Kategorie

Czy córka ma prawo do zasiłku chorobowego po zmarłym ojcu

Bogusław Nowakowski
Ojciec naszej pracownicy od 20 lat prowadził zakład szewski. Należne składki na ubezpieczenia, w tym chorobowe, opłacał w terminie. Wpłatę za lipiec br. źle oznaczył jako wpłatę za sierpień br. i w rezultacie za sierpień zostały dokonane dwie wpłaty. Na okres od 10 października do 30 listopada br. otrzymał zwolnienie lekarskie. Nie otrzymał zasiłku chorobowego, gdyż zmarł 8 listopada br. Czy nasza pracownica jako pełnoletnia córka będąca na własnym utrzymaniu (jest zatrudniona na umowę o pracę i już się nie uczy) ma prawo wystąpić o zasiłek chorobowy po zmarłym ojcu? Jest jedynym członkiem rodziny, gdyż jej ojciec był wdowcem. Czy błąd w opłaceniu składki ma tutaj znaczenie?

Błędne oznaczenie wpłaty nie spowoduje braku prawa do zasiłku chorobowego należnego zmarłemu ojcu pracownicy za okres do dnia jego śmierci, tj. od 10 października do 8 listopada br. Jednak ZUS będzie mógł wypłacić ten zasiłek jedynie na podstawie prawomocnego wyroku sądu stwierdzającego nabycie spadku przez Państwa pracownicę.

UZASADNIENIE

W razie śmierci osoby występującej z wnioskiem o zasiłek chorobowy przed podjęciem przysługującego jej świadczenia, kwota należna za okres do daty śmierci może być wypłacona osobom uprawnionym do podjęcia wynagrodzenia lub dochodu ubezpieczonego. Osobami tymi są: małżonek ubezpieczonego oraz dzieci spełniające warunki do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie jest ważne, czy osoby te faktycznie pobierają rentę, istotne jest, aby były do niej uprawnione.

Państwa pracownicy jako córce ZUS mógłby wypłacić zasiłek chorobowy po ojcu, gdyby spełniała jeden z warunków uprawniających do renty rodzinnej, tj.:

 • nie ukończyła 16 lat albo
 • ukończyła 16 lat, ale nie ukończyła nauki w szkole i miała nieukończone 25 lat, albo
 • ukończyła 25 lat w trakcie ostatniego roku studiów w szkole wyższej, albo
 • była całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji (bez względu na wiek), albo
 • była całkowicie niezdolna do pracy, jeśli ta niezdolność powstała przed 16 rokiem życia lub do czasu ukończenia nauki w szkole (bez względu na wiek).

WAŻNE!

Zasiłek po zmarłym ubezpieczonym może otrzymać bez wyroku sądu wyłącznie małżonek zmarłego lub jego dzieci spełniające warunki do uzyskania renty rodzinnej, niezależnie od tego, czy starają się o taką rentę.

Ponieważ ojciec pracownicy był wdowcem, a pracownica jako jego jedyna córka nie spełnia warunków do uzyskania renty rodzinnej (jest pełnoletnia i nie kontynuuje nauki), ZUS nie może jej wypłacić zasiłku chorobowego należnego za czas choroby ojca do daty śmierci, tj. od 10 października do 8 listopada br. Niewypłacone świadczenie może być zrealizowane na podstawie wyroku sądu stwierdzającego nabycie spadku.


Reklama

Śmierć ubezpieczonego przed podjęciem należnego mu zasiłku chorobowego nie powoduje zmiany charakteru prawnego tego świadczenia. Oznacza to, że świadczenie pieniężne za czas choroby, należne po zmarłym ubezpieczonym osobie uprawnionej, jest wypłacane jako zasiłek chorobowy. Aby świadczenie to zostało wypłacone, muszą być spełnione wszystkie warunki do nabycia prawa do zasiłku chorobowego, z tytułu z którego zmarły ubiegał się o zasiłek.

Reklama

Ojciec pracownicy, jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, z tytułu prowadzenia tej działalności podlegał ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie. Osoby te nabywają prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Warunkiem nabycia prawa do zasiłku chorobowego jest pozostawanie w ubezpieczeniu chorobowym.

W związku z tym, że ojciec pracownicy dokonał w obowiązującym terminie wpłaty składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz na Fundusz Pracy za lipiec br., ale oznaczył ją pomyłkowo jako wpłatę za sierpień br., ZUS zaliczy tę wpłatę w pierwszej kolejności na pokrycie należności z danego funduszu, poczynając od należności o najwcześniejszym terminie płatności (w tym przypadku zaliczy nadpłatę na poczet zaległości za lipiec br.). W takim przypadku ojciec pracownicy w dniu, w którym zachorował, tj. 10 października, nie miał żadnych zaległości w opłacaniu składek i podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Ponieważ wcześniej opłacał składki na to ubezpieczenie terminowo i w pełnej wysokości za okres dłuższy niż 90 dni, od 10 października br. uzyskał prawo do zasiłku chorobowego. Jednak aby ZUS wypłacił pracownicy zasiłek chorobowy należny zmarłemu ojcu, musi ona wystąpić z wnioskiem do ZUS o wypłacenie niezrealizowanego świadczenia. Oprócz własnoręcznie napisanego wniosku (nie ma tu formalnego wniosku w tej sprawie) musi przedłożyć wyrok sądu o nabyciu spadku.

WAŻNE!

Błędnie oznaczoną wpłatę z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ZUS zalicza w pierwszej kolejności na pokrycie należności z danego funduszu o najwcześniejszym terminie płatności.

Podstawa prawna

 • art. 4 ust. 1 pkt 2, art. 6, art. 65 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
 • art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 11 ust. 2, art. 14, art. 49 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 78, poz. 465 ze zm.),
 • art. 66–68 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
 • art. 631 § 2 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?