Minister zdrowia zapowiada zmiany w systemie zdrowotnym
REKLAMA
Jak powiedziała, zmiany będą dotyczyły "od nauki i wyrównywania kadr poprzez przekształcanie szpitali, dodatkowe ubezpieczenia, zmiany w sposobie zapisywania się do kolejki na operację po politykę lekową".
REKLAMA
"Vademecum 2010" - informator NFZ o świadczeniach zdrowotnych >>
Minister zapowiedziała, że "zrobi nowe otwarcie planu B, czyli programu przekształceń szpitali w spółki". Ewa Kopacz oświadczyła, że ma on zawierać nowe zachęty dla szpitali do przekształcania się. "To będzie szansa dla placówek, które z garbem starego zadłużenia nie są w stanie wygenerować na tyle zysku, żeby poprawić i jakość, i płace" - podkreśliła.
Zapowiedziała, że przedstawi rozwiązania dotyczące dodatkowych ubezpieczeń oraz szybkiej ścieżki na uzyskiwanie odszkodowania w ramach przyznanej rekompensaty za błąd w sztuce lekarskiej.
Sprzeciw wobec dodatkowych opłat za służbę zdrowia >>
Minister ujawniła, że zmiany będą miały na celu też skuteczną walkę z firmami farmaceutycznymi, "które dotychczas narzucają ceny leków i marże niekiedy".
Zaznaczyła, że w proponowanych ustawach mają się też znaleźć rozwiązania dotyczące kształcenia młodych kadr oraz "szybkiego wypuszczania na rynek specjalistów, których brakuje".
Polacy krytycznie oceniają działalność ZUS i NFZ >>
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA