Według stanowiska z 9 lutego 2005 r. „w razie niezrekompensowania pracownikowi pracy w święto dniem wolnym, przysługuje mu 100% dodatek do wynagrodzenia. Jeżeli jednak w wyniku braku takiej rekompensaty zostanie przekroczona przeciętna tygodniowa norma czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, pracownikowi przysługuje kolejny dodatek za pracę przekraczającą tę normę w wysokości 100% stawki godzinowej wynikającej z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną (art. 1511 § 3 Kodeksu pracy.) (...) Przepisy powyższe ustanowiły bowiem dwa niezależne od siebie tytuły do otrzymania dodatku do wynagrodzenia.

Oznacza to, że w takim przypadku pracownikowi powinno być wypłacone, poza normalnym wynagrodzeniem, łącznie odpowiednio: 200% lub 150% wynagrodzenia wynikającego z jego osobistego zaszeregowania z tytułu ww. dwóch autonomicznych dodatków”.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama