REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elastyczny czas pracy - co oznacza dla pracowników

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.
Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.
Elastyczny czas pracy - co oznacza dla pracowników/ Fot. Fotolia
Elastyczny czas pracy - co oznacza dla pracowników/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej firmy stosują tzw. elastyczny czas pracy, aby umożliwić swoim pracownikom pogodzenie aktywności zawodowej ze sprawami osobistymi lub dokształcaniem. Poszukiwanie tzw. work-life balance powoduje, że pracodawcy decydują się na większą elastyczność w celach zwiększenia atrakcyjności oferowanych przez nich posad. Dlatego w obecnych czasach tak bardzo przydatny jest system ruchomego czasu pracy, dający stronom możliwość elastycznego regulowania godzin pracy i uniezależnienie ich od ściśle określonego rozkładu.

Ruchomy system pracy – definicja

Najbardziej charakterystyczna odmiana ruchomego czasu pracy polega na możliwości dokonania wyboru przez pracownika godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy, przy czym istnieje przedział czasowy, w którym wszyscy pracownicy muszą być obecni w firmie. Sama idea stosowania takiego rozkładu była dotychczas różnie kwalifikowana. Dla przykładu w 2011 roku Inspekcja Pracy wyraziła pogląd, że regulowanie czasu pracy w ten sposób jest wykluczone. Dopiero dwa lata później ten typ rozkładu godzin został jednoznacznie uregulowany nowelizacją z dnia 23 sierpnia 2013 r., która wprowadziła do Kodeksu pracy art. 1401. Wynika z niego, że rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny jej rozpoczęcia w dniach pracy pracowników, jak i może przewidywać przedział czasu („widełki”), w ramach którego pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy.

REKLAMA

Polecamy produkt: Podróże służbowe – praktyczne rozliczenia

Elastyczny czas pracy – formalności

W celu zastosowania ruchomego systemu czasu pracy należy spełnić wymogi określone w art. 150 k.p., który przewiduje dwa tryby wprowadzenia takiego rozwiązania:

  1. z inicjatywy pracodawcy,
  2. na wniosek pracownika.

W pierwszym przypadku istotne jest odpowiednie skonstruowanie układu zbiorowego pracy, w którym powinien zostać zawarty zapis o stosowaniu ruchomego rozkładu pracy. W przypadku, gdy pracodawca nie jest objęty takim układem, alternatywą jest zawarcie porozumienia o stosowaniu powyższego rozkładu z zakładową organizacją związkową. Gdy jest ich kilka, należy zawrzeć porozumienie ze wszystkimi z nich, a jeżeli osiągnięcie porozumienia nie jest możliwe – z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi w rozumieniu art. 24125a k.p. W razie braku organizacji związkowej jest możliwe zawarcie porozumienia z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w sposób zwyczajowo przyjęty w danym zakładzie pracy. W takim trybie system ruchomy można wprowadzić dla całego zakładu pracy lub dla określonych grup pracowników bez konieczności uzyskiwania indywidualnej zgody każdego z pracowników w tej sprawie.

Niezależnie od powyższego, wniosek o ruchomy czas pracy może złożyć sam pracownik. Jeżeli pracodawca wyrazi zgodę, pracownika nie będzie obowiązywał grafik ustalony przez pracodawcę, a indywidulanie ustalony czas pracy. Warto zauważyć, że nie jest obligatoryjne uzasadnienie wniosku o ustalenie ruchomych godzin pracy, a decyzja o jego wprowadzeniu należy do pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W każdym z powyższych przypadków nadal należy pamiętać, aby zagwarantować takiemu pracownikowi dobowe i tygodniowe okresy odpoczynku.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

REKLAMA

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

REKLAMA

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

REKLAMA