REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie wypadkowe, Renty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustalanie liczby ubezpieczonych do informacji ZUS IWA

System emerytalny - albo korekta emerytur, albo sięgnięcie do kieszeni Polaków

Albo zmiany w systemie emerytalnym, albo rząd będzie musiał znaleźć kilkadziesiąt miliardów złotych w kieszeniach Polaków - powiedział we wtorek, 25 stycznia, na konferencji premier Donald Tusk.

Dofinansowania do wynagrodzeń powinny być wypłacane na bieżąco

Blokowanie przez PFRON dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych było szczególnie dokuczliwe dla pracodawców zatrudniających takie osoby.

Informacja ZUS IWA

Obowiązek złożenia w ZUS informacji ZUS IWA upływa 31 stycznia 2011 r. Na podstawie danych zamieszczonych w formularzu Zakład ustali stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe dla danego płatnika, a informację o jej wysokości prześle w terminie do 20 kwietnia 2011 r. Obowiązek przesłania tego formularza nie dotyczy wszystkich płatników.

REKLAMA

Pracujący emeryci - zmiany w przepisach

Pracownik zatrudniony w ramach stosunku pracy nie uzyska świadczenia emerytalnego, jeżeli wcześniej nie zostanie rozwiązany jego dotychczasowy stosunek pracy. Taką zmianę w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadziła nowelizacja ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie od 1 stycznia 2011 r.

Ubezpieczenie wypadkowe - termin złożenia ZUS IWA za 2010 rok

31 stycznia 2011 r. mija termin na złożenie "Informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe" ZUS IWA za rok 2010.

Wyższe składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne

W 2011 r. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą będą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne w kwocie wyższej o prawie 50 zł niż w roku 2010 r.

Składki ZUS - tylko jedna kara dla niesumiennych płatników

REKLAMA

Czy rząd zlikwiduje zasiłek chorobowy i obniży emerytury?

Premier Donald Tusk przestrzega, że alternatywą dla rządowego pomysłu reformy systemu emerytur jest likwidacja zasiłków chorobowych i ulgi prorodzinnej, zniesienie waloryzacji rent i emerytur oraz być może ich obniżenie.

Nasze emerytury - czy OFE upadną?

Zmiany w dofinansowaniu zatrudnienia niepełnosprawnych w 2011 roku

Zmniejszenie od lipca dofinansowania zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym, a zwiększenie - niepełnosprawnych w stopniu znacznym przewiduje nowelizacja ustawy o niepełnosprawnych, która weszła w życie w sobotę, 1 stycznia.

Procentowa waloryzacja rent i emerytur w 2011 roku

W 2011 r. nie zmieni się sposób waloryzacji rent i emerytur. Zostanie utrzymana procentowa waloryzacja tych świadczeń - zapowiedział w czwartek, 30 grudnia, po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk.

Rok 2010 w ubezpieczeniach społecznych

Od początku mijającego roku trwała dyskusja nad reformą systemu emerytalnego. Własne pomysły zgłaszali ministrowie pracy i finansów, minister Michał Boni, Rada Gospodarcza przy premierze, eksperci Komisji Trójstronnej. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

Przechowywanie dokumentacji ubezpieczeniowej

Uzyskanie prawa do renty szkoleniowej

Renta szkoleniowa nie przysługuje w razie osiągania jakiegokolwiek przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. A zatem prawa do renty nie ma m.in. osoba pobierająca zasiłek macierzyński, chorobowy czy wyrównawczy.

Waloryzacja emerytur i rent w 2011 roku

Zgodnie z budżetem na 2011 r. waloryzacja rent i emerytur z ZUS w 2011 r. będzie procentowa i wyniesie 2,46 proc. Jak na razie rząd nie podjął decyzji o zmianie sposobu waloryzacji na kwotową - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Zakończenie i wyniki kontroli ZUS

Postępowanie kontrolne, wszczęte w dniu dostarczenia płatnikowi upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, kończy się doręczeniem mu (bądź wysłaniem drogą pocztową) protokołu kontroli. Protokół zawiera wszystkie ustalenia dokonane w toku kontroli. Płatnik nie ma możliwości odwołania się od ustaleń protokołu do wyższej instancji – może jedynie wnieść do niego zastrzeżenia, jednak do zastrzeżeń tych odniesie się wyłącznie inspektor przeprowadzający postępowanie. Drogę do podważenia ustaleń kontroli daje dopiero decyzja ZUS, która kończy postępowanie przed organem rentowym i od której przysługuje płatnikowi odwołanie do sądu.

Urzędnikom można wypowiedzieć stosunek pracy, gdy ukończą 65 lat

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in. ubezpieczeń społecznych, dokumentacji ubezpieczeniowej, bhp, zasiłków i innych świadczeń.

Szkodliwe pomysły rządu dotyczące emerytów i rencistów

Zdaniem Pracodawców RP ostatnie pomysły rządu dotyczące emerytów i rencistów są nie tylko krótkowzroczne, niesprawiedliwe społecznie, ale i szkodliwe dla naszego rynku pracy oraz gospodarki.

Wnioski o rentę można składać wielokrotnie

Prawomocny wyrok wydany w sprawie odmowy przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy nie zamyka ubezpieczonemu drogi do ponownego złożenia wniosku o to świadczenie. Muszą jednak być przedłożone nowe dowody, a wnioskodawca musi spełniać wszystkie ustawowe warunki nabycia prawa do renty.

Czy zasiłek wypłacany w związku z wypadkiem przy pracy należy obniżać za czas pobytu w szpitalu

Pracownik 12 listopada br. uległ wypadkowi przy pracy. Z tego powodu jest niezdolny do pracy od 12 listopada br. do 10 grudnia br. Od 20 listopada do 6 grudnia br. przebywał w szpitalu. Jak obliczyć wysokość zasiłku? Czy należy obniżać zasiłek za te dni, w których pracownik przebywał w szpitalu?

Czy córka ma prawo do zasiłku chorobowego po zmarłym ojcu

Nabywanie prawa do świadczeń przedemerytalnych

W razie utraty pracy lub prawa do renty albo upadłości własnej firmy można ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Należy jednak zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i przynajmniej przez 6 miesięcy pobierać zasiłek dla bezrobotnych.

Oszczędności emerytalne gromadzone w OFE nie są zagrożone

Oszczędności emerytalne gromadzone w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) nie są zagrożone, a obowiązujący system emerytalny zostanie zachowany - powiedział w czwartek, 2 grudnia, w Sejmie minister Michał Boni.

Czy rząd podwyższy składkę rentową

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, 30 listopada, że rząd rozważa kilka wariantów w sprawie składki rentowej, m.in. jej podwyższenie.

Związki zawodowe chcą spotkania ws. emerytur mundurowych

Policyjni związkowcy po raz kolejny zwrócili się do rządu w sprawie wyznaczenia miejsca i terminu spotkania poświęconego reformie emerytur mundurowych. Jeżeli do rozmów nie dojdzie, nie wykluczają protestu.

Emerytury pomostowe - ustawa jest zgodna z konstytucją

Ustawa o emeryturach pomostowych jest zgodna z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny (TK). Część zarzutów zawartych w skardze Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) Trybunał uznał za bezzasadne, a część z nich umorzył.

Czy pracownikowi bez koniecznych uprawnień, który uległ wypadkowi, będą przysługiwały świadczenia związane z wypadkiem?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bezpieczeństwo i higienę pracy, pracę za granicą, rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz rentę rodzinną.

System emerytalny trzeba dogłębnie zreformować

Członek Rady Gospodarczej przy premierze prof. Witold Orłowski uważa, że należy wykorzystać moment debaty o otwartych funduszach emerytalnych (OFE) do dokończenia reformy emerytalnej. "Jest moment, by system emerytalny zreformować dogłębnie" - powiedział ekonomista.

Czy rodzina pracownika, który pod wpływem alkoholu uległ śmiertelnemu wypadkowi przy pracy, ma prawo do świadczeń odszkodowawczych?

Pracownik firmy budowlanej podczas wykonywania pracy na rusztowaniu spadł z wysokości i zginął na miejscu. Podczas sekcji zwłok przeprowadzono badanie na obecność alkoholu we krwi. Badanie wykazało 1‰ alkoholu we krwi poszkodowanego. Czy rodzinie pracownika należą się świadczenia z ubezpieczenia społecznego?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie i seminarium z zakresu bhp oraz rent i świadczeń przedemerytalnych.

Jak skorygować dokumenty rozliczeniowe po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy

Renta rodzinna dla dzieci

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia m.in. na temat programu Płatnik, świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

Obowiązki pracodawcy wobec pracownika starającego się o rentę

Pracownik, który po zakończeniu okresu pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego jest nadal niezdolny do pracy, może ubiegać się o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Pracodawca musi skompletować jego wniosek o rentę, jeżeli pracownik zwróci się do niego z taką prośbą.

Przerwy w przyjmowaniu dokumentów ubezpieczeniowych ZUS

Czy renty będą zmniejszane - nowy system naliczania świadczeń

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt nowelizacji m.in. ustawy o emeryturach i rentach z FUS. W projekcie znalazły się nowe zasady obliczania podstawy renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Obejmą one osoby urodzone po 1948 r. Naliczanie rent ma odbywać się na podstawie zebranego kapitału emerytalnego.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na szkolenia, których tematyka obejmuje m.in. świadczenia emerytalno-rentowe, zasiłki i dokumentację ubezpieczeniową.

Zasady wliczania wynagrodzenia do masy spadkowej

Jeżeli żaden członek rodziny zmarłego pracownika nie posiada prawa do renty rodzinnej po zmarłym, to prawo do wynagrodzenia po nim wchodzi do masy spadkowej zgodnie z orzeczeniem sądu.

Odprawa emerytalna i rentowa

Odprawa emerytalno-rentowa to jednorazowe świadczenie pieniężne. Wypłacane jest przez pracodawcę pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z jego przejściem na emeryturę lub rentę.

Do 10 września można składać wnioski o renty

Rolnicy, którzy chcą otrzymywać rentę strukturalną w zamian za przekazanie gospodarstwa, mogą składać wnioski do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Termin upływa 10 września.

Emerytury i renty - jednakowa dla wszystkich kwotowa waloryzacja świadczeń

Jednakowa dla wszystkich emerytów i rencistów kwotowa waloryzacja świadczeń może być niesprawiedliwa społecznie i niezgodna z konstytucją - ostrzega Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Prewencja rentowa

Program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej skierowany jest do tych ubezpieczonych, którzy zagrożeni są całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy. Rehabilitacja lecznicza w ośrodku rehabilitacyjnym powinna trwać 24 dni.

Czy pracownik zgłoszony do ubezpieczeń po dniu wypadku w pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Zatrudniamy pracowników do robót budowlanych przy ocieplaniu budynków. 26 lipca br. podpisaliśmy kilka umów na okres 3 miesięcy, wskazując 28 lipca 2010 r. jako datę rozpoczęcia pracy. Tego dnia jeden z pracowników spadł z rusztowania. W dniu wypadku pracownik nie był jeszcze zgłoszony do ubezpieczeń. Zgłoszenia dokonaliśmy już po wypadku 30 lipca br. Czy w tym przypadku pracownik otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego? Jeśli tak, to jaką dokumentację należy sporządzić i przekazać do ZUS? Nadmieniam, że nie jesteśmy uprawnieni do wypłaty zasiłków.

Bez zmian w KRUS i ograniczenia przywilejów emerytalnych nie będzie reformy finansów

Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy z trzema stawkami podatku VAT. W opinii PKPP Lewiatan i Pracodawców RP, propozycje rządowe podniesienia VAT nie rozwiążą problemów budżetowych, a jedynie przesuną je w czasie.

Czy inspektor pracy może mieć wpływ na wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe?

Na terenie zakładu pracy miało miejsce kilka zdarzeń wypadkowych. Zdaniem inspektora pracy przeprowadzającego kontrolę, pomimo kosztów poniesionych w wyniku wypadków, jak również sankcji nałożonych na pracodawcę, sytuacja bezpieczeństwa pracy nie uległa znaczącej zmianie, a co za tym idzie – nie spowodowała zmniejszenia liczby zdarzeń wypadkowych na terenie zakładu pracy. Podczas dwóch poprzednich kontroli inspektor pracy stwierdził rażące naruszenia przepisów bhp. Po zakończeniu kontroli poinformował pracodawcę, że złoży wniosek do ZUS o podwyższenie składki wypadkowej. Czy ma prawo tak postąpić i czy pracodawca ma obawiać się podwyższenia składki przez ZUS?

Renta po wypadku

Pracownik, który ulegnie wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, nie uzyska już jednorazowego odszkodowania z ubezpieczenia wypadkowego. Może jednak otrzymać inne świadczenia – na zasadach bardziej korzystnych niż ogólnie obowiązujące – np. prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA