REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uzyskanie prawa do renty szkoleniowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Emilia Derucka

REKLAMA

Renta szkoleniowa nie przysługuje w razie osiągania jakiegokolwiek przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. A zatem prawa do renty nie ma m.in. osoba pobierająca zasiłek macierzyński, chorobowy czy wyrównawczy.

Renta szkoleniowa przysługuje osobie, która poza spełnieniem warunków wymaganych do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy uzyska orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie lub niezdolność do służby.

REKLAMA

Autopromocja

Uzyskanie prawa do renty uzależnione jest od spełnienia łącznie następujących warunków:

  • istnienia niezdolności do pracy,
  • posiadania wymaganego, stosownie do wieku ubezpieczonego, okresu składkowego i nieskładkowego,
  • powstania niezdolności do pracy w określonym ustawą emerytalną okresie składkowym lub nieskładkowym albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Ocena lekarza orzecznika ZUS

W przypadku renty szkoleniowej lekarz orzecznik orzeka o celowości przekwalifikowania zawodowego, jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie trwale utraciła zdolność do pracy zarobkowej w dotychczasowym zawodzie (tzn. jest częściowo niezdolna do pracy) i może odzyskać zdolność do pracy po przekwalifikowaniu.

Przy ocenie celowości przekwalifikowania zawodowego lekarz orzecznik uwzględnia:

  • charakter i przebieg procesów chorobowych oraz ich wpływ na stan czynnościowy organizmu,
  • sprawność psychofizyczną organizmu oraz stopień przystosowania do ubytków anatomicznych, kalectwa, skutków choroby,
  • posiadane kwalifikacje, wiek, zawód, wykonywane czynności i warunki pracy oraz możliwość dalszego wykonywania pracy zarobkowej,
  • możliwość przywrócenia zdolności do pracy przez leczenie i rehabilitację oraz przekwalifikowanie zawodowe.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wojciech J. jest z zawodu piekarzem i ostatnio została u niego stwierdzona bardzo ciężka odmiana alergii na mąkę. Diagnoza lekarza wyklucza kiedykolwiek jego pracę w piekarni. W związku z tym, że 24-letni Wojciech J. jest młodym człowiekiem, stosowne jest u niego orzeczenie przekwalifikowania zawodowego, aby mógł dalej pracować w innym zawodzie.

Jednym z bardzo ważnych elementów postępowania orzeczniczego w wypadku przekwalifikowania zawodowego jest psychologiczna ocena zdolności do pracy. Oceny tej dokonuje konsultant psycholog, który ocenia m.in. sprawność umysłową ubezpieczonego, tj. sprawność funkcji poznawczych, zakres posiadanej wiedzy, umiejętności koncentracji i koordynacji wzrokowo-słuchowej, cechy osobowości.

Zasady orzekania o niezdolności do pracy >>

Chodzi tu przede wszystkim o reakcje emocjonalne, motywacje do przekwalifikowania i podjęcia pracy. Lekarz konsultant ustala także zainteresowania i preferencje zarobkowe danej osoby.


Przyznanie renty

Renta szkoleniowa przysługuje przez okres 6 miesięcy. Na wniosek starosty okres 6 miesięcy ulega wydłużeniu na czas niezdolności do przekwalifikowania zawodowego ubezpieczonego, nie dłużej jednak niż o dalsze 30 miesięcy.

Prawo do renty szkoleniowej ustalonej na okres pierwszych 6 miesięcy może ulec skróceniu, jeżeli przed upływem tego okresu starosta zawiadomi organ rentowy:

  • o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu,
  • z tym że osoba zainteresowana nie poddaje się przekwalifikowaniu zawodowemu.

Gdy starosta powiadomi o braku możliwości przekwalifikowania zawodowego, organ rentowy ponownie kieruje ubezpieczonego na badanie przez lekarza orzecznika.

Jak rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który całkowicie utracił zdolność do wykonywania pracy >>

Prawo do renty szkoleniowej ustaje:

  • z upływem okresu 6 miesięcy, jeżeli starosta nie wystąpi z wnioskiem o przedłużenie tego okresu,
  • od dnia otrzymania zawiadomienia starosty o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu – także wówczas, gdy zawiadomienie to organ rentowy otrzymał przed upływem 6 miesięcy,
  • z upływem okresu, na jaki świadczenie przyznano na wniosek starosty,
  • od dnia otrzymania zawiadomienia starosty o tym, że osoba zainteresowana, przed upływem 6 miesięcy lub w okresie na jaki świadczenie przyznano na wniosek starosty, nie poddaje się przekwalifikowaniu zawodowemu.

Jeśli urząd pracy w danym czasie nie dysponuje żadnym szkoleniem czy kursem, przesyła do oddziału ZUS zawiadomienie starosty o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu albo zawiadomienie, że osoba zainteresowana nie poddała się przekwalifikowaniu zawodowemu. Natomiast, w sytuacji gdy wskazane jest w stosunku do danej osoby przedłużenie czasu niezbędnego szkolenia, powiatowy urząd pracy przesyła wniosek starosty o przedłużenie prawa do renty szkoleniowej. Wniosek ten powinien zostać złożony najpóźniej na 30 dni przed upływem okresu, na który przyznano czy przedłużono prawo do renty.


Wypłata renty

Wysokość renty szkoleniowej nie może być niższa niż najniższa renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy, która od 1 marca 2010 r. wynosi 543,29 zł.

REKLAMA

W przeciwieństwie do innych rent, które można pobierać i jednocześnie osiągać dochód (co najwyżej wysokość dochodu może wpłynąć na zmniejszenie lub zawieszenie renty), to renta szkoleniowa nie przysługuje w razie osiągania przez osobę zainteresowaną przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, bez względu na wysokość tego przychodu.

Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo też prowadzenie działalności pozarolniczej. Zasada ta dotyczy również przychodu osiąganego przez zainteresowanego za granicą.

Za przychód uważa się również:

  • kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz
  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, wypłacane na podstawie przepisów Kodeksu pracy,
  • kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego,
  • zasiłki wyrównawcze i dodatki wyrównawcze.

Podstawa prawna:

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

REKLAMA

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądlądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszytskich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

Raz w roku 14 dni z rzędu urlopu wypoczynkowego? Czy to obowiązek pracownika?

Czy pracownik musi raz w roku kalendarzowym wykorzystać 14 dni urlopu wypoczynkowego z rzędu? Zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, ale co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

REKLAMA

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł: nowe przepisy już w mocy. Poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł. Aż 9. krotnie poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Kto zyska a kto straci i dlaczego tak się stało? Ustawodawca reaguje na bieżącą sytuację na rynku pracy. Tym samym znowelizowano najistotniejszą ustawą w obszarze ubezpieczeń społecznych jaką jest ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 350, dalej jako: ustawa). Zatem za co można nałożyć taką grzywnę?

Sprawdź, którym liderem jesteś: kontroler, terapeuta, mesjasz, eko-lider [Zarządzanie]

Dr Simon Western wyróżnia 4 typy liderów w firmach: terapeuta, mesjasz, kontroler i eko-lider. Który typ przywództwa został uszyty na miarę naszych czasów? Sprawdź, którym typem lidera jesteś.

REKLAMA