REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka zdrowotna członka rady nadzorczej

Krzysztof Laskowski

REKLAMA

Członek rady nadzorczej podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia powołania do pełnienia funkcji. Obowiązek ten wygasa z dniem, w którym przestaje on sprawować tę funkcję lub pobierać wynagrodzenie z tytułu jej wykonywania.

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego członków rady nadzorczej dotyczy zarówno członków rady nadzorczej pełniących swoje obowiązki w spółkach prawa handlowego, jak i w spółdzielniach, przedsiębiorstwach państwowych oraz innych podmiotach, w których występuje taki organ. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego nie dotyczy natomiast członków innych organów o podobnych kompetencjach, np. członków komisji rewizyjnej w spółce z o.o., członków rady osiedla spółdzielni czy też rady fundacji.

REKLAMA

Autopromocja

Ubezpieczenie zdrowotne członka rady nadzorczej jest obowiązkowe tylko w przypadku, gdy osoba ta z tego tytułu pobiera świadczenie pieniężne. Stąd też obowiązek ubezpieczenia ustaje od dnia, od którego członkowi rady nadzorczej nie przysługuje świadczenie pieniężne z tytułu zasiadania w danej radzie nadzorczej (np. gdy nastąpi zrzeczenie się świadczenia pieniężnego przez członka rady nadzorczej).

Członek rady nadzorczej podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu bez względu na posiadanie innych tytułów do tego ubezpieczenia. Składkę zdrowotną opłaca się od każdego tytułu powodującego ten obowiązek. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego nie dotyczy natomiast członków innych organów o podobnych kompetencjach.

Przykład

Janusz P. pełni funkcję członka rady nadzorczej w spółce X na podstawie powołania. Ponadto jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze w firmie Y. Janusz P. jest zobowiązany do opłacania składek zdrowotnych z obydwu tych tytułów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozliczanie składek

REKLAMA

Członków rady nadzorczej pobierających świadczenie pieniężne zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego podmiot wypłacający to świadczenie, tj. spółka, w której funkcjonuje dana rada nadzorcza, będąca płatnikiem składek na to ubezpieczenie.

Na płatniku ciąży obowiązek zgłoszenia danej osoby do ubezpieczenia oraz rozliczania i opłacania składek w terminie określonym w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Stąd też spółka ma obowiązek zgłoszenia danej osoby do ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu 7 dni od daty powołania jej na członka rady nadzorczej na formularzu ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 22 40 XX. Natomiast w przypadku gdy dana osoba przestaje pełnić tę funkcję, spółka powinna wyrejestrować ją z ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZWUA.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne płatnik wykazuje w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RZA, oznaczonym kodem tytułu ubezpieczenia 22 40 XX. Raporty rozliczeniowe płatnik składa za każdy miesiąc podlegania danej osoby ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jeżeli członek rady nadzorczej w danym miesiącu nie uzyska żadnych przychodów, czy to w gotówce czy też w naturze, to płatnik również ma obowiązek złożyć za ten miesiąc imienny raport miesięczny ZUS RZA, w którym wykaże zerową podstawę wymiaru i zerową kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Gdy osoby z rodziny członka rady nadzorczej nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, wówczas jest on zobowiązany zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego – za pośrednictwem płatnika – członków swojej rodziny, np. małżonka i dzieci.


Członkami rodziny w rozumieniu ustawy zdrowotnej są:

  • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla których ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
  • małżonek,
  • wstępni (czyli rodzice, dziadkowie) pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

WAŻNE!

Obowiązek zgłoszenia członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego ma zastosowanie tylko do tych osób, które nie mają swojego tytułu do ubezpieczenia.

Jeżeli dana osoba zasiada w radzie nadzorczej, ale nie pobiera z tego tytułu świadczenia pieniężnego (i nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu) – to może być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny.

Gdy członek rady nadzorczej nie może być zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny (jest samotny) – wówczas w celu uzyskania prawa do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych przysługujących w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego powinien przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej

Spółka od wypłaconego wynagrodzenia nalicza składkę zdrowotną, która w 2009 r. wynosi 9% podstawy wymiaru. Składka w wysokości 7,75% podstawy podlega odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych. Należy jednak pamiętać, że w stosunku do członków rady nadzorczej nie ma zastosowania zasada obniżenia składki do wysokości zaliczki na podatek dochodowy.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne za członka rady nadzorczej stanowi kwota przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymywanego z tytułu pełnionej funkcji. Przychody otrzymywane przez osoby należące do rad nadzorczych – niezależnie od sposobu ich powołania – stanowią przychód z działalności wykonywanej osobiście. Do przychodów tych zalicza się otrzymane lub postawione do dyspozycji członka rady nadzorczej (podatnika) pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne płatnik zobowiązany jest naliczać od wszystkich przychodów uzyskanych z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej. A więc podstawę wymiaru składki będzie stanowiło nie tylko wynagrodzenie, ale również dieta oraz inne należności związane np. z podróżą służbową.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA