reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Wypowiedzieliśmy umowę o pracę jednemu z kierowników działów. Na jego miejsce zamierzmy zatrudnić inną osobę w okresie wypowiedzenia zwolnionego kierownika. Czy możemy jednostronnie zwolnić dotychczasowego kierownika z obowiązku świadczenia pracy?

Tak. W okresie wypowiedzenia możecie Państwo zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy, jeśli pracownik wyrazi na to zgodę lub przemawia za tym dobro zakładu pracy. Umowa o pracę ma bowiem charakter dwustronnie obowiązujący. Oznacza to, że z jednej strony pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy, natomiast z drugiej strony pracodawca przyjmuje na siebie obowiązek wypłaty wynagrodzenia, ale również obowiązek dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy. Stanowisko takie potwierdza m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 28 października 1998 r. (I PKN 361/98, OSNP 1999/23/750).

Należy zauważyć, że w celu nawiązania stosunku pracy oraz ustalenia warunków pracy i płacy – bez względu na podstawę prawną jego nawiązania – wymagane jest złożenie przez strony (pracownika i pracodawcę) zgodnego oświadczenia woli. Również wszelkie zmiany w zakresie tego stosunku – poza sytuacjami określonymi wprost w przepisach prawa pracy – wymagają złożenia zgodnego oświadczenia woli. Tak więc zwolnienie ze świadczenia pracy wymaga uzyskania przez pracodawcę zgody pracownika.

Zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy należy dokonać w formie pisemnej. Taki dokument powinien zawierać w szczególności informację o tym, że pracownik wyraził zgodę na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy lub że zwolnienie następuje z uwagi na ochronę interesów pracodawcy. Ponadto dokument w sposób jednoznaczny powinien wskazywać, w jakim okresie następuje zwolnienie ze świadczenia pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Valeria Jeleńska

specjalistka z zakresu prawa korporacyjnego, prawa pracy, prawa migracyjnego (prawo polskie, rosyjskie, białoruskie)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama