REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne, Rozwiązanie stosunku pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracownicy nie chcą ryzykować zmiany pracy

W obecnej sytuacji gospodarczej wielu pracowników ceni stabilność zatrudnienia. Tymczasem trudne warunki sprzyjają pracownikom odważnym i pewnym swoich umiejętności. Obecnie kandydat do pracy musi udowodnić, że nawet mimo kryzysu jest wart zatrudnienia i przyniesie firmie korzyści.

Zwolnienie lekarskie a zwolnienia w zakładzie pracy

W zakładzie, w którym pracuję, trwają zwolnienia. Jestem drugi miesiąc na zwolnieniu lekarskim. Czy w tej sytuacji pracodawca może mnie zwolnić?

Unijna pomoc dla zwalnianych pracowników

Polska wystąpiła z wnioskiem o dofinansowanie ze środków unijnych zwalnianych pracowników. Chodzi o 500 tys. euro pomocy dla 415 osób, które straciły pracę w Wielkopolsce w branży motoryzacyjnej - poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Czy pracownik powinien zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnego współmałżonka

Pracownik zwrócił się do działu kadr o zgłoszenie jego żony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Żona pracownika straciła pracę i zarejestrowała się jako bezrobotna. Czy w takiej sytuacji mąż może zgłosić żonę do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny?

REKLAMA

Ustawa antykryzysowa a ochrona stosunku pracy

Przedsiębiorca starający się o pomoc państwa nie może spełniać przesłanek do ogłoszenia upadłości. Jednak gdy mimo otrzymanej i już wykorzystanej pomocy nadal nie odzyska w późniejszym okresie płynności finansowej, ma prawo ogłosić upadłość.

Ubezpieczenie zdrowotne - najniższa podstawa wymiaru składek i kwota składek

ZUS poinformował, że w 2010 roku kwota najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne nie może być niższa niż 2592,46 zł. Składka na to ubezpieczenie nie może być niższa niż 233,32 zł.

Czy likwidacja pracodawcy uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży

Likwidacja pracodawcy uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem ze wszystkimi pracownikami podlegającymi szczególnej ochronie (np. z kobietą w ciąży). Jednak przyczyna ta musi być wyraźnie wskazana w piśmie pracodawcy o wypowiedzeniu. Brak pouczenia o odwołaniu w piśmie pracodawcy w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę stanowi przesłankę przywrócenia terminu w razie złożenia odwołania do sądu po upływie 7 dni od doręczenia wypowiedzenia (wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2009 r., II PK 147/09).

Kiedy trzeba rozwiązać stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę

Prawo do wcześniejszej emerytury wiąże się niekiedy z koniecznością rozwiązania stosunku pracy. W niektórych przypadkach uzyskanie prawa do emerytury jest uzależnione od formy rozwiązania stosunku pracy.

REKLAMA

Składki zdrowotne będą naliczane od najniższego wynagrodzenia

Projekt zakładający, że składka zdrowotna rolników będzie naliczana od najniższego wynagrodzenia, a nie od ceny kwintala żyta został przyjęty przez kierownictwo resortu zdrowia - poinformowała minister zdrowia Ewa Kopacz.

Brak pouczenia

Sporządzając oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, omyłkowo nie zawarliśmy z pracownikiem pouczenia o przysługującym mu prawie do odwołania. Jak długo w takiej sytuacji trwa okres, przez który pracownik może wnieść odwołanie?

Od jakich rodzajów działalności przedsiębiorca musi opłacać odrębne składki zdrowotne?

Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Niestety szczególna przedsiębiorczość może wiązać się z koniecznością opłacenia nawet kilku składek zdrowotnych.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego gwarancją opieki zdrowotnej

Osoby planujące zimowy urlop w państwach Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii lub Szwajcarii powinny złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

Polacy krytycznie oceniają działalność ZUS i NFZ

Większość Polaków krytycznie ocenia działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (54 proc.) i Narodowego Funduszu Zdrowia (76 proc.) - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Dobre zdanie o pracy ZUS ma 22 proc. badanych; działalność NFZ pozytywnie ocenia 13 proc. respondentów.

Obniżenie składki zdrowotnej

Obniżenia składki do wysokości zaliczki na podatek dochodowy można dokonać wyłącznie wtedy, gdy jest ona obliczana przez płatnika, np. pracodawcę, zleceniodawcę czy ZUS.

Jak rozliczać składki ZUS za pracownika zwolnionego z wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę. Wypowiedzenie będzie trwało od 1 grudnia 2009 r. do 28 lutego 2010 r. W tym czasie pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, ale ma prawo do wynagrodzenia. Czy okres ten mamy wykazywać w raportach ZUS RSA jako nieobecność usprawiedliwioną? Czy należy odprowadzać składki od wynagrodzenia wypłaconego za okres wypowiedzenia?

HIV nie może powodować zwolnienia

Nosicielstwo wirusa HIV, a nawet zachorowanie na AIDS nie może być powodem automatycznego uznania pracownika lub funkcjonariusza publicznego za niezdolnego do pracy – to wnioski z wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Wypowiedzenie umowy o pracę ciężarnej przez agencję pracy tymczasowej

Czy agencja pracy tymczasowej może wypowiedzieć pracownicy w ciąży umowę o pracę zawartą na czas określony, czy też jej umowa ulega automatycznemu przedłużeniu do dnia porodu?

Składka zdrowotna członka rady nadzorczej

Członek rady nadzorczej podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia powołania do pełnienia funkcji. Obowiązek ten wygasa z dniem, w którym przestaje on sprawować tę funkcję lub pobierać wynagrodzenie z tytułu jej wykonywania.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Wypowiedzieliśmy umowę o pracę jednemu z kierowników działów. Na jego miejsce zamierzmy zatrudnić inną osobę w okresie wypowiedzenia zwolnionego kierownika. Czy możemy jednostronnie zwolnić dotychczasowego kierownika z obowiązku świadczenia pracy?

Wyrejestrowanie z ubezpieczenia

Z pracownikiem, z którym mamy również zawartą umowę-zlecenie, rozwiązaliśmy umowę o pracę. Umowa-zlecenie w dalszym ciągu trwa. W jaki sposób wyrejestrować tego pracownika? Pracownik ten nie był zgłoszony do ubezpieczeń społecznych jako zleceniobiorca. Czy od wypłaconych świadczeń (np. premii) po ustaniu zatrudnienia należy opłacić składki?

Czy od nagrody z okazji Dnia Górnika i „barbórkowego” trzeba opłacić składki

Będziemy wypłacać pracownikom kopalni nagrody z okazji Dnia Górnika. Czy takie nagrody z okazji uroczystego dnia są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Utrata zaufania do pracownika jako przyczyna rozwiązania u pracy

Po zakończeniu procesu rekrutacji okazało się, że nowo zatrudnione osoby są spokrewnione z pracownikiem odpowiedzialnym za ten nabór. Czy mogę wypowiedzieć tej osobie umowę o pracę z powodu utraty zaufania koniecznego ze względu na rodzaj wykonywanej przez nią pracy, nawet jeżeli w trakcie przeprowadzonej rekrutacji nie stwierdzono uchybień proceduralnych? – pyta Czytelnik z Lublina.

Podstawa wymiaru i wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne wiąże się jak każde inne z comiesięcznym płaceniem składek. Składka zdrowotna jest miesięczna i niepodzielna (niezależnie ile dni w danym miesiącu podlegamy ubezpieczeniu, musimy zapłacić składkę za cały miesiąc). Obliczana jest w wysokości 9% podstawy wymiaru.

Jak długo trwa umowa i ubezpieczenie zdrowotne?

Po zawarciu umowy, wraz z członkami rodziny, których zgłosiliśmy do ubezpieczenia, jesteśmy ubezpieczeni od dnia określonego w umowie do dnia rozwiązania umowy lub jej wygaśnięcia.

Rozwiązanie umowy na czas określony

Umowy na czas określony z założenia powinny być zawierane wtedy, gdy okres zatrudnienia nie może być wskazany jako stały.

Pracownicy skarbówki i Służby Celnej nie będą zwalniani

Resort finansów w 2010 roku nie zmniejszy zatrudnienia w podległych mu służbach - poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Chodzi m.in. o Służbę Celną i pracowników skarbówki.

Spóźnione przyjęcie oferty rozwiązania stosunku pracy

Pracownik w pisemnym podaniu skierował do pracodawcy wniosek o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z końcem bieżącego roku. Po upływie 2 miesięcy od wpłynięcia tego pisma poinformowaliśmy pracownika, że zgadzamy się na zaproponowany przez niego sposób oraz termin rozwiązania stosunku pracy. Pracownik odwołał jednak swoją wcześniejszą propozycję. Czy w tej sytuacji możemy rozwiązać z tym pracownikiem umowę o pracę na warunkach zaproponowanych przez niego w pierwotnym piśmie?

Bezprawna groźba pracodawcy

Pracodawca musi wiedzieć, w jakich okolicznościach stan groźby zaistnieje, gdyż pracownicy, chcąc uchylić się od skutków swoich oświadczeń woli, często powołują się na to, że działali pod wpływem groźby pracodawcy.

Ustne wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiedzenie stosunku pracy powinno nastąpić w formie pisemnej. Przepisy prawa pracy nie przewidują do zachowania tej formy rygoru nieważności, więc wypowiedzenie złożone w formie ustnej jest ważne i skuteczne.

Kiedy przedsiębiorca nie musi opłacać składki zdrowotnej?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby współpracujące z nimi podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Istnieją przypadki, w których przedsiębiorca pobierający świadczenie emerytalne lub rentowe, bądź osoba niepełnosprawna będzie zwolniona z uiszczania składki zdrowotnej.

Zwolnienie pracownika w połowie miesiąca a wynagrodzenie

Rozwiązane umowy z pracownikiem w trakcie miesiąca wiąże się z wyliczeniem pensji tylko za część przepracowaną w danym okresie. Należy także sprawdzić, czy pracownikowi nie należy się wynagrodzenie np. za godziny nadliczbowe.

Składki na ubezpieczenie płacone za granicą można odliczyć w Polsce

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że płacone za granicą składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne mogą być odliczone przez podatników rozliczających się w Polsce. Podkreślił jednocześnie, że polskie sądy nie powinny zwlekać ze stosowaniem tej zasady, choć pozwolił na to polski Trybunał Konstytucyjny.

Sprostowanie świadectwa pracy nie zmienia trybu zwolnienia

Jeśli pracownik uważa, że został niesłusznie zwolniony, to musi złożyć do sądu skargę, żądając od firmy odszkodowania lub przywrócenia do pracy. Nie może kwestionować sposobu zwolnienia występując o sprostowanie świadectwa pracy - orzekł w wydanej 4 listopada br. uchwale Sąd Najwyższy.

Wartość szczepienia przeciw grypie jest dla pracowników przychodem, który podlega składkom?

Firmy, które zdecydują się na opłacenie pracownikom szczepień przeciwko grypie, koszt szczepień powinny doliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jednak pracodawca nie musi naliczać składek od wartości szczepionki, jeżeli zawrze odpowiednie zapisy w wewnętrznych przepisach płacowych.

Ustanie stosunku pracy

Ustanie stosunku pracy może nastąpić w dwóch przeciwstawnych sobie i odmiennych formach: rozwiązania i wygaśnięcia umowy.

Ciąża pracownicy zatrudnionej sezonowo

Jedna z pracownic zatrudnionych tylko na sezon jest w ciąży. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Zajmowane przez nią stanowisko nie jest już nam potrzebne po sezonie. Czy możemy z taką pracownicą rozwiązać umowę?

Jak sprostować świadectwo pracy

Po zakończeniu umowy o pracę wydałem byłemu pracownikowi świadectwo pracy. Niestety okazało się, że świadectwo zostało błędnie sporządzone i istnieje konieczność jego sprostowania. Jak należy tego dokonać?

Na jakie okresy po zmianie przepisów można zawierać umowy na czas określony w przypadku zakończenia dotychczas trwających umów

Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy na czas określony na rok i 6 miesięcy. Umowa ta kończy się na początku października br. Czy jeśli mamy z pracownikiem zawartą taką umowę, to będziemy mogli zawrzeć z nim kolejną umowę na okres 2 lat?

Czy można zwolnić dyscyplinarnie pracownicę z powodu samowolnego opuszczenia pracy

Pracownica przepracowała 4 godziny i z powodu złego samopoczucia, uniemożliwiającego jej dalszą pracę, poszła do lekarza. Swoje stanowisko przekazała koleżance prosząc ją o doraźne zastępstwo i przekazując prowadzone danego dnia sprawy. O wyjściu nie poinformowała przełożonego, którego nie było w pokoju. Czy w takiej sytuacji możemy pracownicę zwolnić dyscyplinarne za opuszczenie miejsca pracy bez zgody przełożonego?

Jakie świadczenia przysługują w związku z wypadkiem przy pracy

Osoba niezdolna do pracy w związku z wypadkiem, któremu uległa przy wykonywaniu pracy, ma prawo do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownicy dodatkowo mają prawo do zasiłku wyrównawczego. Prawo do tych świadczeń przysługuje tylko tym osobom, które podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu.

Treść stosunku pracy - wypowiedzenie zmieniające, rodzaj i czas pracy

Pracodawca musi pamiętać, że nie może jednostronnie zmienić pracownikowi wszystkich postanowień umowy. Do jednych może zastosować wypowiedzenie zmieniające, w stosunku do innych należy nawet rozwiązać umowę o pracę.

Odliczenie zagranicznych składek zdrowotnych

Czy można odliczyć w Polsce od podatku dochodowego od osób fizycznych składki na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzone w którymś z państw Unii Europejskiej?

Rozwiązanie umowy podczas urlopu bezpłatnego

Umowa o pracę jednego z zatrudnionych w mojej firmie pracowników kończy się 31 października. Trzy miesiące temu pracownik złożył podanie o udzielenie mu urlopu bezpłatnego dłuższego niż termin zawartej z nim umowy. Chciałbym rozwiązać umowę z tym pracownikiem. W związku z tym mam pytanie, czy mogę tego dokonać, mimo że pracownik dostał zgodę na cały urlop bezpłatny czy też muszę czekać do końca trwania urlopu?

Świadczenie rehabilitacyjne a możliwość rozwiązania umowy o pracę

W czasie przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym pracownik korzysta z ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę przez okres 3 pierwszych miesięcy. W tym czasie pracodawca nie może z nim m.in. rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika.

Jak zwolnić pracownika, który nie stawia się w pracy i nie podał swojego aktualnego adresu zamieszkania

Pracownik od kilku dni nie stawia się w pracy. Nie usprawiedliwił do tej pory swojej nieobecności. Wysłaliśmy mu więc z tego powodu zwolnienie dyscyplinarne listem poleconym. Dostaliśmy informację z poczty, że pracownik nie mieszka już pod adresem, który nam podał. Czy w takim przypadku zwolnienie dyscyplinarne ze względu na niezaktualizowanie adresu zamieszkania przez pracownika jest skuteczne? Jeśli nie, to jak mamy zwolnić w tej sytuacji pracownika?

Czy podwyżkę z wyrównaniem wstecznym trzeba wypłacić pracownikowi, który w chwili przyznania podwyżek nie jest już zatrudniony

Z początkiem października br. w naszym zakładzie pracy zaczną obowiązywać podwyżki wynagrodzeń (zmiana regulaminu wynagradzania). Pracodawca i związki zawodowe wynegocjowali podwyżkę z wyrównaniem od 1 kwietnia br. W tym okresie (od początku kwietnia do końca września) kilkoro pracowników zakończyło pracę. Czy powinniśmy im naliczyć podwyżki i wypłacić wyrównanie za okres od 1 kwietnia do dnia, w którym pracowali?

Kluczowe punkty programu wsparcia zmiany zawodowej

Wraz ze wzrostem poziomu świadomości pracowników, a także efektywności dostępnych na rynku programów outplacementowych, coraz więcej osób oczekuje, że ich pracodawca w trudnej chwili zrobi coś więcej poza wręczeniem im wypowiedzenia.

Jak obliczać okresy wypowiedzenia

Pracodawca powinien znać reguły, jakimi należy kierować się przy ustalaniu okresu wypowiedzenia. Powinien stosować ustawowe terminy, choć możliwe są również modyfikacje okresów wypowiedzenia.

Rozwiązanie stosunku pracy a wypłata ekwiwalentu pieniężnego

Pracuję od 10 lat u tego samego prywatnego pracodawcy i mam prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni. Myślę jednak o zmianie pracy od sierpnia 2009 r., a stosunek pracy chciałabym rozwiązać z końcem lipca. Czy pracodawca musi udzielić mi urlopu za przepracowane miesiące w 2009 r., czy mogę żądać wypłaty ekwiwalentu pieniężnego? A może będę mogła przejść z urlopem do nowego pracodawcy?

Bezrobocie problemem polskiej gospodarki

Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek uważa, że jednym z najpoważniejszych problemów naszej gospodarki może być bezrobocie. Szef NBP powiedział, że w tym roku może ono wynieść 13 proc.

REKLAMA