REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nabywanie prawa do świadczeń przedemerytalnych

Jan Witkowski
Jan Witkowski

REKLAMA

W razie utraty pracy lub prawa do renty albo upadłości własnej firmy można ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Należy jednak zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i przynajmniej przez 6 miesięcy pobierać zasiłek dla bezrobotnych.

Możliwość uzyskania świadczenia przedemerytalnego mają:

REKLAMA

Autopromocja
  • osoby zwolnione z zakładów pracy,
  • przedsiębiorcy, którzy ogłosili upadłość,
  • osoby, które utraciły prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Niewypłacalny pracodawca

Świadczenie przedemerytalne mogą uzyskać pracownicy, którzy musieli odejść z pracy z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy w rozumieniu przepisów ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.). Taka sytuacja zachodzi m.in. wówczas, gdy sąd upadłościowy wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości pracodawcy (obejmującej likwidację majątku dłużnika lub możliwość zawarcia układu).

Osoby, które zostały z takich powodów zwolnione z pracy, mogą nabyć prawo do świadczenia przedemerytalnego, jeśli do dnia rozwiązania stosunku pracy ukończyły co najmniej 56 lat (kobieta) lub 61 lat (mężczyzna) oraz udowodniły okres składkowy i nieskładkowy w wymiarze co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Jeśli na koniec roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy posiadały dłuższy staż ubezpieczeniowy (co najmniej 34 lata dla kobiet lub 39 lat dla mężczyzn), mogą uzyskać świadczenie przedemerytalne bez względu na osiągnięty wiek. W obydwu przypadkach konieczne jest pozostawanie w zatrudnieniu przez okres co najmniej 6 miesięcy u pracodawcy, który następnie uległ likwidacji lub stał się niewypłacalny. Do tego stażu wliczane są również okresy pobierania świadczeń w razie choroby i macierzyństwa.


Zwolnienie z przyczyn dotyczących pracodawcy

Prawo do świadczenia przedemerytalnego mogą również uzyskać osoby, których stosunek pracy został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tj. m.in.:

  • z przyczyn niedotyczących pracowników na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tzw. zwolnienia grupowe) lub przepisów Kodeksu pracy (w przypadku rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę zatrudniającego mniej niż 20 pracowników),
  • z powodu ogłoszenia upadłości pracodawcy, jego likwidacji lub likwidacji stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych lub technologicznych.

REKLAMA

Osoby, których stosunek pracy został rozwiązany z wymienionych wyżej przyczyn, mogą nabyć prawo do świadczenia przedemerytalnego, jeśli do dnia rozwiązania tego stosunku ukończyli wymagany wiek (co najmniej 55 lat dla kobiet lub 60 lat dla mężczyzn) oraz posiadali okres składkowy i nieskładkowy w wymiarze co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn. W przypadku gdy staż ten wynosi co najmniej 35 lat (kobieta) lub 40 lat (mężczyzna) świadczenie przedemerytalne mogą uzyskać bez względu na osiągnięty wiek. Również ta grupa zwolnionych pracowników musi spełnić warunek co najmniej 6-miesięcznego zatrudnienia u ostatniego pracodawcy (łącznie z okresami pobierania świadczeń w razie choroby i macierzyństwa).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na preferencyjnych warunkach mogą uzyskać świadczenie przedemerytalne osoby, które zostały zwolnione (z wymienionych wyżej przyczyn) z zakładów produkujących azbest, o których mowa w ustawie z 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (DzU z 2004 r. nr 3, poz. 20 ze zm.). Osoby te muszą udowodnić, że posiadają staż ubezpieczeniowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz że co najmniej 10 lat były zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy w tych zakładach (art. 6 ww. ustawy). W razie spełnienia tych warunków świadczenie przedemerytalne przysługuje im niezależnie od osiągniętego wieku.

Przedsiębiorcy oraz osoby bez renty

Możliwość nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego mają również osoby, które prowadziły pozarolniczą działalność (w tym działalność gospodarczą), a następnie ogłosiły upadłość. Świadczenie przysługuje im pod warunkiem, że prowadziły wspomnianą działalność do dnia ogłoszenia upadłości oraz nieprzerwanie i przez okres nie krótszy niż 24 miesiące, a także za ten okres opłaciły składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ponadto do dnia ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy muszą ukończyć co najmniej 56 lat (kobieta) lub 61 lat (mężczyzna) oraz posiadać okres składkowy i nieskładkowy w wymiarze co najmniej 20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn.


Aby otrzymać świadczenie przedemerytalne, nie wystarczy zwykłe wyrejestrowanie działalności gospodarczej. Konieczne jest wydanie przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości.

Ostatnia grupa uprawnionych do uzyskania świadczenia przedemerytalnego to osoby, które utraciły prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat i zarejestrowały się w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od ustania tego prawa. Świadczenie przysługuje im po osiągnięciu wieku co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn. Osoby ubiegające się o przyznanie tego świadczenia muszą również udowodnić staż ubezpieczeniowy wynoszący 20 lat (kobieta) i 25 lat (mężczyzna). Obydwa warunki muszą być spełnione do dnia, w którym ustało prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Warunki, które muszą spełnić wszyscy

Wszystkie osoby ubiegające się o przyznanie świadczenia przedemerytalnego muszą spełnić również kilka wspólnych warunków wymaganych do uzyskania tego świadczenia. Przepisy wymagają przede wszystkim, aby zarejestrowały się w powiatowym urzędzie pracy i uzyskały status osoby bezrobotnej, a następnie pobierały przez co najmniej 6 miesięcy zasiłek dla bezrobotnych. W czasie pobierania tego zasiłku nie mogą odmówić przyjęcia propozycji zatrudnienia, innej pracy zarobkowej (np. na podstawie umowy-zlecenia, umowy o dzieło) lub też wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych, złożonej przez powiatowy urząd pracy.

Wszystkie osoby ubiegające się o świadczenie przedemerytalne muszą też zgłosić wniosek o to świadczenie do jednostki ZUS właściwej ze względu na własne miejsce zamieszkania, dołączając do wniosku odpowiednią dokumentację. Mają na to 30 dni od dnia, w którym powiatowy urząd pracy wydał dokument poświadczający 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. W czasie składania wniosku muszą nadal posiadać status osoby bezrobotnej.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU nr 120, poz. 1252 ze zm.).
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 5000 zł na wózek inwalidzki w 2025 r. Dla kogo i kiedy?

W 2025 r. można uzyskać spore dofinansowanie na wyroby medyczne. Można ubiegać się o dodatkowe pieniądze na okulary, na protezy czy nawet na wózek inwalidzki.

Świadczenie specjalne na 2025 r. [dla kogo, kiedy, od kogo i ile]

Świadczenie specjalne będzie również przyznawane w 2025 r. Ma ono szczególny tryb, ale wciąż wiele osób je otrzymuje. Najpóźniej do 31 stycznia 2025 r., poznamy oficjalną rządową informacje na temat tego, jakie świadczenia specjalne były przyznane za 2024 r. Zatem: dla kogo, kiedy, od kogo i ile?

ZUS zmienia zasady doręczania pism do klientów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach w zakresie doręczania pism do klientów.

Tajny raport ZUS niepublikowany od czerwca: Polakom grozi emerytalne ubóstwo

O co chodzi z tajnym raportem ZUS? Powstał na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobno wynika z niego, że wielu Polakom grozi emerytalne ubóstwo, a obecny system sprzyja patologiom rynku pracy, np. fikcyjnemu zatrudnieniu.

REKLAMA

Trzynastka. Ile trzeba przepracować? Kiedy nie przysługuje?

Trzynastka – jak potocznie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne – wypłacana jest pracownikom budżetówki. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Mimo spełnienia tego warunku pracownik może stracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Kiedy to może nastąpić?

Raty ZUS – wniosek, dokumenty i uzasadnienie [Poradnik]

Wiele przedsiębiorców ma długi w ZUS. Zakład pomaga w spłacaniu należności z tytułu składek na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozłożenie długu na raty za pomocą tzw. układy ratalnego. Można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek.

Uwaga! ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2024 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłać deklaracje podatkowe PIT-40A, PIT-11A, PIT-11 za 2024 r. Deklaracje trafią do wszystkich, którzy w zeszłym roku otrzymali z ZUS świadczenia z ubezpieczeń społecznych, np. renty, emerytury, zasiłki. Do końca lutego 2025 r. zostanie wysłanych ponad 10 mln formularzy.

Czy dług w ZUSie się przedawnia? [Terminy]

Należności z tytułu składek ZUS ulegają przedawnieniu. Po ilu latach przedawnia się dług w ZUS? Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych reguluje kilka wyjątków od ogólnej zasady przedawniania się składek. Kiedy bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu?

REKLAMA

Czy w zadaniowym czasie pracy pracownik może pracować w godzinach nadliczbowych?

System zadaniowego czasu pracy umożliwia pracownikowi podejmowanie samodzielnej decyzji o czasie wykonywania pracy. Pracownik jest bowiem rozliczany z wykonywanych zadań, a nie z godzin pracy. Czy oznacza to, że pracownik nie będzie pracował w nadgodzinach?

Przy jakiej temperaturze można odmówić pracy? [BHP]

Przy jakiej temperaturze pracownik może odmówić wykonywania pracy? Jakie przepisy regulują kwestie wysokości temperatury w pracy? Czy wobec pracownika, który odmówił wykonywania pracy z powodu zbyt niskiej temperatury można wyciągnąć negatywne konsekwencje?

REKLAMA