reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop na żądanie > Czy urlop na żądanie wlicza się do urlopu wypoczynkowego?

Czy urlop na żądanie wlicza się do urlopu wypoczynkowego?

Wnioskując o urlop na żądanie, w pierwszej kolejności należy policzyć czy mamy do niego prawo. Czy dni urlopu na żądanie są dodatkowymi dniami wolnymi, czy wliczają się do urlopu wypoczynkowego?

Sezon letni to czas urlopów. Harmonogram pracy w większości firm napięty jest do granic możliwości, aby załatać braki kadrowe tak, żeby każdy mógł odpocząć, a i firma na tym nie straciła. To, że byliśmy już na długim urlopie, wcale nie sprawia, że nie marzymy o jednym dniu wolnym lub dłuższym weekendzie. Na ogół wiadomo, że szef odrzuci wniosek… i wtedy może pojawić się genialny plan: „Wezmę urlop na żądanie!”…

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca zobowiązany jest udzielić urlopu, ale nie oznacza to, że wystarczy jeden telefon, aby nasze życzenie stało się realne.

Wykorzystany urlop

Wnioskując o niespodziewane wolne, najpierw policz, czy masz jeszcze do niego prawo. Dni urlopu na żądanie nie są dodatkowymi dniami wolnymi, pochodzą z puli dni urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi. Jeśli wykorzystałeś wszystkie dni urlopu wypoczynkowego, to tym samym nie masz już prawa do urlopu na żądanie.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Urlop na żądanie również ma swój limit, nie może przekraczać czterech dni w roku kalendarzowym. Jeśli zdarzyło Ci się już kilkakrotnie korzystać z tego prawa, nie uzyskasz wolnego.

Niezbędna obecność w firmie

Wcześniej nieprzewidziana, ważna sytuacja lub zagrożenie dobra bądź mienia zakładu pracy – czyli właśnie duże braki kadrowe w sezonie urlopowym, kiedy nieobecność kolejnego pracownika zagroziłaby ciągłości pracy w firmie uniemożliwia skorzystanie z urlopu na żądanie.

W tym wypadku brak zgody na urlop jesteś zmuszony uszanować, w przeciwnym razie może to zostać uznane za naruszenie obowiązków pracowniczych.

Pamiętaj również, że prawo do niewykorzystanego urlopu na żądanie nie przechodzi na kolejny rok kalendarzowy, tak jak w przypadku urlopu wypoczynkowego. Nawet, jeśli w ubiegłym roku nie skorzystałeś z niego ani razu, w tym i tak przysługują Ci tylko cztery dni.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Autor:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zdjęcia

rozmowa przez telefon Fot. Fotolia
rozmowa przez telefon Fot. Fotolia

Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama