REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

14-dniowy urlop wypoczynkowy a zatrudnienie w trakcie roku

Jeżek Przemysław
14-dniowy urlop wypoczynkowy a zatrudnienie w trakcie roku/ fot. Fotolia
14-dniowy urlop wypoczynkowy a zatrudnienie w trakcie roku/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, co najmniej jedna część wypoczynku podczas urlopu powinna trwać 14 dni. Czy pracownikowi, który podjął pracę w ciągu roku kalendarzowego, przysługuje 14-dniowy urlop wypoczynkowy?

Problem

Zatrudniliśmy pracownika od 1 marca 2016 r. na podstawie umowy o pracę na czas określony do końca roku. Czy w tym roku należy mu zapewnić urlop wypoczynkowy, którego jedna część będzie obejmować co najmniej 14 dni kalendarzowych wypoczynku – pyta Czytelnik z Mławy.

Autopromocja

Rada

Okres zatrudnienia w Państwa firmie uprawnia pracownika do 17 lub 22 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od przysługującego mu wymiaru urlopu. Na wniosek pracownika powinni zatem Państwo udzielić mu jednej części urlopu obejmującej co najmniej 14 dni wypoczynku.

Polecamy produkt: Urlopy wypoczynkowe - udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia (książka)

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego (art. 152 § 1 ustawy – Kodeks pracy, dalej: k.p.). Co do zasady urlop powinien być nieprzerwany, a więc wykorzystany przez pracownika w całości. Od tej zasady istnieje jednak wyjątek. Dopuszczalna jest możliwość podziału urlopu wypoczynkowego na części, po spełnieniu dwóch warunków:

● podział urlopu może nastąpić tylko na podstawie wniosku pracownika,
● co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 k.p.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na wniosek pracownika można udzielić mu urlopu wypoczynkowego w częściach, przynajmniej jedna z nich powinna trwać co najmniej 14 dni.

Pracodawca nie ma jednak obowiązku uwzględnienia wniosku pracownika o podział urlopu na części.

Należy przyjąć, że również pracownik, który został zatrudniony w trakcie roku kalendarzowego i nabył prawo do takiej liczby dni urlopu wypoczynkowego, z których jedna część przypadałaby na 14 kolejnych dni kalendarzowych wypoczynku, może złożyć pracodawcy wniosek o podział urlopu na części. W tej sytuacji nie ma podstaw prawnych, aby pracodawca odstąpił od tej zasady i podzielił pracownikowi urlop wypoczynkowy na takie części, z których żadna nie przypadałaby na okres kolejnych 14 dni kalendarzowych wypoczynku.

Pracownik ze stażem wynoszącym ponad 10 lat został zatrudniony od 2 marca 2016 r. na czas określony do 31 grudnia 2016 r. w pełnym wymiarze czasu pracy. W tym roku kalendarzowym pracownik nie był zatrudniony u innego pracodawcy. Pracodawca ustalił, że w 2016 r. pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 22 dni (10/12 × 26 dni). Na wniosek pracownika pracodawca może podzielić przysługujący urlop wypoczynkowy, pod warunkiem że jedna część urlopu będzie przypadać co najmniej na 14 dni kalendarzowych wypoczynku.

W tej kwestii można się spotkać również z odmiennym poglądem. Zdaniem części ekspertów prawa pracy w przypadku zmiany pracodawcy w trakcie roku kalendarzowego nie trzeba zapewniać pracownikowi co najmniej 14 dni nieprzerwanego wypoczynku. Pracownik, który ma prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego, tj. 20 lub 26 dni, ma bowiem większe możliwości skorzystania z tego urlopu w sposób dla siebie najbardziej korzystny niż pracownik, któremu przysługuje urlop proporcjonalny. To stanowisko nie ma jednak oparcia w przepisach prawa pracy.

W omawianej sytuacji pracownik ma prawo do 22 dni (przy wymiarze 26 dni) lub 17 dni (przy wymiarze 20 dni) urlopu wypoczynkowego. Można mu zatem udzielić urlopu, którego co najmniej jedna część będzie obejmowała 14 dni wypoczynku.

Należy podkreślić, że pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi co najmniej 14 dni wypoczynku, a nie urlopu wypoczynkowego. Prawidłowe zatem będzie udzielenie takiej liczby dni urlopu wypoczynkowego, aby pracownik miał zapewnione 14 kolejnych dni kalendarzowych wypoczynku.

Od omawianej zasady istnieją jednak pewne wyjątki, które uniemożliwiają udzielenie kolejnych 14 dni kalendarzowych wypoczynku. Będzie tak w przypadku:

● urlopu pracownika podejmującego pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę – gdyż uzyskuje on urlop „cząstkowy” z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 k.p.),
● obligatoryjnego przesunięcia urlopu w przypadkach przerwania urlopu spowodowanego m.in. czasową niezdolnością do pracy wskutek choroby (art. 166 k.p.).

W sytuacji gdy pracownik, ze względu na zatrudnienie w trakcie roku kalendarzowego, nie nabył prawa do takiej liczby dni urlopu wypoczynkowego, z której jedna część przypadałaby na okres 14 kolejnych dni kalendarzowych wypoczynku, pracodawca powinien odmówić uwzględnienia wniosku pracownika o podział urlopu na części.

Zobacz serwis: Urlop na żądanie

Pracownik ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Pracę podjął 2 marca 2016 r. Wykonuje ją w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku. 16 maja 2016 r. złożył pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego w okresie od 6 do 17 czerwca 2016 r. Przedstawia to poniższy harmonogram:

Czerwiec 2016 r.

Pon.

6. (UW)

13. (UW)

20. (8 godz.)

27. (8 godz.)

Wt.

7. (UW)

14. (UW)

21. (8 godz.)

28. (8 godz.)

Śr.

1. (8 godz.)

8. (UW)

15. (UW)

22. (8 godz.)

29. (8 godz.)

Czw.

2. (8 godz.)

9. (UW)

16. (UW)

23. (8 godz.)

30. (8 godz.)

Pt.

3. (8 godz.)

10. (UW)

17. (UW)

24. (8 godz.)

Sob.

4. (W5)

11. (W5)

18. (W5)

25. (W5)

Nd.

5. (WN)

12. (WN)

19. (WN)

26. (WN)

UW – urlop wypoczynkowy, W5 – dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, WN – niedziela

Pracodawca, udzielając pracownikowi urlopu we wskazanym okresie, spełnił obowiązek wynikający z przepisów, gdyż co najmniej jedna część urlopu wypoczynkowego przypadała na kolejnych 14 dni kalendarzowych wypoczynku. Nie ma przy tym znaczenia, że we wskazanym okresie przypadały dni wolne od pracy. Pula urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi za dany rok kalendarzowy została pomniejszona o 10 dni.

Podstawa prawna:

- art. 152–155, art. 161–162, art. 166, art. 282 § 1 pkt 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1268).

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  REKLAMA

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA