Kategorie

14-dniowy urlop wypoczynkowy a zatrudnienie w trakcie roku

Jeżek Przemysław
14-dniowy urlop wypoczynkowy a zatrudnienie w trakcie roku/ fot. Fotolia
14-dniowy urlop wypoczynkowy a zatrudnienie w trakcie roku/ fot. Fotolia
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, co najmniej jedna część wypoczynku podczas urlopu powinna trwać 14 dni. Czy pracownikowi, który podjął pracę w ciągu roku kalendarzowego, przysługuje 14-dniowy urlop wypoczynkowy?

Problem

Zatrudniliśmy pracownika od 1 marca 2016 r. na podstawie umowy o pracę na czas określony do końca roku. Czy w tym roku należy mu zapewnić urlop wypoczynkowy, którego jedna część będzie obejmować co najmniej 14 dni kalendarzowych wypoczynku – pyta Czytelnik z Mławy.

Rada

Okres zatrudnienia w Państwa firmie uprawnia pracownika do 17 lub 22 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od przysługującego mu wymiaru urlopu. Na wniosek pracownika powinni zatem Państwo udzielić mu jednej części urlopu obejmującej co najmniej 14 dni wypoczynku.

Polecamy produkt: Urlopy wypoczynkowe - udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia (książka)

Reklama

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego (art. 152 § 1 ustawy – Kodeks pracy, dalej: k.p.). Co do zasady urlop powinien być nieprzerwany, a więc wykorzystany przez pracownika w całości. Od tej zasady istnieje jednak wyjątek. Dopuszczalna jest możliwość podziału urlopu wypoczynkowego na części, po spełnieniu dwóch warunków:

● podział urlopu może nastąpić tylko na podstawie wniosku pracownika,
● co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 k.p.).

Na wniosek pracownika można udzielić mu urlopu wypoczynkowego w częściach, przynajmniej jedna z nich powinna trwać co najmniej 14 dni.

Pracodawca nie ma jednak obowiązku uwzględnienia wniosku pracownika o podział urlopu na części.

Reklama

Należy przyjąć, że również pracownik, który został zatrudniony w trakcie roku kalendarzowego i nabył prawo do takiej liczby dni urlopu wypoczynkowego, z których jedna część przypadałaby na 14 kolejnych dni kalendarzowych wypoczynku, może złożyć pracodawcy wniosek o podział urlopu na części. W tej sytuacji nie ma podstaw prawnych, aby pracodawca odstąpił od tej zasady i podzielił pracownikowi urlop wypoczynkowy na takie części, z których żadna nie przypadałaby na okres kolejnych 14 dni kalendarzowych wypoczynku.

Pracownik ze stażem wynoszącym ponad 10 lat został zatrudniony od 2 marca 2016 r. na czas określony do 31 grudnia 2016 r. w pełnym wymiarze czasu pracy. W tym roku kalendarzowym pracownik nie był zatrudniony u innego pracodawcy. Pracodawca ustalił, że w 2016 r. pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 22 dni (10/12 × 26 dni). Na wniosek pracownika pracodawca może podzielić przysługujący urlop wypoczynkowy, pod warunkiem że jedna część urlopu będzie przypadać co najmniej na 14 dni kalendarzowych wypoczynku.

W tej kwestii można się spotkać również z odmiennym poglądem. Zdaniem części ekspertów prawa pracy w przypadku zmiany pracodawcy w trakcie roku kalendarzowego nie trzeba zapewniać pracownikowi co najmniej 14 dni nieprzerwanego wypoczynku. Pracownik, który ma prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego, tj. 20 lub 26 dni, ma bowiem większe możliwości skorzystania z tego urlopu w sposób dla siebie najbardziej korzystny niż pracownik, któremu przysługuje urlop proporcjonalny. To stanowisko nie ma jednak oparcia w przepisach prawa pracy.

W omawianej sytuacji pracownik ma prawo do 22 dni (przy wymiarze 26 dni) lub 17 dni (przy wymiarze 20 dni) urlopu wypoczynkowego. Można mu zatem udzielić urlopu, którego co najmniej jedna część będzie obejmowała 14 dni wypoczynku.

Należy podkreślić, że pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi co najmniej 14 dni wypoczynku, a nie urlopu wypoczynkowego. Prawidłowe zatem będzie udzielenie takiej liczby dni urlopu wypoczynkowego, aby pracownik miał zapewnione 14 kolejnych dni kalendarzowych wypoczynku.

Od omawianej zasady istnieją jednak pewne wyjątki, które uniemożliwiają udzielenie kolejnych 14 dni kalendarzowych wypoczynku. Będzie tak w przypadku:

● urlopu pracownika podejmującego pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę – gdyż uzyskuje on urlop „cząstkowy” z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 k.p.),
● obligatoryjnego przesunięcia urlopu w przypadkach przerwania urlopu spowodowanego m.in. czasową niezdolnością do pracy wskutek choroby (art. 166 k.p.).

W sytuacji gdy pracownik, ze względu na zatrudnienie w trakcie roku kalendarzowego, nie nabył prawa do takiej liczby dni urlopu wypoczynkowego, z której jedna część przypadałaby na okres 14 kolejnych dni kalendarzowych wypoczynku, pracodawca powinien odmówić uwzględnienia wniosku pracownika o podział urlopu na części.

Zobacz serwis: Urlop na żądanie

Pracownik ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Pracę podjął 2 marca 2016 r. Wykonuje ją w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku. 16 maja 2016 r. złożył pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego w okresie od 6 do 17 czerwca 2016 r. Przedstawia to poniższy harmonogram:

Czerwiec 2016 r.

Pon.

6. (UW)

13. (UW)

20. (8 godz.)

27. (8 godz.)

Wt.

7. (UW)

14. (UW)

21. (8 godz.)

28. (8 godz.)

Śr.

1. (8 godz.)

8. (UW)

15. (UW)

22. (8 godz.)

29. (8 godz.)

Czw.

2. (8 godz.)

9. (UW)

16. (UW)

23. (8 godz.)

30. (8 godz.)

Pt.

3. (8 godz.)

10. (UW)

17. (UW)

24. (8 godz.)

Sob.

4. (W5)

11. (W5)

18. (W5)

25. (W5)

Nd.

5. (WN)

12. (WN)

19. (WN)

26. (WN)

UW – urlop wypoczynkowy, W5 – dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, WN – niedziela

Pracodawca, udzielając pracownikowi urlopu we wskazanym okresie, spełnił obowiązek wynikający z przepisów, gdyż co najmniej jedna część urlopu wypoczynkowego przypadała na kolejnych 14 dni kalendarzowych wypoczynku. Nie ma przy tym znaczenia, że we wskazanym okresie przypadały dni wolne od pracy. Pula urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi za dany rok kalendarzowy została pomniejszona o 10 dni.

Podstawa prawna:

- art. 152–155, art. 161–162, art. 166, art. 282 § 1 pkt 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1268).

Dołącz do nas na Facebooku!

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.