Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy
REKLAMA
Tak. W okresie wypowiedzenia możecie Państwo zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy, jeśli pracownik wyrazi na to zgodę lub przemawia za tym dobro zakładu pracy. Umowa o pracę ma bowiem charakter dwustronnie obowiązujący. Oznacza to, że z jednej strony pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy, natomiast z drugiej strony pracodawca przyjmuje na siebie obowiązek wypłaty wynagrodzenia, ale również obowiązek dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy. Stanowisko takie potwierdza m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 28 października 1998 r. (I PKN 361/98, OSNP 1999/23/750).
Należy zauważyć, że w celu nawiązania stosunku pracy oraz ustalenia warunków pracy i płacy – bez względu na podstawę prawną jego nawiązania – wymagane jest złożenie przez strony (pracownika i pracodawcę) zgodnego oświadczenia woli. Również wszelkie zmiany w zakresie tego stosunku – poza sytuacjami określonymi wprost w przepisach prawa pracy – wymagają złożenia zgodnego oświadczenia woli. Tak więc zwolnienie ze świadczenia pracy wymaga uzyskania przez pracodawcę zgody pracownika.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat