reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Elastyczny czas pracy - co oznacza dla pracowników

Elastyczny czas pracy - co oznacza dla pracowników

Coraz częściej firmy stosują tzw. elastyczny czas pracy, aby umożliwić swoim pracownikom pogodzenie aktywności zawodowej ze sprawami osobistymi lub dokształcaniem. Poszukiwanie tzw. work-life balance powoduje, że pracodawcy decydują się na większą elastyczność w celach zwiększenia atrakcyjności oferowanych przez nich posad. Dlatego w obecnych czasach tak bardzo przydatny jest system ruchomego czasu pracy, dający stronom możliwość elastycznego regulowania godzin pracy i uniezależnienie ich od ściśle określonego rozkładu.

Ruchomy system pracy – definicja

Najbardziej charakterystyczna odmiana ruchomego czasu pracy polega na możliwości dokonania wyboru przez pracownika godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy, przy czym istnieje przedział czasowy, w którym wszyscy pracownicy muszą być obecni w firmie. Sama idea stosowania takiego rozkładu była dotychczas różnie kwalifikowana. Dla przykładu w 2011 roku Inspekcja Pracy wyraziła pogląd, że regulowanie czasu pracy w ten sposób jest wykluczone. Dopiero dwa lata później ten typ rozkładu godzin został jednoznacznie uregulowany nowelizacją z dnia 23 sierpnia 2013 r., która wprowadziła do Kodeksu pracy art. 1401. Wynika z niego, że rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny jej rozpoczęcia w dniach pracy pracowników, jak i może przewidywać przedział czasu („widełki”), w ramach którego pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy.

Polecamy produkt: Podróże służbowe – praktyczne rozliczenia

Elastyczny czas pracy – formalności

W celu zastosowania ruchomego systemu czasu pracy należy spełnić wymogi określone w art. 150 k.p., który przewiduje dwa tryby wprowadzenia takiego rozwiązania:

  1. z inicjatywy pracodawcy,
  2. na wniosek pracownika.

W pierwszym przypadku istotne jest odpowiednie skonstruowanie układu zbiorowego pracy, w którym powinien zostać zawarty zapis o stosowaniu ruchomego rozkładu pracy. W przypadku, gdy pracodawca nie jest objęty takim układem, alternatywą jest zawarcie porozumienia o stosowaniu powyższego rozkładu z zakładową organizacją związkową. Gdy jest ich kilka, należy zawrzeć porozumienie ze wszystkimi z nich, a jeżeli osiągnięcie porozumienia nie jest możliwe – z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi w rozumieniu art. 24125a k.p. W razie braku organizacji związkowej jest możliwe zawarcie porozumienia z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w sposób zwyczajowo przyjęty w danym zakładzie pracy. W takim trybie system ruchomy można wprowadzić dla całego zakładu pracy lub dla określonych grup pracowników bez konieczności uzyskiwania indywidualnej zgody każdego z pracowników w tej sprawie.

Niezależnie od powyższego, wniosek o ruchomy czas pracy może złożyć sam pracownik. Jeżeli pracodawca wyrazi zgodę, pracownika nie będzie obowiązywał grafik ustalony przez pracodawcę, a indywidulanie ustalony czas pracy. Warto zauważyć, że nie jest obligatoryjne uzasadnienie wniosku o ustalenie ruchomych godzin pracy, a decyzja o jego wprowadzeniu należy do pracodawcy.

W każdym z powyższych przypadków nadal należy pamiętać, aby zagwarantować takiemu pracownikowi dobowe i tygodniowe okresy odpoczynku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zdjęcia

Elastyczny czas pracy - co oznacza dla pracowników/ Fot. Fotolia
Elastyczny czas pracy - co oznacza dla pracowników/ Fot. Fotolia

Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama