reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy córka ma prawo do zasiłku chorobowego po zmarłym ojcu

Czy córka ma prawo do zasiłku chorobowego po zmarłym ojcu

Ojciec naszej pracownicy od 20 lat prowadził zakład szewski. Należne składki na ubezpieczenia, w tym chorobowe, opłacał w terminie. Wpłatę za lipiec br. źle oznaczył jako wpłatę za sierpień br. i w rezultacie za sierpień zostały dokonane dwie wpłaty. Na okres od 10 października do 30 listopada br. otrzymał zwolnienie lekarskie. Nie otrzymał zasiłku chorobowego, gdyż zmarł 8 listopada br. Czy nasza pracownica jako pełnoletnia córka będąca na własnym utrzymaniu (jest zatrudniona na umowę o pracę i już się nie uczy) ma prawo wystąpić o zasiłek chorobowy po zmarłym ojcu? Jest jedynym członkiem rodziny, gdyż jej ojciec był wdowcem. Czy błąd w opłaceniu składki ma tutaj znaczenie?

Błędne oznaczenie wpłaty nie spowoduje braku prawa do zasiłku chorobowego należnego zmarłemu ojcu pracownicy za okres do dnia jego śmierci, tj. od 10 października do 8 listopada br. Jednak ZUS będzie mógł wypłacić ten zasiłek jedynie na podstawie prawomocnego wyroku sądu stwierdzającego nabycie spadku przez Państwa pracownicę.

UZASADNIENIE

W razie śmierci osoby występującej z wnioskiem o zasiłek chorobowy przed podjęciem przysługującego jej świadczenia, kwota należna za okres do daty śmierci może być wypłacona osobom uprawnionym do podjęcia wynagrodzenia lub dochodu ubezpieczonego. Osobami tymi są: małżonek ubezpieczonego oraz dzieci spełniające warunki do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie jest ważne, czy osoby te faktycznie pobierają rentę, istotne jest, aby były do niej uprawnione.

Państwa pracownicy jako córce ZUS mógłby wypłacić zasiłek chorobowy po ojcu, gdyby spełniała jeden z warunków uprawniających do renty rodzinnej, tj.:

  • nie ukończyła 16 lat albo
  • ukończyła 16 lat, ale nie ukończyła nauki w szkole i miała nieukończone 25 lat, albo
  • ukończyła 25 lat w trakcie ostatniego roku studiów w szkole wyższej, albo
  • była całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji (bez względu na wiek), albo
  • była całkowicie niezdolna do pracy, jeśli ta niezdolność powstała przed 16 rokiem życia lub do czasu ukończenia nauki w szkole (bez względu na wiek).

WAŻNE!

Zasiłek po zmarłym ubezpieczonym może otrzymać bez wyroku sądu wyłącznie małżonek zmarłego lub jego dzieci spełniające warunki do uzyskania renty rodzinnej, niezależnie od tego, czy starają się o taką rentę.

Ponieważ ojciec pracownicy był wdowcem, a pracownica jako jego jedyna córka nie spełnia warunków do uzyskania renty rodzinnej (jest pełnoletnia i nie kontynuuje nauki), ZUS nie może jej wypłacić zasiłku chorobowego należnego za czas choroby ojca do daty śmierci, tj. od 10 października do 8 listopada br. Niewypłacone świadczenie może być zrealizowane na podstawie wyroku sądu stwierdzającego nabycie spadku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gałęski

Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama