reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zwolnienie lekarskie a zwolnienia w zakładzie pracy

Zwolnienie lekarskie a zwolnienia w zakładzie pracy

W zakładzie, w którym pracuję, trwają zwolnienia. Jestem drugi miesiąc na zwolnieniu lekarskim. Czy w tej sytuacji pracodawca może mnie zwolnić?

Nie. Pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim umowy o pracę, dokąd nie upłynie okres 182 dni (lub 270 dni) i 3 miesięcy przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym, uprawniający go do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Ochronę tę gwarantuje art. 41 k.p., z którego wynika zakaz dla pracodawcy wypowiadania umów o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie minął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Podobna regulacja zawarta jest w ustawie o zwolnieniach grupowych. Pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim umowę o pracę, dopiero po upływie okresu ochronnego. Pracownikowi, który korzysta ze zwolnienia lekarskiego, można wypowiedzieć umowę o pracę wyłącznie przy likwidacji pracodawcy, nie obowiązuje wówczas ochrona stosunku pracy tego pracownika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama