| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Kiedy trzeba rozwiązać stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę

Kiedy trzeba rozwiązać stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę

Prawo do wcześniejszej emerytury wiąże się niekiedy z koniecznością rozwiązania stosunku pracy. W niektórych przypadkach uzyskanie prawa do emerytury jest uzależnione od formy rozwiązania stosunku pracy.

Stosunek pracy przed złożeniem wniosku o wcześniejszą emeryturę muszą rozwiązać osoby zatrudnione w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, które nie ukończyły wieku emerytalnego do końca 2008 r. Warunek rozwiązania stosunku pracy muszą spełnić również nauczyciele przechodzący na emeryturę z Karty Nauczyciela. W ich przypadku dodatkowo stosunek pracy musi zostać rozwiązany w odpowiedniej formie. Natomiast stosunek pracy urzędników państwowych i zawodowych kuratorów sądowych musi być rozwiązany z określonych przyczyn. Stosunek pracy muszą również rozwiązać osoby przechodzące na emeryturę pomostową oraz górnicy ubiegający się o emeryturę górniczą na dotychczasowych zasadach. Prawo do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym, prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej oraz emerytury kolejowej można uzyskać bez rozwiązywania stosunku pracy.

(?) Jestem kadrową w szkole podstawowej. Trzech nauczycieli urodzonych po 1948 r. spełnia warunki do przejścia na emeryturę bez względu na wiek z Karty Nauczyciela. Czy ci nauczyciele muszą rozwiązać stosunek pracy? Jeżeli tak, to w jakiej formie?

Zatrudnieni u Państwa nauczyciele, aby przejść na emeryturę przewidzianą w Karcie Nauczyciela, muszą rozwiązać stosunek pracy w szkole na swój wniosek.

Prawo do emerytury nauczycielskiej (z Karty Nauczyciela) mają osoby urodzone w okresie od 1 stycznia 1949 r. do 31 grudnia 1968 r., jeżeli do 31 grudnia 2008 r. udowodniły co najmniej:

  • 30-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy nauczycielskiej co najmniej w połowie obowiązującego wymiaru zajęć lub
  • 25-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania zatrudnienia w szkolnictwie specjalnym co najmniej w połowie obowiązującego wymiaru zajęć (w przypadku nauczycieli klas, szkół, placówek i zakładów specjalnych).

Nauczyciele z tej grupy wiekowej, którzy przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego (OFE), aby nabyć prawo do emerytury na podstawie Karty Nauczyciela, muszą również złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. Nauczyciele muszą również rozwiązać stosunek pracy nauczycielskiej. Warunek ten może być spełniony po 31 grudnia 2008 r.

WAŻNE!

Warunek rozwiązania stosunku pracy nauczyciel może spełnić po 31 grudnia 2008 r.

Rozwiązanie stosunku pracy musi nastąpić na wniosek nauczyciela, tj. na podstawie wypowiedzenia złożonego przez nauczyciela lub na podstawie porozumienia stron (jeżeli wniosek o rozwiązanie stosunku pracy złożył nauczyciel). Prawo do emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek przysługuje również nauczycielowi, którego stosunek pracy wygasł wskutek upływu okresu pozostawania w stanie nieczynnym (np. z powodu częściowej likwidacji lub zmian organizacyjnych w szkole) lub w razie wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy przed upływem stanu nieczynnego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »