| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Rozliczenie przychodu emeryta i rencisty na ogólnych zasadach

Rozliczenie przychodu emeryta i rencisty na ogólnych zasadach

Do końca lutego 2011 r. emeryci i renciści dorabiający do swoich świadczeń muszą nadesłać do ZUS zaświadczenie płatnika składek potwierdzające przychód uzyskany w całym 2010 r. Jeśli składki opłacają sami za siebie (np. z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej) – zobowiązani są dostarczyć w tym terminie własne oświadczenie dotyczące przychodu za ubiegły rok.

Na podstawie nadesłanego zaświadczenia lub oświadczenia płatnika składek ZUS dokonuje rozliczenia przychodu emeryta lub rencisty. W wyniku tego rozliczenia może się okazać, że ZUS będzie musiał wypłacić świadczeniobiorcy określoną kwotę albo też osoba uprawniona zostanie zobowiązana do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.

Gdy ZUS otrzyma zaświadczenie lub oświadczenie o przychodzie za poprzedni rok kalendarzowy, dokona rozliczenia tego przychodu. Może to zrobić w stosunku rocznym lub miesięcznym – w zależności od tego, który wariant jest korzystniejszy dla świadczeniobiorcy.

Roczny wariant rozliczenia

Rozliczenie w stosunku rocznym polega na porównaniu kwoty przychodu osiągniętego w całym roku kalendarzowym z rocznymi kwotami granicznymi przychodu ustalonymi dla tego roku. Kwoty te ustala się jako sumę miesięcznych granicznych kwot przychodu stanowiących odpowiednio 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W związku z tym w 2010 r. niższa kwota graniczna wyniosła 27 093,40 zł, a wyższa kwota graniczna – 50 316,10 zł.

Jeśli w wyniku porównania całorocznej kwoty przychodu z rocznymi progami zarobkowymi okazuje się, że przychód ten nie przekroczył rocznej niższej kwoty granicznej, emerytura lub renta przysługuje w pełnej wysokości za cały rozliczany rok.

W przypadku gdy przychód z działalności zarobkowej był wyższy od niższej rocznej kwoty granicznej, ale nie przekroczył wyższej rocznej kwoty granicznej, emerytura lub renta podlega za cały rok odpowiedniemu zmniejszeniu. Roczne zmniejszenie świadczenia nie może być jednak większe od maksymalnej kwoty obowiązującej dla tego roku, która jest sumą kwot maksymalnych zmniejszeń obowiązujących w kolejnych miesiącach rozliczanego roku.

Jeśli natomiast przychód z działalności zarobkowej przekroczył wyższą roczną kwotę graniczną, emerytura lub renta podlega zawieszeniu za cały rozliczany rok kalendarzowy.

Roczny wariant rozliczenia przychodu korzystny jest szczególnie dla tych osób, które w określonych miesiącach roku miały przychód powodujący zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia (ale niewiele przekraczający wyższą lub niższą kwotę graniczną), a przez pozostałą część roku w ogóle nie zarobkowały. Po zsumowaniu przychodu z całego roku i porównaniu do progów zarobkowych może się wówczas okazać, że emerytura lub renta przysługiwała im za cały rok w pełnej wysokości (przykład 1).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gnoińska

Ekspert w zakresie strategii HR i cyfrowej transformacji HR, właściciel revit.hr. Doświadczenie zdobywała jako dyrektor i członek Zarządu odpowiedzialny za HR, komunikację i zarządzanie zmianą. Pracowała w spółkach międzynarodowych i krajowych w sektorze bankowym, mediów i energetycznym. Studiowała finanse i zarządzanie we Francji i w Niemczech w ramach NEOMA Business School. Dodatkowo ukończyła program Swedish Institute w zakresie CSR i program „Creativity&Innovation in the Organization” na UCLA. Europejka z przekonania. Mówi pięcioma językami. Pasjonuje się przyszłością pracy, zrównoważonym rozwojem w dobie globalizacji oraz przywództwem kobiet.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »