reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wartość szczepienia przeciw grypie jest dla pracowników przychodem, który podlega składkom?

Wartość szczepienia przeciw grypie jest dla pracowników przychodem, który podlega składkom?

Firmy, które zdecydują się na opłacenie pracownikom szczepień przeciwko grypie, koszt szczepień powinny doliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jednak pracodawca nie musi naliczać składek od wartości szczepionki, jeżeli zawrze odpowiednie zapisy w wewnętrznych przepisach płacowych.

Szczepienia przeciwko grypie - sposób finansowania

Wydatki pracodawcy na szczepienia pracowników przeciw grypie mogą wywołać określone konsekwencje podatkowo-składkowe po stronie pracowników. Istotne jest to, w jaki sposób pracodawca sfinansował koszty szczepień pracowników.

Wartość szczepienia to przychód pracownika

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników jest przychód w rozumieniu przepisów podatkowych, otrzymany z tytułu zatrudnienia. Dlatego w każdym przypadku, gdy pracownik otrzymuje od pracodawcy jakieś świadczenie, aby ustalić, czy od wartości tego świadczenia trzeba odprowadzić składki, najpierw trzeba sprawdzić, czy przepisy podatkowe uznają to świadczenie za przychód ze stosunku pracy.

Opodatkowanie pakietów medycznych >>

Wartość szczepionki, za którą zapłacił pracodawca, jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych. Przychodami z tego źródła są bowiem pochodzące od pracodawcy wszelkie wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania. Świadczenie na rzecz pracownika w postaci zapewnienia mu przez pracodawcę szczepienia mieści się w pojęciu przychodu ze stosunku pracy.

Oskładkowanie wartości szczepień

Niektóre przychody ze stosunku pracy są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Zwolnienie ze składek obejmuje:

  • wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy,
  • zasiłki z ubezpieczenia społecznego,
  • przychody określone w § 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Ostatnia grupa zwolnień to zamknięty katalog przychodów. W katalogu tym znajdują się m.in. korzyści materialne, które polegają na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług, jeśli wynikają z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu.

Obliczanie składki i zaliczki na podatek >>

Zwolnienie to może się odnosić do szczepionek przeciw grypie, jeżeli zostaną spełnione dwie przesłanki:

  • zakup szczepionek dla pracowników wynika z wewnętrznych przepisów płacowych zakładu pracy,
  • pracownik sfinansował choćby niewielką część wartości szczepienia.

Jeśli pracownik otrzyma szczepionkę zupełnie nieodpłatnie lub/i korzyść ta nie wynika z wewnątrzzakładowego prawa dotyczącego wynagrodzeń, to wówczas wartość świadczenia medycznego trzeba wliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia pracownika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama